TÜRKİYE’NİN YENİ HAVALİMANI ANADOLU BASININA TANITILDI

İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin ve dünya sivil havacılık sektörünün merkezi olmak için gün sayıyor. Çalışmaların yüzde 97’sinin tamamlandığı havaalanı, Anadolu basınına tanıtıldı. Denizli’den DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi Haber Koordinatörü Muhammet Karaçay katıldı.

TÜRKİYE’NİN YENİ HAVALİMANI ANADOLU BASININA TANITILDI

Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı, 76 milyon metrekarelik toplam proje alanı ile İstanbul’un kuzeyinde, açılışı için gün sayıyor. 29 Ekim Pazartesi düzenlenecek törenle açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda, 32 bin 500 kişi çalışıyor.

Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük alt yapı projesi olan havalimanın ilk etabının 1A fazında; dünyanın tek çatı altındaki en büyüğü olacak.

1,4 milyon metrekarelik ana terminal binası, 2 paralel pist, Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina ile AECOM’un lale figüründen esinlenerek tasarladığı ve uluslararası ödüllere layık görülen Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binalar bulunuyor.

  Tüm Türkiye İstanbul Yeni Havalimanı’na kavuşmak için gün sayarken; havalimanı 4 fazı tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve yaklaşık 100’e yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapacak.

‘İLK’LERİN HAVALİMANI
Türkiye’nin adını sivil havacılık tarihine altın harflerle yazdıracak İstanbul Yeni Havalimanı, pek çok özelliğiyle ‘ilk olma’ özelliğini bünyesinde barındırıyor.

Sadece bir uçuş noktası olmasından öte 7/24 sosyalleşmenin mümkün olacağı bir alan olan yeni havalimanı, Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo uçakların rahatlıkla yanaşabileceği ve yolcu deneyimi konusunda dünyada çığır açacak bir terminale sahip olacak. Yeni havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem; beacon, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, sensör ve konuşan nesneler ile donatılıyor.

Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı İstanbul Yeni Havalimanı’nda mümkün olacak.

Tüm bunların yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı, 400'den fazla yerli ve yabancı markayı ilk defa tek çatı altında buluşturacak. Havaalanı, 53 bin metrekarelik dünyanın en büyük Duty Free alanına ev sahipliği yaparken; yolcular, modern perakende konseptiyle harmanlanan benzersiz bir alışveriş deneyimini yolculuk öncesi ve sonrasında yaşayacak.

YENİ HAVALİMANI İLE 225 BİN İSTİHDAM, YÜZDE 4,9 MİLLİ GELİRE KATKI
Bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan ‘İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi’ raporuna göre; yeni havalimanı, Türkiye ekonomisine hem doğrudan hem de dolaylı olarak önemli katkılar sunacak. İyimser ve kötümser senaryolar baz alınarak hazırlanan analizlere göre; havalimanının 2025 yılında, doğrudan ve dolaylı olarak sağlayacağı istihdamın 225 bin kişiye ulaşacağı öngörülüyor.

Havalimanının etkisiyle artacak ilave hane halkı gelirinin, 4,4 milyar Dolar’a ve Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yaklaşık yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

İLK UÇUŞ; 31 EKİM ÇARŞAMBA ANKARA’YA
29 Ekim 2018’de dünyanın en büyük çaplı havalimanı taşınmasının gerçekleştirileceği İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar için sona yaklaşılıyor. Kusursuz bir taşınma için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, havacılık sektöründe ‘Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması’ adı verilen, Operational Readiness and Airport Transfer (ORAT) sürecinin son aşamaları için testler de devam ediyor. 

3 farklı senaryonun uyarlanacağı ORAT sürecinde İstanbul Yeni Havalimanı’nın test süreçleri tamamlanması planlanırken, bu denemelere 9 bin yolcu, 18 bin bavul ve 10 gerçek uçak kullanılacak.

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak büyük taşınma ise 29-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılış sonrası, 31 Ekim Çarşamba günü 11:10’da Ankara’ya yapılacak uçuşla THY ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

THY, İSL kodu ile Aralık sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 3 iç hat 2 dış hat (KKTC ve Bakü) olmak üzere uçuşlarına devam edecek.

YENİ HAVALİMANI ANADOLU BASININI AĞIRLADI
Türkiye’nin gözbebeği konumunda olan İstanbul Yeni Havaalanı, açılış öncesinde kapılarını Türkiye’nin değişik illerinden gelen yerel basın temsilcilerine açtı. Tanıtım toplantısına; Trabzon, Samsun, Erzurum, Çorum, Konya, Denizli, Adana ve Malatya illerinden gelen gazeteciler, yeni havalimanını yakından görme ve tanıma fırsatı yakaladı. 

Denizli’den DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi Haber Koordinatörü Muhammet Karaçay da katıldı. İGA Airport CEO’su Kadri Samsunlu, Anadolu basın temsilcilerine, havaalanı hizmet binasında İstanbul Yeni Havaalanı hakkında bilgiler verdi.

MUHAMMET KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
özcan nuh
özcan nuh - 1 yıl Önce

3. havaalanı için transfer-ulaşım hizmetlerini havaalanitransfer firmalarından alabilirsiniz. yasal ve güvenli şekilde transfer yapıyorlar. uber ve korsan taksi ile yaşanacak sürprizleri atlatabilirsiniz. şoförlü transferleri tercih etmelisiniz.

SIRADAKİ HABER