TÜRKİYE ENGELLİLER MECLİSİ’NDE DENİZLİ’DEN 2 TEMSİLCİ YER ALDI

Engelliler Konfederasyonu tarafından 2018 yılı başlarında başlatılan ‘Türkiye Engelliler Meclisine Doğru’ projesi kapsamında Denizli’de İl Engelliler Meclisi oluşturuldu. Proje ile kurulması planlanan Türkiye Engelliler Meclisi’nde Denizli’yi, Altınokta Körler Derneği Denizli Şube Başkanı Av. Reşat Göcen ve Otizm Derneği Denizli Şube Başkanı Dudu Karaman Dinç temsil edecek.

TÜRKİYE ENGELLİLER MECLİSİ’NDE DENİZLİ’DEN 2 TEMSİLCİ YER ALDI

Engelliler Konfederasyonu, 13-14 Mayıs 2016 tarihlerinde 19 engelli örgütünden 80 temsilciyi İstanbul’da ‘Hak Temelli Mücadelede Engelli Örgütlenmesinin Dünü, Bugünü, Yarını: Yeni Arayışlar’ konulu çalıştayda bir araya getirmiş, çalıştayda engelliler meclisi oluşturma fikri ortaya konmuştu. Konfederasyon bu fikirden yola çıkarak; 2018 yılının başlarında ülke genelindeki engelli örgütlerinin bir çatı altında toplanması, kamuoyu yaratmada yeterli olabilmek, engellilerin sorunlarının, ihtiyaçlarının ve taleplerinin göz ardı edilmemesi amacıyla ‘Aktif Vatandaşlık Hakkımızdır: Türkiye Engelliler Meclisine Doğru’ projesini başlatmıştı. 42 ay sürecek AB projesi kapsamında 52 ilde İl Engelliler Meclisi oluşturulması kararlaştırıldı. Bu zamana kadar 16 ilde meclis oluşturuldu. Denizli Barosu Lokali’nde düzenlenen toplantı ile 17’nci meclis Denizli’de kuruldu. Toplantıya; Engelliler Konfederasyonu Proje Görevlisi Filiz Erol, Sosyal Hizmet Uzmanı Bayram Oran ile Denizli’de çalışmalarını yürüten engelli dernekleri ve kulüplerinin temsilcileri katıldı.

“DENİZLİ MECLİS OLUŞTURAN 17’NCİ İL OLDU”

Projeye dair açıklamalarda bulunan Sosyal Hizmet Uzmanı Bayram Oran; “Proje kapsamında;  52 ilde Yerel Engelli Meclisleri kurulacak. Bu kapsamda Denizli Meclis oluşturan 17’nci il oldu. Proje ile; Yerel Engelli Meclisleri’nin temsilcileri ve engelliler alanında çalışan akademisyen ve uzmanlarla Türkiye Engelliler Meclisi oluşturulacak. Denizli’de Türkiye Engelliler Meclisi’nde Denizli’yi temsil etmek üzere 2 temsilci belirlenecek. Meclislerin en az 15, en fazla 30-35 kişiden oluşması düşünülüyor. Meclis üyelerine yönelik 26 ilde engelli hakları, savunuculuk, izleme, mali kaynak yaratma, gölge rapor hazırlama ve gönüllü yönetimi konularında eğitimler verilecek. Türkiye Engelliler Meclisi’ni web sitesi ve online öğrenme platformu oluşturulacak. ‘Engelliler Burada’ başlıklı bir farkındalık kampanyası başlatılacak. En az dört engelli örgütüne, bağımsız bir değerlendirme kurulu tarafından belirlenecek projeler karşılığında toplam 40 bin Euro tutarında hibe verilecek. Engelli örgütlerinin savunuculuk kapasitesini ve kurumsal profilini ortaya çıkarmaya yönelik bir saha araştırması yapılacak. Proje ile kadın, çocuk, genç, yaşlı tematik gruplarının oluşturulması hedefleniyor” dedi.

DENİZLİ İL ENGELLİ MECLİSİ’NİN BAŞKANI: AV. REŞAT GÖCEN

23 delege ile oluşturulan Denizli İl Engelli Meclisi’nde, Altınokta Körler Derneği Denizli Şube Başkanı Av. Reşat Göcen Meclis Başkanı ve temsilci olarak belirlendi. Bir diğer temsilci ise; Otizm Derneği Denizli Şube Başkanı Dudu Karaman Dinç olurken, Meclis Başkan Yardımcılığına; Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şube Başkanı Osman Çiyancı ile Acıpayam Engelliler Derneği Başkanı Yıldıray Koşar seçildi.

PINAR ÇANKAYA-SERDAR KİRİŞ​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER