Türkiye’nin alabalık ihracatının yüzde 34’ünü karşılıyorlar

Denizli’de canlı alabalık çiftliklerinde ürettiği balıkları tütsüleyerek Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 80’ne yakın ülkesine balık ihracatı yapan tesis, Rusya’nın ardından şimdi de Uzak Doğu ülkelerine ihracata başladı. Yıllık 6 bin ton yurt dışına ihracat yapılan tesiste aynı zamanda Türkiye’nin alabalık ihracının yüzde 34’ü de karşılanıyor.

Türkiye’nin alabalık ihracatının yüzde 34’ünü karşılıyorlar

Denizli'nin Pamukkale İlçesi'ne bağlı Güzelpınar Mahallesi'nde yaşayan ve çoban bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen girişimci Mustafa Özpek, toplamda 10 çiftlikle, yılda yaklaşık 6 bin ton alabalığı tesislerine getirip işliyor. Alabalıklar, 250 personel ile oldukça zahmetli ve titiz işlemlerden geçerek, hazır hale getiriliyor. Çiftliklerde büyütülen balıklar, temizlendikten sonra tesislere getirilip, salamuraya yatırılıyor. Meşe dumanında tütsülenme işleminin yapılması sonrası paketlenerek, ihracata hazır hale getiriliyor. Balıklar, 80 Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Tesis sayesinde denizi olmayan kentten Türkiye’nin yıllık balık ihracatının yüzde 34’nü karşılanıyor. Dünya ülkelerinin damak tadına hitap eden tesiste üretilen balıklara talebin ise yoğun olduğu aktarıldı.

“BİZİM İŞLERİMİZ ÇOK RİSKLİ”

Yaptıkları işin çok zahmetli olduğunu belirten Tesisin Müdürü Mustafa Özpek, ancak ülke ekonomisine getirisinin büyük olduğunu dile getirdi. Özpek, şunları söyledi: “Önce işini seveceksin. İşini sevmeyen başarılı olamaz. Bizim işlerimiz çok riskli, canlı üretiyorsun ve Avrupalı’ya bunu gıda maddesi olarak fabrikanda işleyip satıyorsun. Biz üretiyoruz. Ürettiğimizi başka bir ülkeye gönderiyoruz. Dövizlerini de bu ülkeye getiriyoruz. Yeni pazarlar, Uzakdoğu’da Rusya’da çeşitli yerlerde yeni pazarlarımız var ama çok üretmemiz lazım. Su kaynaklarımız bol olursa üretim daha çok oluyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER