Türkiye'nin en büyük projelerinden biri Denizli'de

Denizli’nin tekstil firmalarından çevreye duyarlı üretimi ilke edinen OZANTEKS, 2016 yılında faaliyete geçirdiği Güneş Enerjisi Santrali’nin kapasitesini fabrika çatısına kurduğu çatı güneş panelleri ile 20 MW gücüne çıkararak Türkiye’nin en büyük GES tesislerine sahip oldu.

Türkiye'nin en büyük projelerinden biri Denizli'de

Çevreye duyarlı üretimi ilke edinen OZANTEKS, 2016 yılında faaliyete geçirdiği Güneş Enerjisi Santrali’nin kapasitesini entegre üretim tesisindeki binalarının çatısına kurduğu çatı güneş panelleri ile 20 MW gücüne çıkararak Türkiye’nin en büyük GES tesislerinden birisine sahip oldu.

OZANTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Katrancı, “OZANTEKS olarak önemli bir ilkemiz olan çevresel sürdürülebilirlik kavramının değerini ön planda tutuyoruz. Doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin değerine inanıyor ve yaşadığımız dünyanın gelecek nesillere yaşanası bir biçimde aktarılması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda mevcut yapıda çevreye verilen zararı en aza indirmek amacıyla üzerimize düşen sorumluluklarımız bilicinde hareket etmeye özen gösteriyoruz. Bu dünya hepimizin ortak yaşam alanı; üretirken de tüketirken de onu korumalıyız!” açıklamasında bulundu.

“OZANTEKS AR-GE'YE ÖNEM VERİYOR”

OZANTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Katrancı, “Havlu ve bornoz üreticileri arasında Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine sahip olan OZANTEKS, 1500’den fazla çalışanı ve modern üretim teknolojileri ile ev tekstili ve dikişsiz giyim ürünleri üretmektedir. 1973 yılında kurulan Ozanteks başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere İngiltere, Amerika, Rusya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerine üretiminin yüzde 90’lık büyük bir bölümünü ihracat yapmaktadır. Firmamızda, hizmet ve ürünlerimizin tasarımından müşteri teslimine kadar olan tüm aşamalarda çevre, sosyal ve etik alanlarla etkileşimlerini gözden geçiren, çevreye verilebilecek olumsuz etkileri en aza indirmek için yapılacak çalışmalara yön veren bir sürdürülebilirlik yaklaşımı benimsenmektedir. Sürdürülebilir Tekstil Üretimi sertifikalarından OEKO-TEX STEP, Organik, Vegan, FSC, RCS, OCS, BCI, ISO 14001, ISO 50001 belgelerine sahip olan firmamız, üretim ve sosyal sorumluluk alanlarındaki taleplere cevap verebilecek, çevreye duyarlı, dünya standartlarında bir tedarikçi olduğunu kanıtlamaktadır. Sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında, üretim atık suyumuz kendi bünyemizde bulunan arıtma tesisimizde arıtılmakta, sıcak proseslerde açığa çıkan sıcak suyun geri dönüşümü sağlanarak yeniden kullanılmaktadır. 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Ar-ge Merkezimizde, üniversite-sanayi işbirliği içinde sürdürülebilir, inovatif, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine ve mevcut süreçlerin iyileştirilmesine yönelik sanayi ar-ge çalışmaları yapmaktayız” diye konuştu.

“OZANTEKS ÇEVRE DUYARLIDIR”

OZANTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Katrancı konuşmasında şunları söyledi: “Çevreye duyarlı üretimi ilke edinen Ozanteks, 2016 yılında faaliyete geçirdiği 16 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali’nin kapasitesini entegre üretim tesisindeki binalarının çatısına kurduğu 4MW’lık çatı güneş panelleri ile 20 MW gücüne çıkararak Türkiye’nin en büyük GES tesislerinden birisine sahip olmuştur. 4 MW gücündeki çatı üstü projemiz, profesyonel çözümler sunan ve ilkeli çalışmaları nedeniyle tercih ettiğimiz Solarsis Enerji A.Ş. ile tamamlanmıştır. Sahada ve çatıda bulunan toplam 20 MW’lık güneş enerjisi santrali ile yıllık ortalama 32 milyon kwh elektrik üretimi gerçekleştirmekte ve ihtiyacımız olan enerjiden çok daha fazla temiz enerji üretmekteyiz. Üretilen temiz enerji ile yıllık 30 bin ton CO2 salınımı engellenmektedir. Diğer bir ifade ile yıllık ortalama 1.750.000 adet ağacın temizleyebileceği kadar bir tasarruf sağlanmıştır. Güneş enerjisine yapılan yatırım sayesinde, gelecek nesillere doğal kaynakları korunmuş bir dünya bırakılmasına yani sürdürülebilir yaşama yönelik çabalara önemli katkı sağlamış oluyoruz”

“DÜNYA HEPİMİZİN; ÜRETİRKEN DE TÜKETİRKEN DE KORUMALIYIZ!”

Denizli’nin önemli firmalarından olan OZANTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Katrancı, son olarak, “OZANTEKS olarak önemli bir ilkemiz olan çevresel sürdürülebilirlik kavramının değerini ön planda tutuyoruz. Doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin değerine inanıyor ve yaşadığımız dünyanın gelecek nesillere yaşanası bir biçimde aktarılması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda mevcut yapıda çevreye verilen zararı en aza indirmek amacıyla üzerimize düşen sorumluluklarımız bilicinde hareket etmeye özen gösteriyoruz. Bu dünya hepimizin ortak yaşam alanı; üretirken de tüketirken de onu korumalıyız!” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER