TÜRKİYE'NİN YARDIM ELİ ROBOTEL PAMUKKALE'DE

TÜRKİYE'NİN YARDIM ELİ ROBOTEL PAMUKKALE'DE
Robotel Türkiye Derneği’ne bağlı bir grup öğrenci Pamukkale’de düzenlenen kongreler kapsamında Denizli’ye geldi. Öğrenciler açtıkları stantta katılımcılara yaptıkları projeleri ve Dernek tarafından başlatılan sosyal sorumluluk projesini tanıttı.

Robotel Türkiye Derneği, uzuv kayıpları olan çocuklar için el ve parmak hareket kabiliyetini sağlayan, 3 boyutlu yazıcı ile kişiye özel basılıp kullanılabilen robot el üretiyor ve insanlara pratik ve ekonomik bir çözüm sunuyor. Derneğe bağlı bir grup öğrenci Pamukkale’de yer alan Colossae Termal Otel’de düzenlenen kongreler kapsamında Denizli’ye geldi. Kendileri için ayrılan salonda stant açan öğrenciler katılımcılara yaptıkları projeleri ve Dernek tarafından başlatılan sosyal sorumluluk projesini tanıttı. Dernek hakkında bilgi veren İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Oğuz Alp Duran; “ Robotel Türkiye Derneği, gönüllü insanların bir araya gelerek uzuv kayıpları olan insanlar için 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla protez el ya da yaşamını kolaylaştıracak aygıtlar üretilmesini sağlayan bir dernek. Derneğe isteyen herkes üye olabiliyor. Üyelerimizin arasında, doktorlar, öğrenciler ve mühendisler yer alıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 ana şubemiz var. Türkiye’nin her yerinden gönüllü kabul edebiliyoruz. Yardımcı olmak isteyen herkesi bekliyoruz” dedi. 

“MISIR NİŞASTASINDAN YAPILDIĞI İÇİN SAĞLIĞA ZARARI YOK”
Projenin detaylarını aktaran Aydın Bahçeşehir Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Barış Söylemez; “Kazadan ya da doğuştan uzuv kaybı olan çocuklara ücretsiz bir şekilde robot el yardımı yapıyoruz. 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla ‘Pla’ adı verilen bir maddeden oluşturuyoruz. Mısır nişastasından yapıldığı için sağlığa hiçbir zararı yok. Belirli bir yapımdan sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde 1 robot eli tamamlayabiliyorsunuz. Protez ellere kıyasla yapımı daha az masraflı” diye konuştu. 

“ROBOT ELİ TAMAMEN ÜCRETSİZ YAPIYORUZ”
Robot elin yararlarını anlatan İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Ada Ceylin İnci ise şunları söyledi: “Biz daha çok çocuklar üzerine yoğunlaşıyoruz. Çocuklarda robot el kullanılmasının pek çok yararı var. Protezler çok maliyetli. Robot elin 50 TL gibi bir maliyeti oluyor. Biz dernek olduğumuz için robot el talep eden kişilere tamamen ücretsiz yapıyoruz. Çocuklar hızlı büyüdüğü ve buna bağlı olarak protezlerinin sık sık değiştirilmesi gerektiği için protez yerine robot el kullanmak daha düşük maliyete neden oluyor. Protezler çocukların kullanımı için çok ağır. Çocukların günlük yaşantısını etkileyebiliyor.”

“ÇOCUKLARIN İSTEĞİNE GÖRE DİZAYN EDİYORUZ”
 Çocukların isteğine göre robot eli dizayn ettiklerini vurgulayan İnci sözlerinin devamında; “Sevdiği çizgi filmlerden, tuttuğu takımlardan, istediği renk ve desenlere göre yapabiliyor, üzerine ikonlar ekleyebiliyoruz. Çocuklar da arkadaşlarının arasında robot eli çekinmeden kullanabiliyorlar. Derneğimiz gönüllülük esasına dayanıyor. Finansı gelen bağışlardan sağlıyoruz. www.robotel.org sitesinde iletişim bilgilerimiz mevcut. Hem gönüllülük formu hem talep formu hem de bağış için hesap bilgilerimiz var. Yardım etmek isteyen herkesin yardımını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
 
PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER