Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı bugün açılıyor

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı Marble 2022 27. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı bugün dünyaya kapılarını aralıyor. Yerli ve yabancı binin üzerinde katılımcının yer alacağı Marble 2022 Fuarı’nda Denizli’den 59 firma stant açıyor. 2 Nisan’a kadar devam edecek fuarın nabzı yine DRT’de atacak. Fuarın açılış töreni ve sektör temsilcilerinin DRT’ye özel açıklamaları Fuar İzmir’den canlı olarak yayınlanacak.

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı bugün açılıyor

27. Uluslararası Doğaltaş Ve Teknolojileri Fuarı, 30 Mart - 02 Nisan 2022 tarihleri arasında Türkiye’nin en yeni ve en modern fuar alanı Fuarizmir’de ziyaretçilerini ağırlıyor. Marble Fuarı; Avrupa, Asya ve Afrika Kıtaları’nın buluşma noktası olan liman kenti İzmir'de, her yıl tüm dünyadan binlerce sektör profesyonelini buluşturuyor. MARBLE, Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda katılımcı firmayı ve sektör profesyonelini Türkiye'nin en büyük ve en modern fuar kompleksi Fuarizmir'de ağırlıyor. Türkiye'deki mermer rezervi, dünyadaki mermer rezervinin yüzde 33'ünü oluştururken, ülkemiz mermer çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Türkiye'de 80'nin üzerinde değişik yapıda, 120'nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi bulunuyor.

MERMERİN KALBİ İZMİR’DE ATIYOR

Fuarlar kenti İzmir’in aynı zamanda bir dünya kenti olması yolunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’ın öncülüğü devam ediyor. Dünyanın en iyi ilk üç mermer fuarından biri olan Marble, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından Fuar İzmir’de düzenleniyor. Birbirinden görkemli stantları, son teknolojik donanıma sahip iş makineleri, tonlarca ağırlıktaki dev mermer blokları ve sıra dışı mermerleriyle dünya çapında bir buluşmaya daha ev sahipliği yapan Marble, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Türkiye’nin fuarlar kenti İzmir, düzenlediği fuarlar ile nüfusunun yarısı kadar ziyaretçi ağırlamanın yanı sıra; kent ekonomisine yaklaşık 100 milyon dolar katkı sağlamayı hedefliyor.

FUARİZMİR’DE BOŞ ALAN KALMAYACAK

Türkiye’nin en büyük doğal taş fuarı olan Marble İzmir’de hollerin ve dış alanın tamamı tahsis edilmiş durumda. Pandemi döneminin ardından normal koşullarda yapılan fuarda, geçmiş yıllarda olduğu gibi katılımcı sayısı 1000’i geçecek. Sektörün merakla beklediği dev buluşmada İran’ın pavilyon şeklinde katılımı olurken; Hindistan, Almanya, Amerika, İtalya, Hong Kong, Lübnan ve Dubai’den de yabancı firmalar yer alacak. Bu yıl ayrıca C holünün yüzde 60’ı önceki yıllarda dış alanda yer alan mermer makinecileri firmalarına tahsis edilerek “Makine ve Makine Teknolojileri Holü” şeklinde konumlandırılacak. Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın pek çok yerinden birbirinden farklı renk ve dokuda doğal taş, ocaklardan çıkartılıp yeni sezonda ilk kez Fuarizmir’de sergilenecek.

80 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Katılımcı firmaların talepleri doğrultusunda Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyada ziyaretçi çalışmaları yürütüldü. ABD, Orta Doğu ile Asya ve Avrupa olup bu bölgelerdeki ticaret ataşeliklerimiz ile de yakın iş birliği yapıldı. Sektörün dört önemli ihracatçı birliği olan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ile birlikte bir Alım Heyeti Programı düzenleniyor. Fuarda, 40’a yakın ülkeden yaklaşık 500 ziyaretçinin katılacağı bir B2B iş ortamı oluşturulacak. 2021 fuarına pandemi nedeniyle katılamayan Hindistan’dan bu yıl 200 kişilik bir heyet başvurusu alındı. Pandeminin daha zor koşullar oluşturduğu 2021 yılının Ağustos ayında yapılan 26. Marble İzmir’e kıyasla 27. Marble İzmir Fuarı, çok daha fazla ülkeden ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Fuara bu yıl Türkiye ve dünyadan 80 bin ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

T.C. Ticaret Bakanlığı Himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği ve İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Fuarı – 27. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından destekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER