ULUSLARARASI UNİNANO PROJESİNİN FİNALİ; ‘NANOTEKNOLOJİ ÇALIŞTAYI’ İLE GERÇEKLEŞTİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) koordinatörlüğünde, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteğiyle iki yıldır devam eden, “Evrensel Nanoteknoloji Becerileri Kazandırma ve Motivasyon Arttırma (UNINANO)” isimli Erasmus projesi kapanış toplantısı ve uluslararası katılımlı “Nanoteknoloji Çalıştayı” Pamukkale’de gerçekleştirildi.

ULUSLARARASI UNİNANO PROJESİNİN FİNALİ; ‘NANOTEKNOLOJİ ÇALIŞTAYI’ İLE GERÇEKLEŞTİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) koordinatörlüğünde, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteğiyle iki yıldır devam eden, “Evrensel Nanoteknoloji Becerileri Kazandırma ve Motivasyon Arttırma (UNINANO)” isimli Erasmus projesi kapanış toplantısı ve uluslararası katılımlı “Nanoteknoloji Çalıştayı” gerçekleştirildi. PAÜ Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzum Işıtan’ın koordinatörlüğünde yürütülen projenin ekibinde; Doç. Dr. Zeha Yakar, Öğretim Görevlisi Meltem Balaban, Görevlisi Üyesi Dr. Cumhur Gökhan Ünlü ve Araştırma Görevlisi Dr. Volkan Onar görev aldı.

“PROJEMİZ, TÜRKİYE ULUSAL AJANSI TARAFINDAN DESTEKLENİYOR”
Toplantıda konuşan PAÜ Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzum Işıtan, “Projemiz 2 yıldır devam ediyor ancak yaklaşık 4 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Çok yüksek bir puanla, toplam 4 ülke ortağımız ile projemize hibe kazandık. Projemiz, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yaklaşık 200 bin Euro ile destekleniyor. Projemizde amacımız ortaklarımızla birlikte, nanoteknoloji eğitim konusunda daha önce yapılmamış olan farkındalığı, özellikle lisans öğrencilerine ve lisans kariyerini belirlemek isteyen orta öğretim öğrencilerine yönelik çalışmalar yaparak, kariyerler planlarını oluşturmada farkındalık oluşturmaktı. Bununla ilgili olarak uzaktan öğrenme materyalleri, ders içerikleri ve kitapları hazırladık. Akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi staj faaliyeti kapsamında İtalya’da Nanoteknoloji Enstitüsü’ne götürdük. Bilgilendirme toplantıları düzenledik. Dolu dolu geçirilen 2 yılı tamamlamak üzereyiz. 2 yıllık periyodun sonunda, öğrencilerimiz üzerinde oluşturmak istediğimiz farkındalığı oluşturarak amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum” dedi.

“TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ’NDE NANOTEKNOLOJİ ALANINDA BİR DERS YOKTU”
UNINANO projesinin üniversiteye katkısının büyük olacağına inanarak başladıklarının altını çizen PAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeha Yakar, “Şimdiye kadar Teknoloji Fakültesi’nde nanoteknoloji alanında bir ders yoktu. Böyle bir proje ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum.  Projemizin asıl odaklandığı konu, nanoteknolojiye yönelik üniversite öğrencilerinde farkındalık yaratmak, var olan farkındalığı yukarıya taşımak ve onların bu konuya yönelik motivasyonlarını artırmaktı. Buna yönelik olarak birtakım nicel ölçme araçlarıyla, Nanoteknoloji 1 ve 2 derslerine başlamadan önce ve derslerin sonunda, toplamda 119 öğrenciden veri topladık. Verileri analiz ettiğimizde projemizin amacına ulaşmış olduğunu gördük. Öğrencilerimizin nanoteknolojiye yönelik farkındalıklarında ve motivasyonlarında oldukça önemli bir artış oldu. Bu küçük bir başlangıç, her zaman daha iyisi vardır ve olacaktır. Projemizin bu anlamda bir örnek oluşturması umuduyla kapanışı yapacağız. Umarım bu alanda yapılan çalışmalar artarak devam eder” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Teknoloji Fakültesi Öğretim Görevlisi Meltem Balaban, şunları söyledi: “Projemiz boyunca, öğrencilerimizin Nanoteknoloji alanında farkındalık, yetkinlik ve beceri kazanmasını amaçladık. Bu süreçte,  Pamukkale Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve üniversite yönetimimiz başta olmak üzere, UNINANO projesinde yer alan Konya Selçuk Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Fondazione Bruno Kesler (Trento-İtalya, Crystal Clear Soft (CCS-Atina Yunanistan), Universitatea Tehnica Cluj-Napoca (Cluj Napoca-Romanya) ve Cosvitec (Napoli-İtalya) kuruluşlarına ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

“İŞBİRLİKLERİN DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM”
Romanya Cluj-Napoca Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Boca Gratiela Dan; “PAÜ yönetimi başta olmak üzere PAÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi’ne, Türkiye Ulusal Ajansı’na, proje yürütücüsü akademisyenlere, Romanya Cluj - Napoca Teknik Üniversitesi’ni proje ortağı olarak kabul ettikleri ve göstermiş oldukları işbirliği için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu işbirliklerinin devam etmesini diliyorum. Bu projenin öğrencileri nanoteknoloji alanında motive ederek, mezuniyet sonrası kariyer planlarını şekillendirmelerinde yol gösterici olacağına inanıyorum” dedi.

“BU ALANDA LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPMAK İSTİYORUM”
PAÜ Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Bektaş Zorlu; şunları aktardı: “Nanoteknoloji derslerini almadan önce, bu alana dair hiçbir fikrim yoktu.  Dersler başladıktan sonra hocalarım sayesinde bilgilerim arttı. Ben ve arkadaşlarım nanoteknoloji alanında projeler yazdık. Ben tekstil alanında, kumaş üzerinde elektronik devreler vasıtasıyla, konum, jammer, iletişim özelliği olan bir kıyafet üzerinde çalıştım.  Nisan ayında İtalya’ya gittik. Uluslararası Nanoteknoloji Enstitüsü’nde 10 gün eğitim aldık. Bu eğitimin üzerinde çalıştığım projeye büyük katkısı oldu. Mezuniyetim sonrası bu alanda lisansüstü eğitim yapmak istiyorum.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205