Türkiye’nin 3’üncü büyük Antika Pazarı Denizli’de kuruldu

Denizli Antika Severler ve Antikacılar Derneği öncülüğünde Pamukkale Belediyesi İncilipınar Pazar Yeri’nde kurulan ‘Antika Pazarı’, Türkiye’nin en büyük 3’üncü antika pazarı olma özelliğini taşıyor.

Denizli Antika Severler ve Antikacılar Derneği öncülüğünde, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Pamukkale Belediyesi İncilipınar Pazar Yeri’nde ‘Antika Pazarı’ kuruldu. Denizli’de ilk kez kurulan antika pazarı, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Ege Bölgesi'nde ilk olduğu belirtilen pazarın, Türkiye’nin en büyük 3’üncü antika pazarı olma özelliğini taşıyor. Afyonkarahisar, Eskişehir, Aydın, Uşak, Kütahya, İzmir, Bursa ve Ankara gibi kentlerden de satıcılar pazarda tezgah açarken; birbirinden değerli ve güzel eski dikiş makinesi, fotoğraf makinesi, daktilo, gramofon, televizyon, radyo, kılıç ve para gibi ürünler sergilendi.

PAZARDA ‘1 TL’, 2 BİN 200 TL’DEN SATIŞA ÇIKTI

Pazarda en çok ilgi gören ürünlerin başında ise özenle korunup saklanan eski paralar geldi. Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü zamanında basılan ve özel bir teknik ile kaplanan ‘1 Türk Lirası’ görenleri kendine hayran bıraktı. Fiyatı 2 bin 200 TL’yi bulan parayı koleksiyonerler dikkatle inceledi.

“DENİZLİLİ ANTİKA SEVERLERE KATKIDA BULUNMAK İÇİN GELDİK”

Eskişehir’den gelen antikacı Sedat Göçmen’nin tezgahında çeşit çeşit gümüş aynalar yer aldı. Önceden erkeklerin sevdiği kıza ayna hediye ettiğini belirten antikacı Göçmen; “Sana senden güzel bir hediye veremem manası taşırmış. Artık hediyelerin günümüzde şekli değişti. Yaşanmışlıkları daha güzel yaşanacak şeylere aracı olması için bu işi yapıyoruz. Denizlili arkadaşlarımız pazar kurmayı düşünmüşler. Denizlili kişilere, antika severlere katkıda bulunmak için geldik. Güzel bir şehirde güzel insanlarla tanışma fırsatı bulduk. Bizim tezgahımızda en çok aynalar var. Güzel insanlara, sevdiklerine hediye etmeleri için buradayız” dedi.

“İYİ Kİ DE GELMİŞİZ”

Balıkesir Susurluk’tan gelen antika meraklısı ve aynı zamanda satıcı Cengiz Karakaya; “Antikacılar Dernek Başkanı Faruk Demirdöğer’in daveti üzerine geldik. İyi ki de gelmişiz. Çok güzel bir ortamda eskimeyen ama eski eşyaları seven insanlarla bir arada olduk. Çok nezih bir ortamda sergimizi açma fırsatı bulduk. Antikaya gönül veren arkadaşlarımızla buluşma şansımız oldu. Elimizden geldiği kadar birbirimizle fikir alışverişinde bulunmaya çalışıyoruz. Mal alışverişinden daha güzel oluyor bizim için. Ayda bir sefer Bursa’da, Ankara’da pazarlarımız oluyordu. Bundan sonra bir kapımız da Denizli’de olacak” diye konuştu.

PAZAR AYDA 2 DEFA KURULACAK

Dernek olarak pazar kurmaya karar verdiklerini belirten Denizli Antika Severler ve Antikacılar Derneği Başkanı Faruk Demirdöğer, bunun çok iyi olduğunu söyledi. Başkan Demirdöğer; “Pazarımızın ilkini kurduk, kurarken de antika satıcılarımıza sosyal medyadan ulaştık. Onlar da sağ olsun bizleri kırmadı ve ayda iki defa pazar günleri kurmaya karar verdik. Çevre illerden gelen arkadaşlarımız bizi yalnız bırakmadı ve pazarımızı açtık" dedi. Antika pazarı her ayın ikinci ve dördüncü Pazar günleri İncilipınar Mahallesi Kapalı Pazar Yeri’nde açılacak.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ankaralı
ankaralı - 2 ay Önce

iyiymiş kesinlikle görmeye gelirim

SIRADAKİ HABER