'TÜRKİYE, AFRİN OPERASYONU İLE KÜRESEL COĞRAFYA PLANCILARININ KALEMİNİ KIRIYOR'

'TÜRKİYE, AFRİN OPERASYONU İLE KÜRESEL COĞRAFYA PLANCILARININ KALEMİNİ KIRIYOR'

Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlatılan ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ hakkında açıklama yapan 64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu; “Türkiye, bugün Afrin Operasyonu ile bu kararlı duruşunu tescilleyerek adeta küresel harita/coğrafya plancılarının kalemini kırıyor” dedi.

64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlatılan ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ hakkında açıklama yaptı. İki ülke arasındaki sınırın yaklaşık bir asır öncesinde ayrıldığını söyleyen Dr. Ramazanoğlu, “Halep bir tarafta, Antep bir tarafta kaldı. Şam bir tarafta Bağdat bir tarafta kaldı. Bu topraklarda yaşamayan ama bu topraklar üzerinde senaryo kuran devletler bu topraklarda suni sınırlar, suni devletler oluşturdu. Bugün bir asır sonra yine bu topraklarda yaşamayan ve bizim duygularımızı hissetmeyen, kendilerini dünyanın jandarması olarak gören birtakım egemen güçler, binlerce kilometre öteden gelip yaşadığımız toprakları şekillendirmeye, kendi çıkarlarına uygun hale getirmeye çalışıyorlar. Kimsenin yeni sınırlar oluşturmak, zaten bölünmüş bir coğrafyayı daha da fazla bölmek ve bu topraklarda yaşayanların geleceğini tayin etmek gibi bir hakkı yok. İşte Türkiye, Ortadoğu’da kartların yeniden dağıtıldığı, bölgenin yeniden tasarlanmaya çalışıldığı bir dönemde Zeytin Dalı Harekâtı’yla bu coğrafyanın umudu olarak stratejik ve kritik hamleler yapıyor. Ülkemizi ve bölgemizi tehdit eden terör koridorunu Fırat Kalkanı ile ortadan ikiye yaran Türkiye, bugün Afrin Operasyonu ile bu kararlı duruşunu tescilleyerek adeta küresel harita/coğrafya plancılarının kalemini kırıyor. Türkiye sadece terör örgütlerine karşı değil, bölgeyi istikrarsızlaştıran ve terör gruplarıyla suni devletler oluşturmaya çalışanlara karşı da ciddi bir mücadele veriyor” dedi.

“ASIL HEDEFİN TÜRKİYE OLDUĞUNU DAHA DA İYİ ANLIYORUZ”
15 Temmuz darbe girişiminin ardından  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zayıfladığı yönündeki söylemleri hatırlatan Dr. Ramazanoğlu; “15 Temmuz’dan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zayıfladığını söyleyenler, TSK’nın bugün hava ve kara unsurlarıyla dünyanın gözleri önünde başarılı operasyonlara imza attığını gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Tabii, diplomatik güç de çok önemli. Henry Kissinger’ın söylemiyle “Gücünüzün gölgesi diplomasi masasına düşmezse, masada konuşulanlar lakırdıdan öteye geçmez.” Bilmeliyiz ki; Ortadoğu’da ayakta kalabilmek için her alanda güçlü olmak gerekir. Türkiye yine masa dışında kalmamış, sahadaki varlığıyla gücünü tüm dünyaya göstermiştir. Terör gruplarıyla mücadele ettiklerini söyleyen bazı müttefik ülkelerin aslında PKK/PYD/YPG ve DEAŞ’la nasıl ortak çalıştığını gördükçe asıl hedefin Türkiye olduğunu daha da iyi anlıyoruz. Ortadoğu’da güçlü ve söz sahibi olan bir Türkiye’nin onlar için nasıl bir tehdit unsuru olduğunu gördükçe de meselenin ehemmiyetini her geçen gün daha iyi kavrıyoruz” diye konuştu.

“BÖLGEDEKİ TERÖR UNSURLARINA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN BİR OPERASYONDUR”
Afrin Operasyonu’nun bir savaş olmadığını söyleyen Dr. Ramazanoğlu, şunları aktardı: “bilakis bölgenin geleceğini güvence almak için bir savunmadır. Ülkemize karşı oluşabilecek terör tehdidini ortadan kaldırmaktır. Her defasında anımsatmak lazım. Afrin Operasyonu, Kürtlere değil bölgedeki terör unsurlarına yönelik gerçekleştirilen bir operasyondur. Dört bir yanımızın istikrarsızlık ve çatışmayla çevrili olduğu bu dönemlerde birbirimize her zamankinden daha fazla kenetlenmek zorundayız. Ülkemizin sınır güvenliği ve milletimizin emniyeti her şeyden önceliklidir.  Ülkemizi ve milletimizi hedef alan terör örgütlerine karşı verilen mücadelenin başarısı devlet ve millet olarak bir ve beraber olmamızdan geçmektedir. Kullanılan üslup ve dilin Kürt vatandaşlarımızı incitmemesi için elimizden geleni yapmalıyız. Başta tarihi, kültürel ve sosyal olmak üzere soylu ilişkilerimizin olduğu coğrafyalarda, ülkemize yönelik büyük bir sevgi ve aynı zamanda büyük bir ‘umut’ vardır. Her zaman dediğim gibi Türkiye ‘bir ülke’ olmaktan çok daha fazlasıdır. Türkiye, bu toprakların, mazlum coğrafyanın umududur; o coğrafyada yaşayan insanların yüzündeki umut tebessümüdür.”

“’AFRİN’E DÜĞÜNE GİDİYORUZ’ DİYEN YİĞİTLERİMİZE DE SELAM OLSUN
“Biz devlet ve millet olarak imtihanlarımızı alnımızın akıyla veriyoruz” diyen Dr. Ramazanoğlu; “Ülkemiz ve sınırlarımız üzerinde karanlık emelleri olanların, kanlı senaryolar yazanların, ihanet şebekelerinin işi bu necip millet var olduğu sürece hiç de kolay olmayacaktır. İnşallah, Başbakanımızın dediği gibi ‘Zeytin Dalı Harekâtı Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bölgede terör oluşumlarına son verecektir. Orada yaşayan Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimizin üzerindeki zulmü kaldıracak ve Afrin Bölgesi’nden ülkemize vaki saldırıları engelleyecektir.’ ‘Afrin’e düğüne gidiyoruz’ diyen yiğitlerimize de selam olsun. Ölümü korkuturcasına, ölümden korkmadan mücadele ediyorlar. Bir de Zeytin Dalı Harekâtı’nın başlamasından sonra 2 bin 370 kişi gönüllü askerlik için başvuruda bulunmuş. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; ‘Dünyada bizden başka ucunda şehâdetin olduğu bir mücadeleye böylesine gönüllü olarak, böylesine aşkla, böylesine sevdayla koşan, koşmak isteyen bir başka millet tanımadım, tanımıyorum.’ Her mücadelenin bir bedeli  olduğu gibi bu coğrafyada yaşamanın da bir bedeli var. Gönül ister ki hiç bedel ödemeden, güvenlik güçlerimizin hiçbirinin burnu bile kanamadan bu operasyonları tamamlayalım. Ancak bedel ödemezsek, sınırlarımızı koruyamazsak yarın bizi çok daha kötü şeyler bekleyebilir. Allah korusun. Dünya hayatını ahiret hayatı için, cennet için feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlara minnettarız” şeklinde ifade etti.

HABER MERKEZİ
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER