Üniversite öğrencileri JES sorununa dikkat çekti

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Manisa’nın Alaşehir Ovası’ndaki Jeotermal Enerji Santralleri (JES) sorununu gündeme getirmek için kampanya düzenledi.

Üniversite öğrencileri JES sorununa dikkat çekti

Manisa’da ‘üzüm diyarı’ olarak bilinen Alaşehir İlçesi, ovaya kurulan Jeotermal Enerji Santralleri (JES) tarımın adeta can çekiştiği bir ilçe haline geldi. Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri Hüseyin Kaymaz ve Musa Şen, ilçedeki JES sorununa dikkat çekmek için kampanya başlattı. Kampanyada üreticilerin bilgilendirilmesi amaçlanıyor. "Alaşehir Ovası Hep Yeşil Kalacak" sloganıyla düzenlenen kampanyanın pilot çalışması, Kemaliye Mahallesi'nde yapıldı. Bu kapsamda Kemaliye Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Günen ve mağduriyet yaşayan çiftçilerle görüşen öğrenciler, mahallenin birçok noktasında JES'e karşı farkındalık yaratan afişler asarak JES'lerin yarattığı sorunlara dikkat çekti.

“Binlerce ağaç kurudu”

Manisa’da yaklaşık 300 bin kişinin geçimini tarımdan sağladığını aktaran proje yürütücüsü Musa Şen; “Manisa, üzümün başkenti. Üretilen üzümün yüzde 90'ının ihraç edildiği Manisa'da yılda ortalama 200-250 bin tona karşılık 400-500 milyon dolar kuru üzüm ihracatı gerçekleştiriliyor. Alaşehir Ovası, bu konuda önemli paya sahip. Türkiye, özellikle kuru üzüm ihracatındaki başarısıyla dünyada bu alandaki liderliğini sürdürüyorsa, Manisa’nın verimli bağları sayesinde. Manisa’da 293 bin 64 kişi geçimini tarımdan sağlıyor. Aileleri de hesaba katıldığında 500 binden fazla insan karnını bu topraklar sayesinde doyuruyor. Ancak mücadele ettiğimiz bu enerji santralleri yüzünden bağlar da ciddi tehlike altında. JES’ler yeraltından su çekerek enerji üretiyor. Ancak suyu çektiklerinde de, susuz kaldığı için toprağın verimi düşüyor. Sadece üzüm değil, bütün tarımsal ürünler aynı tehlike ile karşı karşıya. Jeotermal suyunun içerisinde bakır, çinko, arsenik, civa gibi daha birçok çevreye ve insan sağlığına zararlı maddeler var. Manisa'nın Soma, Salihli ve Alaşehir İlçeleri’nde resmi açılışları yapılan 1 termik ve 3 jeotermal enerji santrali mevcut. Açılışı yapılanlarla birlikte 49 aktif enerji santraline ve bunun 18 tanesinin de JES olduğunu biliyoruz. Nehir ve dereler zehirlendi. Üzüm ve zeytin başta olmak üzere binlerce ağaç kurudu. Ovamızın suyunu, havasını ve toprağını korumak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Verimde büyük düşüşler başladı”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kemaliye Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Günen; “Jeotermal konusunda vatandaş çok bilinçli değildi. Sıcak su firmaları geldi ve arazileri kamulaştırmaya gittiler. Sonra vatandaşa 20 bin liraysa dönümü 30 bin lira verip aldılar. Vatandaş çok para görünce zararını hiç düşünmeden sattı. JES, bağlara zarar verdi. Baya bir alan tahrip oldu. Yer altı sulama sularının 1-1,5 olan bor seviyesi 6-7 hatta 9’a çıkan kuyular oldu. Biz bu kuyuları tahlil ettirdik. Bor, bağlara tehlikeli bir madde, halkımızın bağ yaprakları kırışmaya başladı. Vatandaş işe uyandı ama iş işten geçti. Verimde büyük düşüşler başladı. Su değil, temiz suya ihtiyacımız var. Sarıgöl tarafından halk şiddetle karşı çıktı. Çünkü bizim burada yaşananları gördükten sonra bilinçlendiler. Suya karışan borun ve diğer metallerin yarın bir gün insanımıza da etkisi olacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER