'TÜRKİYE'DE ADALET HERKESE LAZIM'

'TÜRKİYE'DE ADALET HERKESE LAZIM'

CHP İl Başkanı H. Teoman Sancar,  ‘Adalet Yürüyüşü’nü değerlendirdi. Başkan Sancar; “Türkiye’de adalet herkese lazım. Ağa da olsanız, paşa da olsanız, asgari ücretle çalışan bir işçi de olsanız adalet, hak, hukuk lazım” dedi.

CHP İl Başkanı H. Teoman Sancar,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Başkan Sancar CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güvenpark’tan başlattığı ve 25’inci gününde İstanbul Maltepe’de oluşturulan bir mitingle son bulan ‘Adalet Yürüyüşü’nü değerlendirdi.

“VATANDAŞLARIMIZIN DİLİNE, YÜREĞİNE TERCÜMAN OLDU”
Adalet Yürüyüşü ile vatandaşın diline ve yüreğine tercüman olunduğunu vurgulayan Başkan Sancar; “Sayın Genel Başkanımızın millet ve memleket adına başlattığı mücadele bir siyasi parti yürüyüşünden çıkıp, tüm Türkiye’nin ortak noktalarda buluştuğu, her düşünceden, her ideolojiden insanın da ‘bizim için gerekli’ dediği ve sloganının sadece ‘hak, hukuk ve adalet’ olduğu bir yürüyüşe dönüştü. Bu yürüyüş bir parti mensuplarının değildi. Hak, hukuk ve adalet arayanların birleştiği, son zamanlarda ülkemizin bu kavramların azaldığını ve hak, hukuk, adalete güvenin kalmadığını gösteren bir protesto idi. Bir haykırma, bir işaret idi. Ben Sayın Genel Başkanımı Türkiye Cumhuriyeti’nde sosyal demokrat duruşu ile bizlere önder olduğu için tebrik ediyorum. Bizleri gururlandırdı. Türkiye’deki tüm vatandaşlarımızın diline, yüreğine tercüman oldu” dedi.

“ ‘ADALET GELİVESİN GARİ’ DEDİK YÜRÜDÜK”
“Denizli CHP İl Örgütü olarak Denizlimizin de plakasına uysun diye yürüyüşün 20’inci gününde yer aldık. ‘Adalet Gelivesin Gari’ dedik ve yürüdük” diyen Başkan Sancar sözlerine şöyle devam etti: “Denizlili vatandaşlarımız bu yürüyüşü gönüllerine soktular. Bunun doğru bir yürüyüş olduğunu söylediler. 1’inci gününden 25’inci gününe kadar aykırı bir tek sloganın atılmadığı, ülkenin birlik ve beraberliğini zedelemeyen, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyiz’ ve ‘Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıkacağız’ dışında hiçbir düşüncesi olmayan, kocaman Türk bayraklarıyla kilometrelerce yürüyen, her gün 35-40 bin kişinin eşlik ettiği muhteşem bir yürüyüştü. Coşku dolu bir yürüyüştü. Sevgi dolu bir yürüyüştü. Kin ve nefreti asla barındırmadık. ‘Öteki kişi’ yoktu. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm fertleri için hak, hukuk ve adalet aradık. Son gün ise inandığımız ve yürüdüğümüz yolda ne kadar haklı olduğumuzun kanıtı gibiydi.”

“ENİS BERBEROĞLU DAVASI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLAYDI”
Enis Berberoğlu davasının yürüyüşün başlangıcı değil, bardağı dolduran ve taşıran son damlası olduğunun altını çizen Başkan Sancar; “25 gün boyunca bireyler üzerinden konu çıktı. Türkiye’deki tüm adalet ve hak mağdurlarının da destek verdiği bir yürüyüş oldu. Türkiye’de adalet herkese lazım. Ağa da olsanız, paşa da olsanız, asgari ücretle çalışan bir işçi de olsanız adalet, hak, hukuk lazım. Hak, hukuk ve adaleti aramak sadece bir partinin değil, tüm Türkiye’nin arayışı olmalıdır.  Sayın Genel Başkanım da bunu vurguladı. O dik duruşu, net yürüyüşü bunun anahtarıydı. Sosyal demokrat duruş bu demektir” diye konuştu.

“AK PARTİ’NİN 3-4 SAYGISIZ BAKANI DIŞINDA HİÇ KİMSE YÜRÜYÜŞÜ AŞAĞILAMADI”
AK Parti MKYK üyesi/İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü Burhan Kuzu’nun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik,  Enis Berberoğlu’nun tutuklanacağını önceden bildiği ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yürüyüş için özellikle 15 Temmuz öncesinde bir tarih belirlediğine dair sert eleştirilerini değerlendiren Başkan Sancar; “Kemal Kılıçdaroğlu biliyordu da 2 hafta önce cezaevinde odanın hazırlanmasının talimatını Kemal Bey mi verdi? Mahkeme kararı çıkmadan Enis Berberoğlu’nun müebbet yatacağı hücresinin hazırlığını da mı Kemal Bey bildirdi. İnsanlarda insaf olmalı. Hak, hukuk, adalet dememizin ne kadar yerinde olduğunu anlıyorum.  Biz CHP olarak bir örgütüz. Örgütümüzün bir genel başkanı, bir MYK’sı var. Türkiye bununla ilgili sarsıldı mı? Türkiye tek yürek oldu mu? AK Parti’nin 3 ya da 4 ‘saygısız’ Bakanı dışında hiç kimse çıkıp da bu yürüyüşü aşağılamadı. Bu yürüyüşün yanlış olduğunu söylemedi. Bu yürüyüş haklar adına değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin tamamı adınaydı” ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221