TURKİSH TOWELS STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

TURKİSH TOWELS STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

9-12 Ocak’ta Almanyanın Frankfurt kentinde yapılan Heimtextil 2018 Fuarı’nı değerlendiren Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB tarafından oluşturulan Turkish Towels standının geçen yıla göre 2 kat daha fazla ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı Heimtextil 2018; Almanya’nın Frankfurt kentinde 9-12 Ocak’ta misafirlerini ağırladı. Denizlili tekstilciler, Denizli İhracatçılar Birliği DENİB öncülüğünde;  DTO, DSO, DETGİS ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü katkıları ile Heimtextil 2018 Fuarı'na bu yıl yine damgasını vurdu. 70 ülkeden 2 bin 800’ün üzerinde firmanın stant açtığı dünyanın en büyük ev tekstil fuarı Heimtextil’e bu yıl Denizli’den 65 firma katıldı ve stant açtı. Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Heimtextil Fuarı’nı değerlendirdi. DENİB tarafından oluşturulan Turkish Towels standının fuardaki yeri hakkında bilgiler veren  Başkan Kocasert, “Fuarın en yoğun 2 holü 8-0 ve 9-0’ın tam ortasındayız. Bangladeş, Hindistan, Çin, Pakistan stantlarına doğru giden 10’uncu holün geçiş yolu üzerindeyiz. Fuarın en gözde yeri olan 11’inci hol yani dünya markalarının; koleksiyonlarının olduğu geçiş güzergahı üzerindeyiz. O yüzden Turkish Towel’ın bulunduğu konum, gerçek anlamda fuarda çok üst seviyede. Şuan hemen arkamızdaki koridordan dakikada 100’lerce insan geçiyor. Böylesine insan akımının olduğu bir yerde, yer almak gerçekten çok önemli. 3 yıldan beri aynı korumak, hatta daha da güzelleştirmek. Denizli İhracatçılar birliği başkanı olarak son derece mutlu ve gururluyum” dedi.

“TURKİSH TOWELS STANDI GEÇEN YILA GÖRE 2 KAT FAZLA ZİYARETÇİ ALDI”
“Türk Havlusunu dünya markası yapma yolunda yaptıklarımızın olumlu sonuç veriyor” diyen Başkan Kocasert, şunları söyledi: “Bunun rakamlara, istatistiklere yansıyor olması da sevindirici. Çünkü güzel şeyler konuşmak, büyük hedefler koymak mümkün ancak; başarı ölçülebilir olduğu müddetçe anlam ifade ediyor. Bu yıl geçen yıla göre bu stant neredeyse 2 kata yakın fazla ziyaretçi aldı. Gelen ziyaretçilerin çok önemli bir kısmı kartlarını bıraktılar. Buradan Denizli stantlarına çok ciddi yönlenmeler oldu. Havlu ihracatımızda hedef pazarımızda Amerika’ya yüzde 15 arttı. Bunlar önemli veriler, göstergeler. Artık yapmış olduğumuz sponsorluk anlaşmalarıyla basketbolda, teniste dünya markası olma yolunda ilerliyoruz. Milyonlarca insana ulaşıyoruz. Nihai tüketici üzerinde artık bir algı operasyonu gerçekleştiriyoruz. Beyin haritasındaki yerimiz hızla yükseliyor. Artık ev hanımları, öğretmenler, gençler, öğrenciler mağazalara gidip havlu ihtiyaçları olduğu zaman rastgele ellerine geleni değil de ‘Türk Havlusu var mı?’ diye soruyorlar. Bu önemli bir şey; umarım arkası da gelir. Firmalarımızın önünü açıyor olmak, firmalarımıza lojistik destek veriyor olmaktan çok mutluyuz. Markalaşma çok uzun soluklu bir süreç. Daha 2’nci yılı geride bıraktık, 3’ün hemen başındayız. Ben gerçek anlamda sonuçları 5 yıl ve sonrasında alacağımıza inanıyorum. Allah sağlıklı ömür verirse o günleri gördüğümüzde inşallah haklı çıkarım. Bu haklı gururu bütün Denizli olarak hep beraber yaşarız.”

“1,20 ÖNEMLİ BİR DİRENÇ NOKTASIYDI”
Euro-Dolar parametresini de değerlendiren Başkan Kocasert, “Geçen yıl bu zamanlarda 1,06 civarlarındaydı. Geçtiğimiz yıl beklentinin 1 yönünde olduğunu konuşmuştuk. Ekonomik verilerde, göstergelerde bu yönde hareket ediyordu. Ancak ‘Trump ektisi’ dediğimiz bir etki söz konusu. Normal şartlar altında FED’in almış olduğu kararlar, Amerika’daki işsizlik oranın azalması, artık krizin etkilerinden tamamen kurtulunmuş olması, Amerika’daki büyüme verilerinin hepsinin olumlu yönde olması, Dolar’ın kendi vatanına doğru hareket etme gerçeğini gösteriyordu. Bu da Dolar yönünde bir avantaj sağlaması gerekiyordu. Ancak evdeki hesap birbirine uymadı. Trump’ın izlemiş olduğu dünyanın anlamakta zorlandığı bir takım politikalar nedeniyle ABD ve dolar üzerinde bir miktar risk görünüyor. Bu sebepten dolayı parite önce 1,10’a daha sonra da 1,15’e geçti ve 1,20’yle tarihi zirvesini gördü. Daha doğrusu son 3 yıldır tarihi zirvesini görmüştü. Biz kendi aramızda yapmış olduğumuz görüşmelerde, finans dünyasında yapılan görüşmelerde paritenin 1’15 - 1,20 bandı arasında seyredeceği, 1’15’in altına pek inmeyeceği, 1’20’ninde üzerine çıkmayacağı konuşuyorduk. Aslında 1,20 önemli bir direnç noktasıydı. Bunun kırılıp geçilmesi artık acaba paritede 1,25’leri görür müyüz? sorularını da beraberinde getiriyor. Önümüzdeki hafta çok önemli, yaşanacak gelişmeler pariteyi tekrar 1,20’nin altına mı oturtacak yoksa, önünü mü açacak bunu belirleyeceğiz. Kişisel görüşüm ihracatçı eğilim anketleri ve finans dünyasının düşünceleri sanki 2018 yılında ortalama paritenin 1,10’la 1,16 olacağı yönde” diye konuştu.

“EURO YÖNÜNDE OLUMLU GELİŞMELER BİR AVANTAJ”
Türkiye ihracatının yarısından biraz fazlası Euro Bölgesi’ne olduğunun altını çizen Başkan Kocasert, “Denizli ihracatında bu oran yüzde 60’ın üzerinde 65’te. Hammadde ve enerjinin büyük bit kısmını Dolarla alıp Euro’yla ihracat yaptığımızda; Euro yönünde olumlu gelişmeler bir avantaj. Ancak bu avantajı bir taraftan yaşarken Avrupa’ya ve dünyanın birçok yerine en büyük rakiplerimiz uzak doğu Dolar’la alışveriş yapıyorlar. Avrupa Bölgesi’nde doların ucuz kalması onların bizim üzerimizde fiyat baskısını arttırıyor. Rekabet dezavantajını yaşıyoruz. Bir 3’üncü konuda hedef pazarımız olan ABD’de fiyat tutturma ve o pazarda büyümek için dengeli bir pariteye ihtiyacımız var. Yani bir taraftan Dolar’la hammadde alıp Euro’yla çok güzel ama hedeflerimizi düşündüğümüzde ve rakiplerimizi düşündüğümüzde ben 2018 yılında 1,15 – 1,20 bandının ideal olduğunu düşünenlerdenim. 1,20’nin üzerinde bir pariteden de sanki ihracatçılar hedef pazarı Amerika olanlar ve özellikle Uzak Doğu’yla çok ağır rekabet etmek istemeyenler; 1,20’nin üzerinde pariteden rahatsız olacaklar gibi geliyor” dedi.

 

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER