“Ülkemizde 'Yargı Reformu' kaçınılmazdır”

5 Nisan Avukatlar Günü kapsamında düzenlenen törende konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan; “Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığı yalnızca avukatlarının etkinliğinin artırılması ile mümkündür. Ülkemiz için 'Yargı Reformu' kaçınılmaz bir gerekliliktir” dedi.

Denizli Barosu’nca 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Valilik önünde tören düzenlendi. Törene; Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan’ın yanı sıra, Denizli Cumhuriyet Savcısı Ergül Yılmaz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ve avukatlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende; Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Günün anlam ve önemini belirten konuşasını yapan Başkan İlhan; “Hepinize Denizli Barosu ve şahsım adına sevgi ve saygılarımı sunuyor, Avukatlar Gününüzü kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve şehitlerimizin, yitirdiğimiz değerli Başkanlarımızın, ebediyete intikal etmiş bugün aramızda olamayan sevgili meslektaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Güvenilir yargının vazgeçilmez unsurlarından biri etkili bir savunma gücünün varlığıdır. Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır. Adil bir yargılama için sadece bilgili, yetenekli, güvenilir hakimlere değil hukukun üstünlüğüne inanmış dürüst ve cesur avukatlara da ihtiyaç vardır. Çünkü savunma, demokrasinin, insan haklarının ve hukuk devletinin en büyük güvencesidir. Savunma kutsaldır, günü geldiğinde herkesin savunmaya ihtiyacı olacaktır. Avukatlık mesleğinin, yargı içindeki etkisinin giderek azaltılma çabaları ve itibarsızlaştırılmasına yönelik çalışmalar savunma gücünü yaralarken, yargıya olan güveni derinden sarsmaktadır. Uygulamada, adil yargılanma hakkının teminatı olan avukatlara, kısıtlama ve engelleme getirilmeye çalışılmakta, ‘avukatsız yargılamanın’ önü açılmak istenmektedir” dedi.

“ÜLKEMİZ İÇİN 'YARGI REFORMU' GEREKLİLİKTİR”

“Hukuk devletinin temeli bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulu da savunmadır” diyen Başkan İlhan, şunları söyledi: “Her zaman söylediğimiz gibi bir kez daha yinelemek isteriz; demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığı yalnızca avukatlarının etkinliğinin artırılması ile mümkündür. Ülkemiz için 'Yargı Reformu' kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bağımsız yargı, tarafsız adalet ilkeleri ve objektif ölçütlerle hukukun üstünlüğüne dayanmalıdır. Toplumun vicdanına dayalı, evrensel hukuk normları göz önünde bulundurularak, bir takım zümrelere ya da kişilere göre düzenlenmemiş, günümüz koşullarına uygun bir reform; bir Türkiye Cumhuriyeti'nin önünü her alanda açacaktır. Üzülerek söylemek isterim ki mesleğimizi icra ettiğimiz fiziki alanların yetersizliği de mesleğimizin sorunlarından birisidir.”

“MESLEKTAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI, HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Avukatlar Günü’nü pandemi ile karşıladıklarını ifade eden Başkan İlhan; “Salgın nedeniyle meslektaşlarımız ekonomik sorunlar ile boğuşurken, meslek alanlarımız daraltılıyor, mesleğimizi ifa ederken yaşadığımız sorunlara her gün bir yenisi ekleniyor, mesleğimize ve avukatlara yapılan baskı, tehdit, sözlü ve fiziki saldırılar giderek artıyor. Mesleğimize karşı hiçbir çözüm getirmeyen, Baroların ve avukatların hiçbir talebinin karşılanmadığı Avukatlık Kanunu değişikliği de çoklu baro anlayışıyla maalesef sorunlarımıza bir yenisini ilave etmiştir. Baro genel kurulları için getirilen 300 kişi ve kişi başı 8 metrekare alan sınırlamasının pandemi mücadelesi ile ilgisi yoktur ve ayrıca ne gerçekçi, ne bilimsel, ne de hukuksal bir dayanağı bulunmaktadır. Pandemi koşullarını hepimiz geçen bir yılda çok iyi öğrendik. Meslektaşlarımızın sağlığı bizim için her şeyden önemlidir.  Açık alanlarda, binamızın bahçesinde, spor salonlarında, stadyumlarda tüm önlemleri ihtiyatla alarak genel kurul toplantılarımızı yapmak ve demokrasiye olan inanç ve hukuka olan saygımızı bir kez daha ortaya koymak istiyoruz” diye konuştu.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Denizli Barosu’nun yargı bağımsızlığının, özgür savunmanın yılmaz bekçisi olmaya devam edeceğini ifade eden Başkan İlhan, şunları aktardı: “Hiçbir cemaat,  tarikat, vakıf ve grubun etkisinde olmadan evrensel hukuk kaidelerinin uygulandığı bağımsız bir yargı için çalışmayı sürdürecektir. Tüm yurttaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesini isterken, mesleki sorunlarımızı da titizlikle ele alıp, meslektaşlarımızın mesleğini icra ederken her türlü baskı, şiddetten ve zorbalıktan korunması için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Kuruluşundan bu yana kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik duran bir baro olarak Denizli Barosu, doğrularını savunmaya, dik duruşuyla hizmet etmeye, hukukun üstünlüğünü korumaya her zaman olduğu gibi devam edecektir. Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlılığımızı dün olduğu gibi bugün de sürdürecektir. Sorumluluklarımızın, görevimizin kutsallığının ve zorluğunun elbette farkındayız. Çünkü tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasi tek çaredir. Evrensel hukuk normlarının, temel hak ve hürriyetlerin yaşama geçirilmesi, ülkemizin ve yurttaşlarımızın hakkettiği çağdaş birey ve demokrasi anlayışının yerleşmesi duygu ve düşünceleriyle tüm meslektaşlarımın avukatlar Günü’nü kutlar, her ne pahasına olursa olsun hukuka olan inancımla saygılarımı sunarım.”

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER