'ULAŞIMDA DENİZLİ'NİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ'

'ULAŞIMDA DENİZLİ'NİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programına konuk olan ve programda Denizli’nin Ulaşım ana Planı ve Denizli’ye özgü oluşturulan Trafik Yönetim Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Niyazi Türlü, “Ulaşım Ana Planı Denizli’nin gelecek 30 yılını şekillendirecek” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 2030 yılına kadar kent içi ulaşımı şekillendirmek için başlattığı "Denizli Ulaşım Ana Planı" saha çalışmalarını sürdürüyor. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan Haberin Merkezi programına konuk olan Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Niyazi Türlü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Denizli’de ulaşım ana planımıza başladık. Bütün kavşak ve geometrik düzenlerimizi bu kapsamda yapmaya çalışıyoruz. Ulaşım Ana Planı kapsamında bütün planlarımızı kısa, orta ve uzun vade olmak üzere yapıyoruz. Asıl amacımız ulaşım sorununu çözmektir. Ulaşım sorunu, insanların bir noktadan bir noktaya gitmesini sağlamaktır. Bunu toplu taşımayla, özel araçlarla, farklı araç türleriyle sağlayabiliriz. Ama bizim amacımız insanları bir yerden bir yere en kısa ve en ucuz şekilde götürmektir. Şu anda Ulaşım Ana Planı kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak 622 tane mahallemiz var. Bu mahallelerde biz 20 bin haneye gittik ve anket yaptık. Hızlı bir şekilde değerlendiriyoruz. Değerlendirmemiz bitmek üzere. Bunun sonucunda da düzenlemeler yapacağız. Ulaşım Ana Planı Denizli’nin gelecek 30 yılını şekillendirecek. Denizli’nin dinamik bir yapısı olacak” dedi.  

“DENİZLİ’DE İLK DEFA ÜÇGEN KAVŞAĞI’NDA ARD GERME YÖNTEMİ UYGULANIYOR”
Başkan Türlü sözlerinin devamında ise; “Denizli'nin trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatacak Üçgen Köprülü Kavşakları Projesi ise muhteşem düzenlemesiyle Eylem Planı'na damgasını vuracak. Üçgen Kavşağı yapımında 60 metrelik bir açıklık var. 60 metrelik açıklık köprüler için gerçekten çok uzun bir açıklıktır. Aslında prefabrik kirişlerle yapsak 20-30 metre arasında kolonlarla geçilmesi gerekir. Yani başka yerde üretip getirip orada monte ediyorsunuz. Aslında imalat açısından aynı süreyi geçirmeniz gerekiyor. Ancak 20 metrede bir kolon koysanız şu andakinden 3 kat daha fazla kolon koymanız gerekecek. Bu şehir estetiği içinde hoş bir görüntü olmaz. Sadece oradan geçen vatandaşlarımız açısından zor olmakla beraber, bizim açımızdan da çok zor. Bu 50 yıl kullanılacak bir yapı olduğu için şehir estetiğini de düşünmemiz gerekiyordu. Bu sistemin Türkiye’de ve Dünya’da uygulaması çok fazla. Denizli’de ilk defa uyguluyoruz. Üçgen Kavşağımızı ‘ard germe’ yani ‘sonradan germe’ yöntemiyle projelendirdik. Karayolları, köprüler ile ilgili yeni bir yönetmelik çıkarma hazırlığı var. Yani biz şu andaki projemizi daha ağır yükler geçebilecek şekilde yaptık. Çıkacak yönetmeliği sağlamlık açısından şimdiden sağlamış olduk. Önce kalıbı kuruyoruz. Betonu döküyoruz. Beton dökmeden önce içinden halat geçirilecek borular koyuyoruz. O boruların içinden beton döktükten ve 1 hafta sonra beton dayanımı aldıktan sonra orta kısmı aşağıda, kolonlarımızın olduğu yerde yukarıda olacak şekilde borularımızı geçiriyoruz. Halatımızı 7 gün sonra kolonların olduğu yerlerden asılıyoruz. Asıldığımızda orta kısmı havaya kalkıyor. Yani bütün yükü sonradan koyduğumuz halatlar çekiyor. Dolayısıyla çok ince ve estetik köprüler oluşuyor” ifadelerine yer verdi.

“TRAFİK YÖNETİM SİTEMİ YAZILIMI YÜZDE YÜZ DENİZLİ ÜRÜNÜDÜR”
Trafik Yönetim Sistemi yazılımının yüzde yüz Denizli ürünü olduğunu vurgulayan Başkan Türlü: “İnsanların en çok zaman harcadıkları yer kavşaklardır. Kavşaklarımıza yönetim sistemi yapalım dedik. Çok araştırma yaptık ve trafik yönetim merkezimizi yaptık. Bir senedir çok aktif bir şekilde kullanıyoruz. Ancak şehrimizin şu andaki yapılanmasından dolayı hissedilmiyor. Üçgen kavşağımız, sanayi kavşağımız, üst yapılarımız, alt yapılarımız bittiğinde trafik ve ulaşımımız çok rahatlayacak. Üçgen Kavşağı’nda günlük 100 bin araç geçiyordu. 100 bin araç bir kavşak için çok büyük bir rakamdır. Şu an 100 bin araç geçen kavşaktan 15-20 bin araç geçiyor. Geri kalan araçlar şehir içine dağıldı. Şu anda eski sinyalizasyon sistemimiz olsaydı bütün insanlarımız isyan eder durumda olurdu. Trafik Yönetim Sistemi yazılımının yüzde yüz Denizli ürünüdür. Sistemimiz 24 saat gelen araç sayısına göre hemen hızlı bir karar verip oradaki süreyi otomatik olarak artırarak araçları geçiriyor. Sistem bütün kavşakları kendi içinde haberleştirip ona göre bir algoritma kuruyor ve şehri tam anlamıyla bir ağla yönetmeye çalışıyoruz. Diğer illerden bu sistemi görmeye geliyorlar. Denizli’nin bütün kavşaklarını izliyoruz. Gerekli durumlarda sistemin yapabileceklerinin dışında da insan faktörü ile müdahale ediyoruz” diye konuştu. 

GAMZE ŞAFAK - ALPER PARLAK​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211