ULUSLARARASI FESTİVALLER BİRLİĞİ TOPLANTISI K.K.T.C'DE YAPILDI

ULUSLARARASI FESTİVALLER BİRLİĞİ TOPLANTISI K.K.T.C'DE YAPILDI

Kısa adı UFB olan Uluslararası Festivaller Birliği 2016 yılı 2. dönem toplantısı İskele Belediyesi’nin ev sahipliğinde K.K.T.C. Başbakanlık ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın katkılarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde,  Kaya Artemis Otel’de gerçekleştirildi.

2004 yılında PAHOY Başkanı Deniz Semerci’nin önerisi ve öncülüğünde 8 kişiyle Denizli’de başlatılan, Türkiye’de yapılan özellikle Halk Oyunları’nın ön planda olduğu festivallerde işbirliğini güçlendirmek ve Türkiye’deki festivallerin daha kaliteli olmasını sağlamak amacıyla bir araya gelen Uluslararası festival yapan Belediyeler ve Halk Oyunları Derneklerinin üyesi olduğu birlik, bugün yüzlerce üyeye sahip.

Düzenlenen toplantıya K.K.T.C. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, UFB Başkanı Atilla İpek, K.K.T.C. Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa, konuklar Sırbistan Novipazar Belediye Başkanı Nihat Biseviç, Azerbaycan / Bakü Yasama Belediyesi’ni temsilen Gülare Guliyeva, İBB Kültür A.Ş. Kültür Müdürü Müşdat Uluçam ile birlikte Belediye Başkanları, birliğe üye bulunan 54 uluslararası festival ve dernek yöneticileri katıldı.

Toplantıya Denizli’yi temsilen Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ve PAHOY Başkanı Deniz Semerci’de katıldı.

Toplantı hakkında konuşan PAHOY Başkanı Deniz Semerci “Festivaller Dünya’da barışı ve kardeşliği sağlamanın en önemli unsurlarından birisidir. Bu nedenle çok değerli işler yaptığımızın bilinmesini festivallere ve bizim gibi derneklere destek olunmasını isteriz.  UFB’nin bugün geldiği noktada da mutlu olmamak elde değil. 12 yıl önce başlattığımız birliktelik bir çığ gibi büyüdü ve bu aşamaya geldi. Türkiye’nin dünyada Halk Oyunları ve El Sanatlarının ön planda olduğu festivallerle tanıtımına katkı sağlamak ve daha kaliteli festivaler yapabilmek amacıyla kurduğumuz birlikteliğin temelini atmış olmanın PAHOY olarak onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER