TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞINA KIRMIZI ET TÜKETİMİ AB ÜLKELERİNİN YARISI KADAR

TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞINA KIRMIZI ET TÜKETİMİ AB ÜLKELERİNİN YARISI KADAR

Gıda MühendisleriOdası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci: 

  - 'Besiciyikoruyarak güvenli eti ulaşılabilir fiyattan sunmak bir kamugörevidir' 

  - 'Toplumundengeli beslenmesi için eti üretmek, tüketimini gelişmiş ülkeler seviyesineyakınlaştırmak ve bu koşulların sürdürülebilirliğini sağlamak önceliğimizolmalıdır'

GıdaMühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci, besiciyi koruyarakgüvenli eti ulaşılabilir fiyattan sunmanın bir kamu görevi olduğunu ifadeederek, 'Ülkemizde kişi başı kırmızı et tüketimi AB ülkelerinin yarısı,ABD’nin ise 4’de 1’i kadardır. Toplumun dengeli beslenmesi için eti üretmek,tüketimini gelişmiş ülkeler seviyesine yakınlaştırmak ve bu koşullarınsürdürülebilirliğini sağlamak önceliğimiz olmalıdır' dedi. 

Kurban Bayramıdolayısıyla İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Başkan Değirmenci, besiciyikoruyarak güvenli eti ulaşılabilir fiyattan sunmanın bir kamu görevi olduğunusöyledi. 'Özellikle yaklaşan Kurban Bayramı'nda et kesiminin vetüketiminin tavan yaptığı bir dönemde şimdiden oluşabilecek sorunları öngörerekbu sorunların oluşmasını önlemeye yönelik çözümler üretmek gerekmektedir'diyen Değirmenci, 'Bu çözümler öncelikle Gıda Tarım ve HayvancılıkBakanlığı'nın daha sonra da özel sektörün sorumluluğundadır. Ülkemizde kişibaşı kırmızı et tüketimi AB ülkelerinin yarısı, ABD’nin ise 4’de 1’i kadardır.Bu bakışla et tüketiminin dönemsel olarak arttığı yıl boyunca da et tüketiminekatkıda bulunan Kurban Bayramı’nın her yönüyle planlanması ve yönetilmesigerekmektedir. Toplumun dengeli beslenmesi için eti üretmek, tüketiminigelişmiş ülkeler seviyesine yakınlaştırmak ve bu koşullarınsürdürülebilirliğini sağlamak önceliğimiz olmalıdır. Karkas sınıflandırmasisteminin oluşturularak hayata geçirilmesi gerek üretici, gerekse tüketiciaçısından önemli bir beklentidir' şeklinde konuştu.

'Kurbankesimleri yetkililer tarafından belirlenen yerlerde kesilmelidir'

Kurbanlıkkesimlerinin güvenli koşullarda ve sağlık riski oluşturmayacak biçimdegerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Değirmenci, 'Et, gerek yapısıgerekse hayvansal ürünlerle buluşması muhtemel zoonozlar, kimyasal veterinertıbbi ürünlerin uygulanmasından kaynaklanabilecek kalıntılar ile kesimsırasında ve sonrasında karşılaşabilecek hijyen sorunları nedeniyle daimariskli olarak kabul edilen bir üründür. Kurban Bayramı'nda kısa bir zamandiliminde çok sayıda kesim gerçekleştirilmesi, kimi zaman uygunsuz koşullardakesim yapılmasına neden olmakta, bu durum etin kesim sonrasında muhafazası vetüketimi açısından kimi risklere yol açmaktadır. Kesimin yetkililercegösterilen noktalarda yapılması, kurbanlık olarak seçilen hayvanın sağlıklıolmasına dikkat edilmesi ve tüketim anına kadar etin doğru muhafazası sonderece önemlidir' diye konuştu.

Havaların oldukçasıcak gittiği bu günlerde kesilen etin birkaç saat içerisinde oda sıcaklığınaulaştırılması ve peşinden derhal buzdolabı koşullarına alınması gerektiğininaltını çizen Değirmenci, 'Buzdolabında dondurulmadan muhafaza edilenkurban eti, en fazla 3-4 gün içerisinde tüketilmelidir. Bu süre etler ufakparçalara ayrıldıkça düşer. Kıyma gibi boyutu küçültülmüş etlerde buzdolabısıcaklığında muhafaza süresi 1 güne kadar düşebilir. Dondurularak muhafazatercih edildiğinde, etin bir kez dondurulmasına azami öze gösterilmelidir.Doldurulup çözülen, sonrasında tekrar dondurulan ürünler sağlık risklerioluşturmaktadır. Etlerin muhafaza yöntemleri ve süresi kadar pişirilme biçim desağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Etler çiğ kalmamayı sağlayacak ancakyanma ürünlerinin oluşmasına engel olacak koşullarda pişirilmelidir. Sağlığauygun güvenli koşulların sağlanması amacıyla her zaman olması gerektiği gibibayram boyunca resmi denetimler etkin bir biçimde yapılması, kayıt dışı vekuralsız girişimlere engel olunması konusunda tüm yetkili kurum ve kuruluşlarınbirlikte hareket etmesi gerekmektedir' ifadelerini kullandı.
  MERSİN (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186