ÜNLÜ TARİHÇİ LAODİKYA'YI GEZDİ

ÜNLÜ TARİHÇİ LAODİKYA'YI GEZDİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ‘2’nci Kitap Fuarı’ için Denizli’ye gelen Ünlü Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, kazı çalışmaları devam eden ve bir kısmı gün yüzüne çıkarılan Laodikya’da incelemelerde bulundu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ‘2’nci Kitap Fuarı’, birbirinden ünlü isimleri ağırlıyor. Ünlü Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, kitap fuarına katılmak amacıyla Denizli’ye geldi. Fuarda okurlarıyla buluşan Prof. Dr. Ortaylı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğrencileri ile buluştu. Prof. Dr. Ortaylı, kazı çalışmaları devam eden ve bir kısmı gün yüzüne çıkarılan Laodikya’yı gezmeyi unutmadı.

PAÜ Öğrenci Konseyi’nin organize ettiği gezide Prof. Dr. Ortaylı’ya; Önceki Dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Ak Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu, AK Parti Acıpayam İlçe Başkanı Nurhayat Şanlı ve PAÜ Öğrenci Konseyi eşlik etti.

PAÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek tarafından karşılanan Prof. Dr. Ortaylı ve beraberindekiler, Laodikya kazısı hakkında bilgiler aldı. Program kapsamında Laodikya Antik Kenti’nde ayağa kaldırılan yapılar, bir kısmı tamamlanan Kilise ve Agora yapıları ile bir kısmı tamamlanmak üzere olan Amfi Tiyatro görüldü.

İnceleme gezisinde UNESCO’nun, Büyükşehir Belediyesi’nin ve Valilik’in kazı çalışmalarına ne kadar destek verdiği, ne kadar sürede bitirileceği ve antik geleneğin bu günümüze nasıl yansıdığı konuları da konuşuldu.

Laodikya Antik Kenti’nin gezildiği programda zaman zaman keyifli anlar da yaşandı. Prof. Dr. Ortaylı, dile getirdiği ve parmak bastığı konular ile katılımcılara ayaküstü birbirinden değerli bilgiler de sundu.

HATİCE DEMİR  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER