'TÜRKİYE, DÜNYA'NIN BİR NUMARALI UN İHRACATÇISIDIR'

'TÜRKİYE, DÜNYA'NIN BİR NUMARALI UN İHRACATÇISIDIR'

DRT Denizli Televizyonu’nda Ana Haber Bülteni’nin konuğu olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, “Türkiye, dünyanın bir numaralı un ihracatçısıdır. İlk üçte makarna yer almaktadır. Bunları bisküvi ve irmik gibi hububata dayalı ürünler izlemektedir” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, DRT Denizli Televizyonu’nda Ana Haber Bülteni’nde İrfan Atasoy’un konuğu oldu. TMO’nun bir piyasa düzenleyici kurum olduğunun altını çizen Kemaloğlu, “TMO’nun temel işlevi, ‘hububat’ diye tanımladığımız; buğday, arpa, mısır, çeltik, yulaf, çavdar gibi ürünlerin piyasasını düzenlemektir. Yani, Merkez Bankası’nın para piyasalarında oynadığı rolü, biz hububat piyasasında yapıyoruz. Genel anlamda söyleyecek olursak, hububat piyasasını düzenleyen bir kurumuz” diye konuştu.  (01:23 – 02:26)

“TÜRKİYE, DÜNYA’NIN BİR NUMARALI UN İHRACATÇISIDIR”
Hububat açısından Türkiye’nin zengin bir ülke olarak yer aldığını belirten Kemaloğlu, “Türkiye, dünyanın bir numaralı un ihracatçısıdır. İlk üçte makarna yer almaktadır. Bunları bisküvi ve irmik gibi hububata dayalı ürünler izlemektedir” şeklinde konuştu.   

“TÜRKİYE’Yİ BESLEMEK İÇİN BUĞDAY İTHAL EDİLMİYOR, İŞLEYİP BUNUN TİCARETİ YAPILIYOR”
Türkiye’nin, yurt içi 81 milyonu beslemek için buğday ithal etmediğinin altını çizen Kemaloğlu, Türkiye’nin buğdayda kendi ihtiyacını karşıladığını ve ithalatçı konumunda olmadığını söyledi. Kemaloğlu, “Türkiye, dünyada buğday ihtiyacını üretimiyle karşılayan ender ülkelerden biridir. Evet, Türkiye buğday ithal ediyor, bunu ayıralım, karıştırmamak lazım. Niye ithal ediyor? Dünya fiyatları ile alıyor, işliyor ve uluslararası arenaya satıyor. Yani ticaretini yapıyor. Bu başka bir sistem. Hep örnek verilen Hollanda’nın yaptığı gibi” diye konuştu.  

“BUĞDAY İÇİN GERÇEKLEŞEN FİYAT; 1065 TL TON OLDU”
Hububat alımlarının başladığını ve belirlenen fiyatların üzerinde bir alımla işlemlerin sürdüğünü açıklayan Kemaloğlu, “buğday için müdahale alım fiyatı 12 Mayıs’ta açıklandı malumunuz; 1050 TL Ton gibi bir fiyat. Ama gerçekleşen fiyat 1065 TL Ton oldu. Bu ne demek? Daha iyi bir kaliteli ürün geldi demek. TMO, günde 30 Milyon TL’lik alım yapmaya devam ediyor. Muhtemelen 3 Milyon Ton civarında da bir alım yapacağız. Bereketli bir sezon, bereketli bir hasat oldu. Ülkemizin mevsim döngüsü de berekete müsait. O açıdan hiçbir kaybımız olmuyor” şeklinde konuştu.  

“NOHUT ÜRETİCİLERİMİZ FİYAT DÜŞÜŞÜNDEN ETKİLENMEYECEK”
Nohut alımlarına da başladıklarını ifade eden Kemaloğlu, Türkiye’nin bu sene 550 bin ton civarında nohut ürettiğini ve bu artışın fiyatları aşağıya çektiğini söyledi. Kemaloğlu, “Çiftçilerimizde de beklentiler oluştu tabii, bir tepki doğdu doğal olarak. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci de açıkladı, hükümetimiz TMO’ya bir müdahale görevi verdi. Dolayısıyla biz birkaç gün içinde, en kısa zamanda fiyatımızı da açıklayarak nohut üreticilerini mağdur etmeyeceğiz. Müdahale alımları ile TMO’nun tüm iş yerleri çiftçimizin hizmetinde olacak” dedi.  

 

İRFAN ATASOY  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER