“Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kilit rol oynuyor”

Rusya-Ukrayna Savaşı’na dair konuşan Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Oktay Mersin, “Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kilit rol oynuyor. Rusya’ya dünyadan birçok ekonomik yaptırımlar geldi. Türkiye bu yaptırımların içinde değil. Bu anlamda Rus turistlerin Türkiye’ye gelme olasılığının daha yüksek olacağı düşüncesi var” dedi.

“Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kilit rol oynuyor”

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Türkiye’ye ve Türk ekonomisine olan etkisi üzerine konuşan Başkan Mersin; şunları kaydetti: “Savaş, dünyanın en önemli konusu. Savaş, baktığımız zaman Türkiye’nin daha da önemli konusudur. Neden? Bizim burnumuzun dibinde, Karadeniz’in karşısında iki önemli Türkiye için baktığınızda, iş birliği yaptığımız iki devletin birbirine savaş açması konusu. Öncelikle insanlık olarak çok acı resimler, kareler, televizyonda her gün ekranda görüyoruz. Üzülmemek elde değil. Ekonominin yansımasının dışında en önemli konu bence insan. Ekonomiye baktığınız zaman dünyanın tahıl ihracatçısı, buğday ihracatçısı en büyük iki ülkenin savaşı var. Dolayısıyla tahıl anlamında ciddi bir kriz yaşanacak. Keza Türkiye için de böyle. Türkiye için yaşanmaması gerekir. Çünkü topraklarımız bu anlamda çok elverişli. Tarım politikamız iyileştirilmiş olsaydı, biz bu sıkıntıları yaşamazdık diye düşünüyorum.”

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK KRİZDEN ÇIKABİLMESİ İÇİN TURİSTLERE İHTİYACI VAR”

Savaşın Türk turizm sektörüne olan etkisi hakkında da konuşan Başkan Mersin; “Bir taraftan en önemli ikinci konu, turizm. Türkiye için Rus ve Ukrayna turistlerinin ülkeye gelmesi çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Maliye Bakanımızın bu ekonomik krizden haziran ayında başlayan turizm sezonuyla birlikte Rus ve Ukraynalı turistler, çok önemli. İnşallah savaş bir an önce biter. Devletimizin, ‘turizm ihracatı’ diye tabir ettiğimiz, oradan gelecek döviz gelirleriyle cari açığımızın azalması hatta kapanması düşüncesi var. Bunun gerçekleşmesi için savaşın önümüzdeki hafta içerisinde bu hafta içerisinde veyahut en geç bu ay içerisinde toparlanmış olması gerekiyor ki önümüzdeki hazirana kadar olacak bir üç aylık süreçte bu ülkelerin kendine gelmesi lazım. Aynı zamanda Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kilit rol oynuyor. Biliyorsunuz Rusya’ya dünyadan birçok ekonomik yaptırımlar geldi. Türkiye bu yaptırımların içinde değil. Bu anlamda Rus turistlerin Türkiye’ye gelme olasılığının daha yüksek olacağı düşüncesi var. Bu düşünce inşallah gerçekleşir. Türkiye’nin ekonomik krizden çıkabilmesi için bu turistlere ihtiyacı var” şeklinde konuştu. Öngörülebilirlikte, sürdürülebilirlikte ciddi sıkıntıların olduğunu ifade eden Başkan Mersin; “Türkiye’nin içinde de döviz dalgalanmalarının faizlerin ciddi baskısı var, enflasyon var. Türkiye’de şu anda tam açıklanmayan yüzde 100’e yakın bir enflasyon var. Bugün yolda yürüyen herkes, her gün sabah kalktığında gerek telefonunda gerekse televizyonda, önce dövizin nereye geldiğini, petrolün enerjinin nereye geldiğinin gittiğinin kontrolleri yapılıyor. Enflasyon açıklanacağı zaman böyle ilgiyle televizyonu seyrediyoruz. Bunlardan bizim kurtulup da ticaretin içine yoğunlaşmamız gerekir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER