Türkan Saylan ismi Merkezefendi’de yaşayacak

Merkezefendi Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Türkan Saylan Parkı, gerçekleştirilen tören ile açıldı. Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Türkan Saylan ismini Merkezefendimizde yaşatacağımız için mutlu ve gururluyuz. Onun ismi gönlümüzde ilelebet yaşayacak” dedi.

Türkan Saylan ismi Merkezefendi’de yaşayacak

Huzurlu ve daha yeşil bir gelecek için çalışmalarını sürdüren Merkezefendi Belediyesi, ilçenin çehresini değiştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Gültepe Mahallesi Osmangazi Caddesi 4868 Sokak’ta yapımı tamamlanan 6 bin metrekare toplam alana sahip olan Türkan Saylan Parkı, gerçekleştirilen törenle açıldı.

Törene; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, Denizli Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇÇYD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ÇÇYD Denizli Şube Başkanı Halime Yıldız, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Sarıoğlu Kocabay, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum ile Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Mücadele ruhunu Prof. Dr. Türkan Saylan’dan öğrendiklerini belirten Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Cumhuriyetin yetiştirdiği; kolları akla, eğitime, tıbba kız çocuklarımıza uzanan bir çınarın altında toplandık. Prof. Dr. Türkan Saylan ömrünü mücadeleye, aydınlanmaya, çağdaşlaşmaya adadı. Bugün burada bu ulu çınarı yâd edeceğiz. Atatürk ilke ve devrimlerinin izlerinden ayrılmadan aydınlanmanın yolunda çalıştı hep. Aynı zamanda inanç özgürlüklerine saygılı, laikliğin ışında ve laikliğin değerini bilen Türkan Saylan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanmasına katkısı büyüktür. O hayatının her kademesinde, her nefesinde mücadele etti. En zor dönemlerinde bile mücadele etti. Hiçbir zaman yılmadı, pes etmedi. Bizler bu mücadele ruhunu ondan aldık, ondan öğrendik. Henüz daha gelişmemişken hocamız cüzzam hastalığını Anadolu topraklarından sildi. Sildiği gibi ülkemizden cehaletin de silinmesi için canı pahasına savaştı” diye konuştu.

“ONUN İSMİ GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAK”

Merkezefendi’de eğitim alanında fırsat eşitliği için çalıştıklarını söyleyen Başkan Doğan, “O aydınlanma ışığında 1989 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğini kurdu. Eğitime çok önem verdi. Eğitime destek vererek nice kardelenlerin yetişmesini sağladı. Gönlümüzdeki yeri her zaman başkadır. Hocamız gibi biz de, göreve geldiğimiz tarihten itibaren Merkezefendi’de çocuklarımızda ve gençlerimizde eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya çalıştık. Onun ismini bir sembol olarak yaşatacağız. Amacımız buraya gelen gençlerimizin ve çocuklarımızın, onun yaptıklarını öğrenmesini, yolundan gitmesini sağlamaktır. Sizleri burada ağırlamaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Emeği geçen herkese, destek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum. Parkımız hayırlı uğurlu olsun. Onun ismi gönlümüzde ilelebet yaşayacak” dedi.

“BURAYA YÜREĞİMİZLE GELDİK”

Türkiye Cumhuriyeti için, aydınlık yarınlar için çalıştıklarını söyleyen ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, “Bugün herkes buraya yüreğiyle geldi. Eğer siz gideceğiniz yere yüreğinizi göndermezseniz, ayaklarınız gelmezmiş. İyi ki varsınız. Denizli’de o kadar çok kadın belediye başkanları, STK ve odaların kadın başkanları var ki çok mutlu oldum. Toplumsal cinsiyet eşitliği Denizli’de yerini bulmuş. Hepinizi yürekten kutluyorum. Biz ülkemiz için çalışıyoruz. Ben de Denizli için, aydınlık yarınlar için emek veren bütün dostlarımızı kutluyorum. Hepimiz çok mutluyuz. Çünkü kıymetlimiz Türkan Saylan’ın adı bu güzel parkta, bu nezih semte yaşamaya başlıyor. Bir doğum günü bugün. Bu parkta binlerce çocuğun oynamasını, Türkan hocamızı öğrenmesini diliyorum. Hocamız, Atatürk ilke ve devrimlerini hep kendisine görev edinmişti. Her birimiz, Türkan Saylan gibi Atatürk Cumhuriyetine borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER