“Türkiye’de 227, Denizli’de 4 gazinin emekli maaşları kesildi” 

Denizli’de 4, ülke genelinde 227 terörle mücadele gazisinin emekli maaşlarını kesildiğini söyleyen Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Mustafa Işık, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulundu.

“Türkiye’de 227, Denizli’de 4 gazinin emekli maaşları kesildi” 

Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Mustafa Işık, Denizli’de 4, ülke genelinde 227 terörle mücadele gazisinin emekli maaşlarını kesildiğini söyledi. SGK İl Müdürlüğü önünde açıklama yapan Başkan Işık, “Vatani görevini yapmakta iken terörle mücadelede yaralanarak tedavisi bittikten sonra devletin gazi maaşı bağladığı her gazi, aynı zamanda özürlü bir vatandaş olmuştur. Gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere bir istihdam hakkı verilmektedir. 2013 öncesi gazilerimiz özür oranlarına göre devletimizin özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar. Bu kanunlar çıktıktan sonra gazilerin özürlü haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Askerlik yani gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi. Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60’lı 65’li yaşlara kalmıştır. 227 gazinin emekli maaşının kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu 2008 ve 2013 Yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ‘ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim, şimdi maaşlarınızı kestim’ demesi. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı?” dedi.

“İKİ SORUMLUSU VAR”

Gazilerin maaşlarının kesilmesinin iki temel sorumlusu olduğuna dikkat çeken Başkan Işık, “Birincisi TBMM’dir. Gazilerin özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır. İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdi de ‘ben yeni fark ettim’ diyerek maaşlarını kesmiştir. SGK yetkilileri, 2013’ten 2019’a kadar ‘yüzde 40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli olabilirsiniz’ denilip, tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize, nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız, bekliyoruz. ‘Pardon’ deyip geçiştirecek misiniz? Yoksa sadece 227 gazinin değil 4 bin 500’e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız? Bu sorumlu iki kurumu göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER