'ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE SAKİN BİR DÖVİZ PİYASASI BİZİ BEKLİYOR'

'ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE SAKİN BİR DÖVİZ PİYASASI BİZİ BEKLİYOR'

 Merkez Bankası’nın üç hamlesinin ve Londra'dan gelen iyi haberlerin piyasalardaki normalleşmeyi hızlandıracağını, ilerleyen dönemde kurda sakinleşme ve stabilizasyon beklediklerini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, "Yılın üçüncü çeyreğinde çok daha sakin bir döviz piyasası bizi bekliyor" dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, döviz kurları açısından hareketli bir ayı geride bıraktıklarını söyledi. Mayıs ayı başında 4,10 seviyelerinde başlayan doların 23 Mayıs'ta 4,90'ın üzerini test ettiğini belirten Kocasert, şöyle konuştu: “Merkez Bankamızın son derece yerinde bir hamlesiyle piyasalar adeta nefes aldı. Özellikle ihracatçıyı çok yakından ilgilendiren bir ikinci hamle de reeskont kredi ödemelerinde kurların sabitlenmesi oldu. Merkez Bankası, 2017 yılında da bu enstrümanı kullanmış ve işe yaramıştı. Şimdi 31 Temmuz'a kadar kurun 4,20'de sabitlendiğini görüyoruz. Bu da piyasaları rahatlatan ikinci hamle oldu."

“YILIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE SAKİN BİR DÖVİZ PİYASASI BİZİ BEKLİYOR”
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Londra seyahati öncesinde faizlerde sadeleşmeye gidildiğini anlatan Kocasert, bunun da gözle görülür seviyede piyasalara olumlu yansıdığına işaret etti. Londra'dan gelen olumlu haberlerle piyasanın gittikçe normalleştiğini dile getiren Kocasert, "Merkez Bankasının üç hamlesi ve Londra'dan gelen iyi haberler piyasalardaki normalleşmeyi hızlandıracaktır. Önümüzdeki dönemde gerçeği yansıtmayan bu çok hızlı yükselişin benzer bir şekilde gerilemesiyle kurda bir sakinleşme ve stabilizasyon bekliyoruz. Bilhassa seçimlerden sonra yapısal birtakım reformların da desteklenmesiyle yılın üçüncü çeyreğinde çok daha sakin bir döviz piyasası bizi bekliyor” şeklinde konuştu. 

“SULARIN DURULACAĞINA İNANIYORUM”
Dolardaki bu değişimin ihracatçıları etkilediğine dikkati çeken Kocasert, sözlerini şöyle tamamladı: "Ham madde ve yarı mamulde ithalat yapıyoruz. Enerjide dövize ihtiyaç duyan bir ülkeyiz. Özel sektörün borçlanmasının önemli bir kısmı yine döviz üzerinden. Bundan dolayı bu tür hareketler hepimizin planlarını altüst ediyor. İhracatçılar olarak dünyada rekabetçi gücümüzü koruma adına öngörülebilir bir kura sahip olmayı bekliyoruz. Bu durumun geçici olduğuna, önümüzdeki günlerde suların durulacağına inanıyorum." (AA)

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186