“Türk tarihi büyük destanların ve zaferlerin tarihidir”

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Yusuf Garip, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Türk tarihi büyük destanların ve zaferlerin tarihidir. İstanbul'un Fethi dahil pek çok zaferi tarihinde barındıran necip milletimiz, Çanakkale Savaşı'nı tüm imkansızlıklarına rağmen bir destan haline getirmişti” dedi.

“Türk tarihi büyük destanların ve zaferlerin tarihidir”

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Yusuf Garip, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Türk milletinin tarihe mal olmuş pek çok destan yazdığını belirten Garip, Çanakkale Zaferi'nin bu destanlar arasında en önemlilerinden biri olduğunu vurguladı. Garip, “Türk tarihi büyük destanların ve zaferlerin tarihidir. İstanbul'un Fethi dahil pek çok zaferi tarihinde barındıran necip milletimiz, Çanakkale Savaşı'nı tüm imkansızlıklarına rağmen bir destan haline getirmişti. Bir milletin tek bilek, tek yürek olduğu bu zafer, Türklerin topraklarını ne pahasına olursa olsun savunacağının ispatı olmuştur. Çanakkale zaferi, Türk milletinin azim ve gücünün, 7 düvel tüm güçleriyle saldırsa bile mevzu vatansa kırılıp aşılamayacağının kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE ZAFERİ KURTULUŞ SAVAŞI'NIN BAŞLANGICIDIR”

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin dünya tarihini değiştirdiğine dikkat çeken Garip, Kurtuluş Savaşı'nın Çanakkale Zaferi ile aynı duygu ve aynı arzuyla yapıldığını söyledi. Garip, “Çanakkale Zaferi yalnızca bizim değil; dünyanın tarihini değiştirdi. Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı için ışığımız oldu. Bu ruhla Kurtuluş Savaşını yaptık ve vatan toprağından düşmanın izini, tozunu sildik. Bu savaş öyle bir savaş ki, Seyit Onbaşı'nın insanüstü güçle sırtlandığı 200 kiloluk topla koskoca gemiyi batırdığı, cephenin son asker kalana değin savunulduğu, binlerce düşman askerine karşın 57’nci Alay’ın yok olmak pahasına vatanını savunduğu bir savaştı. Bizler atalarımızın bize bıraktığı emaneti ilelebet koruyacak ve savunacağız. Dün var olduk yarın da var olacağız. Bugün etrafımızı saran ateş çemberinden dün çıktığımız gibi bugün de çıkacağız. Bu duygularla Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, vatan savunmasında şahadet şerbeti için şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211