“Türkiye’nin mesleki eğitimle ilgili bir plana ihtiyacı var”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işgücü istatistiklerine ilişkin yorum yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci; “15-24 yaş arasındaki 4 gencimizden biri işsiz. 3 gencimizden biri ise ne eğitimde ne de istihdamda. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi Türkiye’nin çok acil mesleki eğitimle ilgili bir plana ihtiyacı var” dedi.

“Türkiye’nin mesleki eğitimle ilgili bir plana ihtiyacı var”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Mart Ayı İşgücü İstatistiklerini açıkladı. İşgücü istatistiklerine ilişkin yorum yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, “Yapılan açıklamada; geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişilik işsiz sayısı, işsizlik oranını 4 puan yükselterek yüzde 14,1 olarak gerçekleşmesine neden oldu. 15-24 yaş arasındaki genç nüfusta ise işsizlik oranı 7,5 puan artış ile yüzde 25,2 olarak gerçekleşti. 15-24 yaş arasındaki 4 gencimizden biri işsiz. 3 gencimizden biri ise ne eğitimde ne de istihdamda. Özellikle yükseköğrenim mezunu gençlerimizin ve meslek lisesi mezunu gençlerimizin arasında işsizlik oranının artması endişe verici. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi Türkiye’nin çok acil mesleki eğitimle ilgili bir plana ihtiyacı var. İşveren kesiminin istekleri belli; bu isteklere uygun, nitelikli eleman yetiştiremezsek, gençler arasındaki işsizlik artmaya devam edecek. Türkiye’de gençlerin istihdamı konusunda arz ve talep uyuşmazlığı söz konusu. Eğitim verip yatırım yaptığımız gençlerimiz ne yazık ki işgücü piyasasında işverenlerin ihtiyaçlarını karşılamıyor” dedi.

“KAYITDIŞILIĞIN BAŞLICA KAYNAĞI TARIM SEKTÖRÜDÜR”

Kayıtdışı istihdam oranlarına da dikkat çeken Keçeci, “Kayıtdışı çalışanların oranı yüzde 33,9 olarak gerçekleşmiş. Kayıtdışılık sadece çalışanlarda değil; işverenlerde ve kendi hesabına çalışanlarda da mevcut. Bizim gibi bir ekonomi için bu kayıtdışılık oranının çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Tabii bu kayıtdışılığın başlıca kaynağı tarım sektörüdür. Tarım sektöründe çalışanların yüzde 85’i kayıtdışı çalışıyor. Tarım sektöründeki bu kayıtdışılık, bu sektörü göçmen çalıştırmak için elverişli hale getiriyor. Bugün tarlalarda, bağ, bahçelerde birçok göçmen hatta Suriyeli kayıtdışı olarak çalıştırılıyor ve bu da tarım sektöründeki kayıtdışılığı artırıyor” şeklinde konuştu.

“KADINLARIMIZA VE GENÇLERİMİZE YÖNELİK İSTİHDAM POLİTİKALARINI DESTEKLİYORUM”

Kadın istihdam rakamlarına da değinen Başkan Keçeci, TÜİK tarafından açıklanan verilerde istihdama katılım oranının az da olsa yükselme eğiliminde olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Kadınlarda işgücüne katılım oranının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 33,4’ten yüzde 34,4’ yükselmesini olumlu gördüğünü ileten Başkan Keçeci, “Kadınların işgücüne katılma oranları konusunda OECD ülkeleri arasında en kötü durumda olan ülkelerden biriyiz. TÜİK, yaptığı ankette kadınlara neden işgücü piyasasına dahil olmadıklarını sorduğunda yarısından fazlası ev işleri ile meşgul olduğunu söylemiş. 11 milyon kadından bahsediyoruz. Bunun ekonomimiz için inanılmaz bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Biz bu kadınlarımızı ve gençlerimizi işgücü piyasasına dahil edecek stratejileri hayata geçirdiğimiz zaman, işsizlik oranının tek haneli rakamlara ineceğini ve orada kalacağını biliyorum ve bu nedenle kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik istihdam politikalarını destekliyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER