“ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNDEKİ MİHENK TAŞI, MAKİNA TEKNOLOJİSİDİR”

Makina sektörünün içerisinde bulunduğu son durumu değerlendiren Denizli Makina Sanayici ve İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, “Kurtuluşumuz milli teknolojidedir. Gelişimin mihenk taşlarından biri ise makine teknolojisidir” dedi.

“ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNDEKİ MİHENK TAŞI, MAKİNA TEKNOLOJİSİDİR”

Denizli Makina Sanayici ve İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, makina sektörünün içerisinde bulunduğu son durumu değerlendirdi. Makina teknolojisi, gelişmemiş, milli teknolojisini yola koymamış ülkelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesinin mümkün olmadığını belirten Başkan Sarı, “Kurtuluşumuz milli teknolojidedir. Gelişimin mihenk taşlarından biri ise makine teknolojisidir” dedi. Gelişmiş ülkelerin kalkınma süreçlerine bakıldığında, en önemli etkenin yerli teknolojiye verdikleri önemden kaynaklandığını söyleyen Başkan Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelişmiş birçok ülke, yerli teknolojiye ve makine teknolojisine verdiği önem sayesinde hedefine ulaşmıştır. Türkiye’nin de aynı rotayı izlemesi şarttır. Bunun için de, yerli makine sanayisinin ve teknolojisinin üzerindeki yüklerin hafifletilmesi gerekmektedir. Eximbank ve diğer bankaların kredilerini düşürmesi, özellikle yerli üretici ve alıcılara yönelik KOSGEB desteklerinin uygun hale getirilmesi ve haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Dünya pazarlarında yer bulmak için fuarlara katılıyoruz. Devletin finansal destek veren kuruluşları katkılarını sınırlı tutmaktadır. Örneğin yurtdışı fuarlarında makinacıların stant taleplerini 100 metrekare ile sınırlamakta, bu da yetmezmiş gibi,  desteği yüzde 60’ta bırakmaktadır. Hem destek oranı hem de büyük makinalarla fuarlara katılmak zorunda olan biz makine üreticileri için stand metrekare oranları yetersiz kalmaktadır.”

“ÜLKE, KENDİ TEKNOLOJİSİNİ VE MAKİNASINI İHRAÇ EDEREK KALKINABİLİR”

Son zamanlarda iyice artan ve konkordato ilan eden firmaların yüzde 90’ını bulan kısmı, ithal edip ihracat yapan firmalarından oluştuğuna da dikkat çeken Başkan Sarı “Rakamlar yalan söylemez. Konkordato ilan eden firmaların büyük bölümü ithal edip ihracat yapan firmalardan oluşuyor. Bu ülke ithal ederek değil, kendi teknolojisini ve makinasını ihraç ederek kalkınabilir. Bunun için de, zor şartlar altında milli teknoloji ve makina üreten firmalar büyük oranda desteklenmelidir” dedi. Son olarak, Ortadoğu ülkelerine yönelik ihracat faaliyetlerinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını da dile getiren Başkan Sarı, “çoğu Ortadoğu ülkesinde başta vize ücretleri,  süreleri ve bunun gibi birçok alanda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu ülkelerdeki ticari yaptırımlarla boğuşmak için adeta savaşmak zorunda kalıyoruz. Bu konuda da, ilgili devlet kurumu yetkililerinin, zaman kaybetmeden gereğini yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER