Türkiye'de birçok ilkleri barındırıyor! Şehrim Denizli Projesi tamamlandı

Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye’deki birçok ilkleri bünyesinde barındıran 'Şehrim Denizli Projesi' son buldu. Yaklaşık 2 yıl süren sosyal sorumluluk projesi kapsamında 350 gönüllü görev alırken, kenti tanıtan 20 kitap ve 20 video film hazırlandı.

Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye’deki birçok ilkleri bünyesinde barındıran ‘Şehrim Denizli Projesi’ tamamlandı. Başkanlık Tanıtım Fonu’ndan hibe alınarak hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında 350 kişilik gönüllü kadrosu görev aldı. ‘Şehrim Denizli Projesi’ kapsamında özel gereksinimli öğrencilerle birlikte tüm öğrencilerin aynı anda faydalanabileceği Denizli'yi tanıtan fantastik 20 hikâye kitabı ve Animasyon Niteliğinde 20 video filmden hazırlandı.

Ayten Boz’un yazıp Nilgün Gökçe’nin resimlerinden oluşan hikâye serisinin adı; ‘Bilge Horoz Serisi’ oldu. Hikâye serisine tüm sosyal medya hesaplarından, EBA, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi web sitelerinden YouTube adresinden ulaşılabilinecek.

“ŞEHRİMİZİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA"

Proje hakkında konuşa Denizli Valili Ali Fuat Atik; “350 kişilik bir gönüllü çalışma gurubuyla oluşturulan, Türkiye’de ilklere imza atan, şehrimizin tanıtımını katkı sağlayacak önemli bir çalışmadır. Bu çalışmada özel gereksinimli öğrencilerimizle birlikte tüm öğrencilerimize aynı anda kullanılabilecek ilk materyal olma özelliği de taşıyor. Türkiye’de ilk işaret dilinin olduğu hikaye serisini oluşturmaktadır. Bu çalışmada bizlere katkı sağlayan, emeği geçen tüm gönüllülere teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞEHRİMİZİN GÜZELLİKLERİNİ GELECEĞİMİZE AKTARMAK İSTEDİK"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise şunları aktardı: “Şehrim Denizli Projesi, şehrimizin güzelliklerini, tarihi ile kültürel varlıklarını barındıran yayın olarak hazırlanan ve ilçe ilçe kitap haline getirilen bir projedir. Şehrimizin değerleri, güzellikleri, görülmesi, sahip çıkılması ve gelecek nesillere aktarılması gereken güzellikleri kitaplar haline getirdik. 19 ilçemizin güzelliklerini 19 kitap haline getirerek öğrencilerimizle buluşturduk. Engelli olan öğrencilerimize yönelik ayrı dokümanlar da hazırlandı. Bununla ilgili de 20 tane animasyon hazırlandı. Her yönü ile çocuklara ve geleceğimize bu bilgileri aktarmak istedik. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

“TÜRKİYE'DE İLK"

Projenin sosyal sorumluluk projesi olduğunun altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut oğuz; “Türkiye’de ilklerin içinde olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin ilk, işaret dili hikâye serisi, Türkiye’nin ilk, radyo tiyatrosu niteliğinde sesli kitap hikâye serisi, kültürel tanıtımla özel eğitim materyallarini birleştiren ve Türkiye’de ilk olma özelliği yaşıyan bu proöje, 350 kişilik gönüllü kladrosuyla hazırlanmıştır. Bu kitaplarımızın her biri bundan böyle okullarımızda ders kitabı olarak okutulcaktır. Bu kitapların yazılmasında, basılmasında ve her türlü faaliyette emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROJE İLKLERİ İÇİNDE BARINDIRIYOR

‘Şehrim Denizli Projesi’ Türkiye’de birçok ilki barındırıyor. Proje içerisinde yer alan ilkler şu şekilde; “Türkiye’nin ilk, işaret dili hikâye serisi. Türkiye’de, ilkokul çağındaki özel gereksinimli öğrencilerle birlikte tüm öğrencilerin aynı anda kullanabileceği ilk materyal serisi. Türkiye’nin ilk, radyo tiyatrosu niteliğinde sesli kitap hikâye serisi. Türkiye’de, kültürel tanıtımla özel eğitim materyalini birleştiren ilk video film serisi. Yabancı dilde il tanıtımının kapsamlı bir biçimde yapıldığı ilk hikâye serisi. Denizli’nin tarihi, sosyal, kültürel ve turistik değerlerini öğretirken çocukların okuma alışkanlıklarını arttıracak ve okuma zevkini geliştirecek,  aynı zamanda yabancı dil gelişimine katkı sağlayacak fantastik hikâye serisi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER