“Türkiye, saldırı ve tehditlere cevap verebilecek bir ülkedir”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’ hakkında konuşan Denizli Profesyonel İş İnsanları Derneği (DEPİD) Başkanı Ertuğrul Gümüş, “Türkiye, hem sınırlarını muhafaza ve müdafaa edecek hem de uluslararası saldırı ve tehditlere cevap verebilecek bir ülkedir” dedi.

“Türkiye, saldırı ve tehditlere cevap verebilecek bir ülkedir”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla geçtiğimiz hafta ‘Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Mehmetçik, Kuzey Suriye’de ilerleyişini sürdürürken, harekata yönelik destekler de çığ gibi büyüyor. Harekata bir destek de Denizli Profesyonel İş İnsanları Derneği’nden (DEPİD) geldi. Dernek Başkanı Ertuğrul Gümüş, Türkiye'nin kan akıtmak, katletmek, yok etmek, sömürmek için değil, bekasını tehdit eden terör koridoruna mani olmak ve mazlumları korumak için müracaat ettiğine dikkat çekti. Türkiye’nin güneyinde meydana gelen olayların, sadece tesir ettiği değil aynı zamanda tehdit ettiği bir ülke olduğuna dikkati çeken Başkan Gümüş, “Güneyimizde Akdeniz'e uzanan bir terör koridoru tesisiyle hem kuşatılmak hem de kurulmasıyla hedeflenen bir terör devletiyle sınırları tehdit edilmek istenmektedir. Böyle bir tehdit ve tehlikeye değil Türkiye'nin hiçbir devletin müsaade etmeyeceği tartışmasızdır. Türkiye, uluslararası kuruluşlara üyeliği sebebiyle ittifak ilişkisi içinde olduğu bazı devletler, Türkiye'nin aleyhine bir terör örgütünü muhtelif şekil ve vasıtalarla destekleyip, terör koridorunun oluşumuna katkıda bulunmakta, ülkemizin meşru müdafaa hakkını kullanması üzerine de diplomatik nezaketi dahi dikkate almaksızın açıkça tehdide tevessül etmektedir. Türkiye, kabile devleti ve peyk olmadığı, köklü bir devlet teşkilatı ve idare geleneği üzerine inşa ve bina edilen nüfusu ve yüz ölçümünü aşan bir ağırlığa sahip olduğu için bu bayağı ve küstahça tehdide hak ettiği cevabı vermiştir” dedi.

“TÜRKİYE, SALDIRI VE TEHDİTLERE CEVAP VEREBİLECEK BİR ÜLKEDİR”

Türkiye'nin beka kaygısının slogan, söylem veya paranoya olmadığının altını çizen Gümüş, “Beka endişesi haklı gerekçelere ve tarihi siyasi gelişmelere dayalıdır. Türkiye, büyük bir güç olması planlı, programlı ve kararlı bir şekilde engellenmeye çalışılan bir ülkedir ve bu vadide karmaşık ve karışık uluslararası suikast ve tuzaklara maruz kalmaktadır. Türkiye, hem sınırlarını muhafaza ve müdafaa edecek hem de uluslararası saldırı ve tehditlere cevap verebilecek bir ülkedir. Ancak bu dönemde milletimize düşen de nifak ve tefrikaya yol açacak tavır ve beyanlardan kaçınmak, siyasi görüşlerini bir yana bırakarak, yek-vücut olarak devletimizin, ordumuzun arkasında durmaktır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER