'TÜRKİYE'NİN TUTARLI POLİTİKALARI AVRUPA'YI RAHATSIZ EDİYOR'

'TÜRKİYE'NİN TUTARLI POLİTİKALARI AVRUPA'YI RAHATSIZ EDİYOR'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış Programı’na konuk olan Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ndeki izlenimlerini paylaştı. Başkan Subaşıoğlu, “Türkiye’nin Afrin’de operasyon yapması; Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devleri ve Türkiye’nin çıkarlarının bu bölgede çatışıyor olması, Avrupa ülkelerini rahatsız ediyor” dedi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu. 26-28 Mart tarihlerinde Fransa’nın Strasbourg şehrinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katılan ve izlenimlerini paylaşan Başkan Subaşıoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye düşmanlığının çok daha açıktan yapıldığını gördüklerini ifade eden Başkan Subaşıoğlu, “Türkiye’nin Afrin’de operasyon yapması; Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devleri ve Türkiye’nin çıkarlarının bu bölgede çatışıyor olması, Avrupa ülkelerini rahatsız ediyor” şeklinde konuştu.

“AVRUPA CİDDİ BİR EKONOMİK KRİZİN ÜSTÜNDE OTURUYOR”
Avrupa’nın ekonomik krizle boğuştuğunun altını çizen Başkan Subaşıoğlu, “Avrupa ciddi bir ekonomik krizin üstünde oturuyor. Bunu herkes biliyor ama bu Avrupa ülkelerindeki kriz, Avrupa Konseyi ya da Avrupa Birliği’nin diğer kurumlarına da bütçe anlamında yansımış durumda. “Avrupa’da ciddi bir ekonomik kriz var. Avrupa’nın gündemi ekonomik kriz derken işin detay kıvrımlarına da bakmak gerekiyor. Her alanda bir kısıntıya gidilmiş durumda” dedi. 

“RUSYA, AVRUPA KONSEYİ’NE AİDATLARIN HİÇ BİRİSİNİ ÖDEMİYOR”
Avrupa Konseyi’nin kendi bütçesi anlamında Avrupa’daki kurumların ekonomik kriz yaşamasının arkasında Rusya, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin gerilmiş olması olduğu belirten Subaşıoğlu, “Rusya, Avrupa Konseyi’ne son 2 yıldır taahhüt etmiş olduğu aidatların hiç birisini ödemiyor” şeklinde konuştu.

“AVRUPA İKİYÜZLÜ POLİTİKALARINA VE DEĞERLERİYLE ÇELİŞMEYE DEVAM EDİYOR”
Avrupa Konseyi’nin tek gündeminin ekonomik kriz olmadığını vurgulayan Başkan Subaşıoğlu, Avrupa’daki özerklik hareketleri ile İspanya’da yapılan Katalonya referandumunun da tartışıldığını söyledi. Subaşıoğlu, “mesele Avrupa’daki ülkeler olunca, ‘onların iç işleridir, biz karışmayalım diyorlar’ ama Türkiye’ye sıra gelince hemen demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü dillendiriliyor. Kıta Avrupası, kendi birlik ve beraberliğini prensiplerin ötesinde tartışırken, maalesef; Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü bu çerçevede değerlendirmiyor. Bu ikiyüzlülüktür” dedi. 

“AVRUPA, MÜLTECİLER KONUSUNDA TAM BİR KOMEDİ İÇERİSİNDE”
Mülteciler ile ilgili meselenin de toplantılarda gündeme geldiğini ancak Avrupa Konseyi’nin göçmenlerle ilgili çok büyük bir komedi içerisinde olduğunu ifade eden Başkan Subaşıoğlu, “Avrupa’ya göç eden refakatsız mülteci çocukların durumu tartışılıyor. Sonra göçmenlerin entegrasyonu tartışılıyor. Ama bu tartışmalar yapılırken tüm gözetleme raporlarına baktığımız zaman hiç istatistiki temelli bir yaklaşım geliştirilmiyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği en çok kendi değerleriyle çelişiyor. Bu gidişle Avrupa Birliği’nin ortadan kalkacağını, Avrupa Konseyi’nin varlık sebebinin ortadan kalkmakta olduğuna dair eleştiriler var” diye konuştu.

FERHAT SOLKOL

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER