“Türkiye-Singapur dostluğu, kalıcı bir dostluktur”

Türkiye- Singapur ilişkilerinin geçmişi resmi olarak 1865 yılına dayanan, uzun süreli ve kalıcı ilişkiler olduğunu belirten Dostluk Grubu Başkanı Ök, “İki ülke arasında düzenlenen Stratejik Ortaklık ve Singapur-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşmaları ikili ilişkilerimiz için çok önemli bir adımdır” dedi.

“Türkiye-Singapur dostluğu, kalıcı bir dostluktur”

TBMM Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ile Dostluk Grubu Üyesi Milletvekilleri, Singapur Büyükelçisi Jonathan Tow’ı ziyaret etti. Makamda gerçekleşen ziyarette Dostluk Grubu Başkanı Ök ve beraberindeki heyet ile Büyükelçi Tow, Singapur ve Türkiye ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. 2019 yılının Türkiye ve Singapur arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yılı olduğunu belirten Dostluk Grubu Başkanı Ök, Singapur’un Türkiye için yalnızca Asya-Pasifik bölgesinin önemli bir aktörü değil aynı zamanda küresel çapta değerli bir ortak olduğunu belirtti. Türkiye ile Singapur arasındaki toplam ticaret hacminin 2018 yılında 1 Milyar Dolar seviyesinde gerçekleştiğini Dostluk Grubu Başkanı Ök, Serbest Ticaret Anlaşması’nın sağladığı kolaylıklarla ticaret hacminin 2019 yılında 2 Milyar Dolar olmasını hedeflediklerinin altını çizdi. İkili ilişkilerin daha da gelişeceğini ifade eden Dostluk Grubu Başkanı Ök, “Türkiye'nin başlattığı yatırım ve teşvik hamlesinden Türk ve Singapurlu iş dünyası temsilcilerini etkin bir şekilde yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

154 YILLIK DOSTLUK

Türkiye- Singapur ilişkilerinin geçmişi resmi olarak 1865 yılına dayanan, uzun süreli ve kalıcı ilişkiler olduğunu belirten Dostluk Grubu Başkanı Ök, “İki ülke arasında düzenlenen Stratejik Ortaklık ve Singapur-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşmaları ikili ilişkilerimiz için çok önemli bir adımdır” diye konuştu.

“SİNGAPUR, DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM İÇİN CAZİP BİR YER”

Singapur’un Türkiye’de aktif milyarlarca yatırımı olduğunu vurgulayan Büyükelçi Tow, büyük yatırımcıların Türkiye pazarında olduğunu fakat küçük yatırımcıların halen yeteri kadar Türkiye’yi tanımadığını ifade etti. Bu konuda medyanın daha aktif kullanılması adına çalışmalar yapılabileceğine değinen Büyükelçi Tow, Türk yatırımcılar için ise Singapur’un, doğrudan yabancı yatırım için cazip bir yer olduğunu vurguladı. Büyükelçi Tow, Türkiye’de bulunan büyük yatırımcıların, Asya’ya açılmasında Singapur’un önemli bir rol oynayacağını belirtti.

ANI NİTELİĞİNDE HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Toplantı sonunda Büyükelçi Tow’ın yakın zamanda Denizli’yi ziyaret etmesi ve Denizli’de iş dünyası aktörleri ile bir araya gelmesi kararlaştırılırken; Dostluk Grubu Başkanı Ök, Singapur Büyükelçisi Jonathan TOW’a Medet Mahallesi’nde Terra-Cota Sanatçıları tarafından üretilen antik desenli çanağı ve Buldan dokuması kravatı takdim etti. Büyükelçi Tow ise Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök’e, Singapur Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. Yıldönümü anısına Singapur Ankara Büyükelçiliği tarafından özel hazırlanan özel çini tabak takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER