Türkiye Bankalar Birliği Denizli’de iş dünyasıyla buluştu

Reel sektör ile mali sektör arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi, sorun ve önerilerin paylaşılması amacıyla düzenlenen, Türkiye Bankalar Birliği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan bankaların genel müdürlerinin katılacağı istişare toplantısı, Denizli’de gerçekleştirildi.

Türkiye Bankalar Birliği Denizli’de iş dünyasıyla buluştu

Türkiye Bankalar Birliği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan bankaların genel müdürlerinin katıladı istişare toplantısı Denizli’de yapıldı. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye Bankalar Birliği ve T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Türkiye Bankalar Birliği çatısı altındaki bankaların genel müdürleri, genel müdür yardımcıları, temsilcileri ile Denizlili iş insanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan; “Bankalar Birliğimizin, tekstilin anavatanı, Ege’nin incisi olan, cari fazlası veren, ihracatıyla, turizmiyle, tarımıyla hep Türkiye’nin hep 10 ili içerisinde yer alan Denizlimizi önemsediğinizi görüyorum. En yoğun katılımlı Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ve genel müdür yardımcılarından oluşan toplam 50’ye yakın yöneticiyle sizleri Denizli’de görmekten ve ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Sektör ve üyelerimizin en doğru kaynaktan, en kısa yoldan hızlı ve zamanında bilgilendirmesini son derece önemsiyoruz. Sektörlerimizle istişarede bulunmak için bugün bir arada bulunmaktayız. Bu toplantıyı, Denizlimizde ticaret, ihracat yapan küçük esnafından büyük esnafına kadar, 12 bin 500 kişiye mail yoluyla toplantımızı bilgilendirdik. Dünyada yaşanan global sıkıntılardan dolayı, emtia fiyatlarında oluşan aşırı artış, enerji hizmetlerindeki hızlı yükseliş, tedarik zincirindeki sıkıntı, navlun artışı ile hemen yanı başımızdaki Rusya Ukrayna Savaşı’nın ortaya çıkardığı sorunlar, firmalarımızı oldukça sıkıntıya koymuştur. Finansman ihtiyacımızın arttığı, herkes tarafından biliniyor. Bankalar ile sektörlerimiz, aynı zincirin halkalarıdır. Birinin yokluğu ya da eksikliği diğerini de olumsuz etkileyecektir. Bundan daha da önemlisi yarınlarımız için çok daha sağlam bir zincirin halkaları haline gelmeliyiz. Bunun için sektörlerimize 1 yıl ödemesiz uzun vadeli ve sabit faizli kredi imkanı tanınmalı” dedi.

“HACMİ KORUMAKTA ZORLANIYORUZ”

Zor ve alışılmadık bir dönemden geçildiğinin altını çizen Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu; “Pandemi sonrası uluslararası alanda yaşanan gelişmeler, hammadde ve lojistik krizleri hemen yanı başımızda başlayan savaş ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan enerji savaşları, bizleri öngörülmesi çok zor bir döneme soktu. Denizli 10 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 200 bini aşan istihdamı sanayi, ticaret tarım ve turizm içeren farklı alanlardaki yatırımları ve üretimleriyle ülke ekonomisine her alanda katkı sağlayan bir şehir. Ancak biz iş insanları, şu anda bu hacmi korumakta zorlanıyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizde ihracat, ithalata bağlı olarak ilerliyor. Ham maddeyi çoğunlukla ithal ediyor, işliyor sonrasında ihraç ediyoruz. Öncelikle ihracat gelirlerimiz yüzde 40’ını Merkez Bankası’na satma zorunluluğu bizim gibi ham maddesini yabancı para cinsinden alan sanayiciler için çok zor bir durum yaratmıştır. Merkez Bankası’na satmak zorunda kaldığımız bu dövizleri, ham madde almak için tekrar piyasadan geri almak durumunda kalıyoruz. Bu noktada alım satım farkları sanayicinin hanesine negatif olarak yansıyor. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın bankalara ihracat şirketlerini desteklemek için verdiği reeskont kredileri neredeyse 3’te 1’ine düşmüş durumda. Bu hafta gündeme gelen yeni şartlar ise ihracatçıyı daha da zorlayacak gibi görünüyor. Eğer büyümeyi ihracat ile sağlayacaksak bugüne kadar olduğu gibi ihracatçıya bu reeskont kredilerini arttırarak ve kolaylaştırılarak verilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“EKONOMİ BİR LEGOYSA; BİZ, AYNI LEGONUN FARKLI PARÇALARIYIZ”

Türkiye Bankalar Birliği ve T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ise şunları kaydetti: “Biz Türkiye Bankalar Birliği olarak önce; Bursa, Antep sonra Antalya, Tekirdağ ve İzmir’de benzer toplantılar yaptık. Bu toplantılardaki temel amacımız eğer bu ekonomi bir legoysa; biz, aynı legonun farklı parçalarıyız. Bir bütünü tamamlıyoruz. Bankacılık sektörü, reel sektör bir araya geldiğinde aslında fotoğraf ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla birimizin bir diğerinden etkilenmemesi mümkün değil. Dünya ekonomisinin bu kadar dalgalı olduğu ortam sorunları, önerileri birebir karşılıklı paylaşalım ve buradaki istişarelerden ülke ekonomisi adına doğru sonuçlara varalım kaygısıyla geldik ve şimdiye kadarki toplantılardan da hakikaten ciddi sonuçlar elde ettik. Bu amaçla da burada bu toplantıyı yapıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER