“ÜLKEMİZDE 600 BİN ALZHEİMER HASTASI VAR”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; “hastalık 65 yaşından sonra daha sık görülür.  Ancak nadiren 40’lı yaşlardan itibaren de görülmektedir. Ülkemizde yaklaşık 600 bin Alzheimer Hastası vardır” dedi.

“ÜLKEMİZDE 600 BİN ALZHEİMER HASTASI VAR”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu. Açıklamasında hastalığa dikkat çeken Prof. Dr. Öncel, “Alzheimer Hastalığı bellek (hafıza) bozukluğunun ön planda olduğu, lisan, dikkat, görsel, mekansal yetenek ve beynin diğer işlevlerinin ilerleyici bir şekilde bozulduğu bir bunama hastalığıdır.  Yaş ilerledikçe sıklığı artar. 65 yaşından sonra daha sık görülür.  Ancak nadiren 40’lı yaşlardan itibaren de görülmektedir. Ülkemizde yaklaşık 600 bin Alzheimer Hastası vardır. Hastalık unutkanlık ile başlar. Hasta yakın geçmişteki olayları unutur, gün içinde aynı soruları sorar, aynı şeyleri anlatır. Eşyaların yerini unutur ve isimleri unutmaya başlar.  İşinde, sosyal yaşamında güçlüklerle karşılaşır. Zaman içerisinde psikiyatrik bulgular da ortaya çıkar. Hastalığın maalesef kesin bir tedavisi yoktur. Ancak genç yaşlardan itibaren düzenli egzersiz/spor yapmak, balık, zeytinyağı ve sebze ağırlıklı beslenmek, tansiyon, şeker ve kolesterolü kontrol altında tutmak, sigara ve alkolden uzak durmak, gazete, kitap ve sosyal aktiviteler gibi beyni çalıştıran faaliyetlerde bulunmak Alzheimer’den koruyucudur” dedi.

ALZHEİMERA KARŞI 10 ETKİLİ ÖNLEM
Alzheimera karşı 10 etkili önlemi anlatan Prof. Dr. Öncel, şunları önerdi: “Spor yapın. Kitap okuyun, bulmaca çözün. Fast-food’tan uzak durun. Omega 3 içeren gıdalarla beslenin. Stresli ortamlardan uzak durun. Arkadaşlık ve akrabalık ilişkilerini sıkı tutun. Sigaradan uzak durun. Düzenli uyuyun. Metabolik hastalıklara dikkat. Fazla kilolarla savaşın. Alzheimer hastasına bakım, ailesi için zorluklar içeren uzun, bazen trajik bir süreçtir. Ailelerin hepsinde görüldüğü gibi hastaya anlayışlı ve şefkatli davranmak bakım sürecinin ana unsurudur. Her hastalıkta olduğu gibi alzheimerda da  erken teşhis önemli” diye  konuştu.

HABER MERKEZİ

                       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER