'ULUSLARARASI TİCARETİ DESTEKLERKEN, YATIRIMLAR ZORLAŞTIRILMAMALIDIR'

 'ULUSLARARASI TİCARETİ DESTEKLERKEN, YATIRIMLAR ZORLAŞTIRILMAMALIDIR'

Çin’in Hangcou Kenti’ndeki G20 Liderler Zirvesi’nde işdünyasını temsil eden açılım grubu B20’nin Kapsayıcı ve Bağlantılı Kalkınma konulupanelinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katılımcılardan uluslararasıticareti kolaylaştırmalarını istedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, G20 ülkelerinden işdünyasının temsilcilerini bir araya getiren B20’nin kurumsal bir çerçevedeküresel büyüme ve sosyal kalkınma konusunda önemli bir yapılanma olduğunadikkat çekti. Bakan Zeybekci, geçen yıl kasımda Türkiye’nin Antalya’da evsahipliği yaptığı G20 Zirvesi’nde kapsayıcılık konusunu özellikle vurguladığınıhatırlattı.

Zeybekci, Türkiye’nin büyümenin güçlü ve uzun vadeliolabilmesi için kapsayıcı olması gerektiği yönündeki bu vurgusunun, bu yılkiG20 Zirvesi’nde de ele alınmasından büyük memnuniyet duyduğunu da dile getirdi.Ayrıca, B20’nin öncelikleri arasında büyümenin yeni kaynakları, daha etkinküresel ekonomik ve finansal düzenlemeler, güçlü uluslararası ticaret veyatırımlar ile kapsayıcı kalkınma temalarının olduğunu kaydetti.

Bakan Zeybekci, ortaya konan tavsiye ve önerilerin iseG20’nin ana amacı olan güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedefiningerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. O nedenle,uluslararası ticaret ve yatırımların ekonomik büyüme ve istihdamın önemlikaynaklarından biri olarak bu yıl da B20’de ele alındığını belirtti. BakanZeybekci, “Uluslararası ticaret, ülkeleri birbirine yaklaştırması ve dünyarefahının artmasına katkıda bulunması sebebiyle küresel sistemin merkezini oluşturur.Onun gelişmesi küresel sermaye hareketlerini tetiklemiştir; bu sayedeuluslararası yatırımlar da küresel ölçekte hızla artarak ülke ekonomilerinibirbirine bağlayan bir diğer unsur haline gelmiştir. Buradan hareketle dengeli,güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme istiyorsak, yatırımlarımızı arttırmalı veyeni istihdam olanakları oluşturmalıyız. Ticareti hem ikili hem de çok taraflıinisiyatifler aracılığıyla kolaylaştırmalıyız” diye konuştu.

ZEYBEKCİ: “KÜRESEL TİCARET İLE YATIRIM, BİR BÜTÜNDÜR”

Bakan Zeybekci, küresel alanda ticaret ile yatırımınbirbirini tamamlayan unsurlar olduğunu da söyledi. Bakan Zeybekci, “Birtaraftan uluslararası ticareti desteklerken diğer taraftan da yatırımlarınzorlaştırılması veya yatırımları liberalize ederken ticaretin önüne engelkoyulması kabul edilemez!” uyarısında bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, serbest ticaretin veyatırımın ekonomik büyümeye katkı sağlamasının ancak kurallara dayalı, korumacıtedbirlerden arınmış çok taraflı bir ticaret sistemi içinde mümkünolabileceğini de vurguladı. Bakan Zeybekci, “O nedenle, B20’nin de işaretettiği gibi öncelikle Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün merkezinde yer aldığı çoktaraflı ticaret müzakereleri ilerletilmeli” dedi.

Zeybekci, elektronik ticaret, dijital ekonomi ve kobilergibi uluslararası ticaretle ilgili yeni konulara kayıtsız kalınmamasıgerektiğini ve oybirliği sağlandığı takdirde bu konuların da DTÖ müzakeregündemine taşınabileceğini dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER