“Türkiye’de 2019 yılının ilk 3 ayında 483 çocuk istismara uğradı”

Denizli Valiliği yanındaki Atatürk Anıtı önünde ‘çocuk istismarlarına’ yönelik eylem düzenleyen Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Candan Oymak; “Çocuk istismarı 10 yılda yüzde 700 arttı. Baro Çocuk Merkezi’nin raporuna göre 2019 yılı ilk üç ayında da 483 çocuk istismara maruz kaldı” dedi.

“Türkiye’de 2019 yılının ilk 3 ayında 483 çocuk istismara uğradı”

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğuna yapılan cinsel istismar olayının ardından Denizli Kadın Platformu çocuk istismarlarına bir ‘dur’ demek ve tepki göstermek amacıyla eylem düzenledi.

Denizli Valiliği yanındaki Atatürk Anıtı önünde yapılan eyleme; CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Nihat Çetin, Denizli Tabip Odası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Denizli Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Denizli Şubesi gibi dernek ve toplulukların temsilcileri ve üyeleri de katıldı.

Topluluk adına açıklamayı okuyan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Candan Oymak; “Çocukların suça sürüklenmekten korunması, cinsel şiddet, tecavüz ve sömürüden her türlü ihmal ve istismardan korunması devletin yükümlülüğü altındadır.

Çocuk istismarı 10 yılda yüzde 700 arttı, Baro Çocuk Merkezi’nin raporuna göre 2019 yılı ilk üç ayında da 483 çocuk istismara maruz kaldı.

Raporda mağdur çocuklardaki artış gözler önüne serildi. Meclisin artık çalışması, çocuk tecavüzü ve kadın şiddeti sorunlarının bir an önce kalıcı önlem ve çözümlere kavuşturulmasını istiyoruz. Bizler çocuklarımızın sokaklarda güvenle oynayacağı bir ülke yaratmak zorundayız. Bunun için mücadele ediyor ve edeceğiz” dedi. Açıklamanın ardından eyleme katılanlar ellerinde tuttukları pankartlar ile sessiz yürüyüş yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER