“ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK YOK, İŞ BEĞENMEME VAR”

Denizli Makina Sanayici ve İşadamları Derneği ve Zimek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, bilbordlar verdiği ilanlarla eleman arıyor. Başkan Sarı “Ülkemizde işsizlik sorunu yok, işi beğenmeme sorunu var” dedi.

“ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK YOK, İŞ BEĞENMEME VAR”

Makina Sanayici ve İşadamları Derneği (MAKSİAD) ve Zimek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, kentin değişik noktalarındaki bilbordlara verdiği ilanlarla eleman arıyor.  DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklama yapan Başkan Sarı, 2019 yılına kapasite artırımı ile gireceklerini belirtti. Başkan Sarı; “2019 yılına kapasite artırımıyla giriyoruz. Personel alırken meslek lisesi mezunlarını alıyoruz. İş-Kur’un verdiği destekle personel alıyoruz. Baya personel aldık. Şuna ana kadar 15-20 personel aldık. 15-20 tane daha personel alacağız. Ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Biz vasıfsız personel alamıyoruz. Biz sanayiden yetişerek geldik. Şuanda anda geldiğimiz noktada sanayide personel yetişmiyor. Melsek liselerinde personel yetişiyor. 2015-2016 yıllarına nazaran meslek liselerinden bize talep biraz arttı. Meslek örgütleri meslek liselerine destek verdiler. 2018 yılında meslek liselerinden gelen personel desteği biraz daha arttı. Meslek liselerinde daha pratik eğitimler verilirse üretime katkıları çok olur.  Denizlimize yetişmiş personel yeterli gelir. Son zamanlarda meslek lisesi arkadaşlarımızdan verim alıyoruz.  Baya talep de alıyoruz. Gelen talepleri geri çevirmiyoruz. MAKSİAD üyesi arkadaşlarımızda kalifiyeli elemana önem veriyor. Meslek lisesi mezunları işsiz değildir.  İşsizim diyenlerin branşlarıyla ilgili sorun vardır” dedi.

“ÜLKEMİZDE İŞSİZLİK YOK, İŞ BEĞENMEME VAR”

Başkan Sarı, daha sonra şunları söyledi: “Okuduğu bölümde pratik görmeyince, bu arkadaşlarımız işsiz kalıyor. Ama bizim meslek liselerinden mezun olmuş, makine teknikeri, makine mühendisi olanlar da daha başarılı oluyor. Mesleklerine daha hakim görüyorum. Üniversite sonrası mezun olduklarında biz bu arkadaşlarımızdan daha iyi verim alıyoruz. Mezun olduktan sonra hemen maaş düşünmemek lazım. Nasıl pratik eğitim görürken nasıl para alıyorsak, burada bir bedel ödüyorsak, bizden afaki rakamlar istemesinler. İyi bir eğitim alan işsiz kalmaz. Ben her zaman söylüyorum. Ülkemizde işsizlik yok. İş beğenmeme var. Ben işsiz olsam Bayramyeri’nde ayakkabı boyarım. Herkes masa başı istiyor.”

MUHAMMET KARAÇAY-DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER