“Uluslararası başarının anahtarı; kaynakları doğru yönetmekten geçer”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Akademi tarafından organize edilen ‘Stratejik Rekabetçi İstihbarat Kapsamında ITC Market Access Tools Uygulamaları Eğitimi’nde konuşan Rönesans Değişim ve Yönetişim Bilimleri Enstitüsü’nden Ceyhun Yeşilşerit; “Uluslararası pazarlamada başarının anahtarı, her işletme faaliyetinde olduğu gibi kaynakları doğru yönetmekten geçer” dedi.

“Uluslararası başarının anahtarı; kaynakları doğru yönetmekten geçer”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Akademi tarafından ‘Stratejik Rekabetçi İstihbarat Kapsamında ITC Market Access Tools Uygulamaları Eğitimi’ düzenlendi. DENİB’de yapılan eğitim programına Rönesans Değişim ve Yönetişim Bilimleri Enstitüsü’nden Ceyhun Yeşilşerit, konuşmacı olarak katıldı.

Programda; uluslararası pazarlamada farklı olan noktalar, temel yol haritaları, marka araştırmaları, sektör ve ülke raporları, müşteri veri tabanları, risk istihbaratı, alan çalışmaları, online rekabetçi istihbarat uzmanlığı gibi konu başlıkları üzerinde duruldu. Uluslararası rekabette öne çıkabilmek için farklılaşma ve maliyet liderliği olmak üzere iki temel strateji olduğunun altını çizen Eğitmen Ceyhun Yeşilşerit, farklılaşma stratejisinin Ar-Ge çalışmaları ile yenilikçi olmayı, üretimi geliştirmeyi ve markalaşmayı gerektirdiğini bildirdi. Maliyet lideri olmanın ise düşük maliyetli bir konuma sahip olmayı gerektirdiğini belirten Yeşilşerit, şunları söyledi: “Uluslararası pazarlamada başarının anahtarı, her işletme faaliyetinde olduğu gibi kaynakları doğru yönetmekten geçer. Bu nedenle, uluslararası pazarlarda güçlü bir oyuncu olmanın ilk koşulu küresel pazarı bölümlere ayırarak uygun hedef pazarların seçilmesidir. ITC Market Access Tools uygulamaları, olası hedef pazarları gruplamak, hedef pazarları özelliklerine göre elemek ve stratejimize uygun pazarların özelliklerine yoğunlaşarak kaynaklarımızı doğru kullanabilmemiz için fırsatlar sunar.”

Eğitim programı, yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle devam etti. DENİB Akademi Eğitimlerine, 30 Ocak 2020 tarihinde düzenlenecek olan ‘Yerelden Globale Dijital Pazarlama& Markalaşma ve Online İtibar Yönetimi Eğitimi’ ile devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER