'TURŞU SUYU DEYİP GEÇMEYİN, TÜM FAYDASI SUYUNDA'

'TURŞU SUYU DEYİP GEÇMEYİN, TÜM FAYDASI SUYUNDA'

Turşu suyunun faydaları hakkında bilgiler veren Özel Tekden Hastanesi Diyetisyeni Meryem Güç, “Hepimiz evimize turşu alıyoruz veya turşu kuruyoruz. İçindeki salatalığı veya biberi tüketip, suyunu atıyoruz. Turşu suyu deyip geçmeyin, tüm faydası suyunda” dedi.


Turşu yüzyıllardır sağlıklı bir besin maddesi olarak biliniyor. Ancak turşu suları çoğu zaman dökülüyor. Uzmanlar ise turşu suyunun sağlık açısından pek çok faydası olduğunu söylüyor. Özel Tekden Hastanesi Diyetisyeni Meryem Güç turşu suyunun faydaları ile ilgili bilgiler aktardı. Diyetisyen Güç; “Hepimiz evimize turşu alıyoruz veya turşu kuruyoruz. İçindeki salatalığı veya biberi tüketip, suyunu atıyoruz. Turşu suyu deyip geçmeyin, tüm faydası suyunda. Özellikle kırmızı lahana turşusu probiyotik açısından çok zengin. Probiyotiklerin, bağışıklık sistemi üzerine güzel etkileri var. İshal ve kabızlığa iyi geliyor. Turşu suyu mide bulantısına iyi geliyor. Özellikle gebeler ilk 3 ayda çok fazla mide bulantısı yaşarlar. Mide bulantısını bastırmak için 1-2 yudum dahi olsa tüketilebilir. İçerisinde sirke ve tuz olduğu için yiyeceklerin daha uzun süre saklanmasını sağlar. Cildi gençleştirdiği yönünde araştırmalar mevcut. İçinde sirke olduğu için kas kramplarına iyi geliyor.  Vücudun su tutmasını sağlıyor. Elektrolit su dengesini sağlaması açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Turşu suyunun içerisinde aynı zamanda potasyum da var. Potasyum kemiklere, dişlere ve kaslara faydalıdır” dedi.

“TANSİYON HASTALARI DİKKAT”
Tansiyon hastalarının çok fazla turşu suyu tüketmemesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Güç; “Tansiyon hastalarına ‘dikkat’ diyelim. 1 yaşından küçük çocuklara tuz içeriğinden dolayı verilmesi iyi değil. Midede gastrit, reflü ya da ülser gibi rahatsızlıkları olanların kullanmasını önermiyoruz” diye konuştu.

“AZ MİKTARDA, HAFTADA 2-3 DEFA TÜKETİLMELİ”
“Her şeyin fazlası zarar” diyen Diyetisyen Güç, sözlerine şöyle devam etti: “Turşu suyunu eser miktarda kullanmak gerekir. Öğün başı 2 yemek kaşığı olabilir. Barda bardak içilmemeli. Çünkü tuz içeriyor. Özellikle tansiyon hastalarında, tansiyonu çok hızlı yükseltir. Damar çeper bozukluğu yapabilir. Miktarını az tutup, haftada 2-3 defa tüketmekte fayda var.”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211