“Ülkede darbecileri heveslendirecek bir zemin asla olmayacaktır”

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, 27 Mayıs 1960 darbesinin 61’inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Hiç kimse artık böyle bir girişime teşebbüs edemeyecektir. Ülkede darbecileri heveslendirecek bir zemin asla olmayacaktır. Denemek isteyenler öncekilerden çok daha kötü bir hüsranla karışılacaklardır” diye konuştu.

“Ülkede darbecileri heveslendirecek bir zemin asla olmayacaktır”

AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, 27 Mayıs 1960 darbesinin 61’inci yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. 27 Mayıs darbesinin, milletin vicdanında derin yaralar açtığını ifade eden Başkan Güngör, “Türkiye'nin askeri darbeler silsilesinin ilk halkasını, bu kötü alışkanlığı oluşturan uğursuz hadise, yıllar önce bu günlerde yaşandı. Demokrasimize dolayısıyla, ülkemize ve milletimize yönelik bu karanlık müdahalenin 61’inci seneyi devriyesinde Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. Provokasyonlarıyla 27 Mayıs darbesine zemin hazırlayanlar ile merhum Menderes ve arkadaşlarını darbe mahkemelerinde haksız ve hukuksuz şekilde yargılayanlar ise milletimin vicdanında mahkûm olmuşlardır. Ülkemizde demokrasi mücadelesi, birçok tehditlere, saldırılara, korkutmalara süreç içindeki başka müdahalelere, deyim yerinde ise 'hizaya getirme' çabalarına rağmen 61 yıl boyunca kararlılıkla ilerledi ve hamdolsun bugünlere ulaştı. Ancak darbelere sonsuza kadar dur demek için, darbelerle hesaplaşmak lazım. Darbelerle hesaplaşmaya da 15 Temmuz’la başlamak gerekiyor” dedi.

“Hiç kimse artık böyle bir girişime teşebbüs edemeyecektir”

Başkan Güngör, “Son darbe girişimi ve en kanlısı olduğu için 15 Temmuz’un yeri ayrı olmalı muhakkak ama kesinlikle 27 Nisan e-muhtırasını, 28 Şubat’ı, 12 Eylül’ü, 71 Muhtırası’nı ve 27 Mayıs’ı da ihmal etmemeliyiz. Hatırlayın; 17/25 Aralık yargı ve emniyet darbe girişimi üzerinden devletin tüm kurumları çökertilmeye çalışıldı. 15 Temmuz’da liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye azmetmiş FETÖ’cü hainler, dışarıdaki işbirlikçileriyle ülkeyi işgal etmeye yeltenmişlerdi. Yani neredeyse saldırı yollarının çoğu denendi. Cumhurbaşkanımız ve AK Parti karşıtlığının limitleri sonuna kadar zorlandı. Türkiye bu anlamda çok zor badireler atlattı. Tüm bu saldırılarla mücadele ederken, badireleri atlatırken ‘direnç’ noktasında önemli mesafeler alındı. Milletin iradesiyle inatlaşmaya gelinmeyeceğini tüm dünya görmüş oldu. Allah’a hamd olsun Türkiye, toplumsal ve siyasi olarak darbeler eşiğini atlattı. Hiç kimse artık böyle bir girişime teşebbüs edemeyecektir. Ülkede darbecileri heveslendirecek bir zemin asla olmayacaktır. Dolayısıyla, son dönemde gündeme gelen ‘darbe söylentilerine’, dışarıdan devreye sokulacak yeni müdahalelere karşı, devlet, siyaset ve toplum eskisinden çok daha dirençli bir yapıya sahiptir. Bu anlamda, denemek isteyenler öncekilerden çok daha kötü bir hüsranla karışılacaklardır” diye konuştu.

“Artık bu ada Demokrasi ve özgürlüklerle anılacak”

AK Parti hükumeti olarak 2013’te Yassıada’nın ismini ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirdiklerinin altını çizen Başkan Güngör, “2015 yılında ise yine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ada da düzenleme faaliyetleri başlayarak kültür ve kongre merkezi haline getirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Açılışı yapılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda 176 kişilik bir otel, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi ile 7 bin 700 metrekarelik müze ve cami yer alıyor. Artık bu ada Demokrasi ve özgürlüklerle anılacak. Bir başbakan ve iki bakanın idam edildiğini de müzede yapılacak özel yayınlarla anlatılacak. Ki bu kanlı ve kirli zihniyeti milletimiz unutmasın” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER