'UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ'

'UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ'

Türkiye hain FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe girişiminin yıldönümü olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne odaklanırken, o karanlık gecenin ilk anından itibaren meydanlarda olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, vatan hainlerine karşı Denizli’de yaşanan direniş destanını anlattı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin yaşadığı karanlık gecenin hafızalardan silinmemesi için birçok program düzenliyor. Hain FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe girişiminin ilk anından itibaren meydanlarda olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, katıldığı program ve etkinliklerde vatan hainlerine karşı Denizli’de yaşanan direniş destanını anlatıyor. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 15 Temmuz 2016'da Çal İlçesi'nde gerçekleştirdikleri belediye meclis toplantısının ardından Denizli'ye dönerek makam odasında bir toplantı yaptıklarını, bu sırada telefonlarının yanlarında olmadığını, televizyonun ise kapalı olduğunu anlatarak, "Sadece işe odaklanmıştık. Son 2-3 dosya kalmıştı. O esnada içeriye bir arkadaşımız girdi ve dedi ki; 'Başkanım darbe oluyor.' Algılamakta zorlandık. Unutulmuş olması gereken, tarihin derinliklerine gömülmüş olması gereken bir darbeden söz ediliyordu. İnanmak istemedik" dedi.

"NE EŞİMİ, NE ÇOCUKLARIMI NE DE KENDİ HAYATIMI DÜŞÜNDÜM"

Hemen televizyonu açtıklarını ifade eden Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Televizyonda köprülerin askerler tarafından tutulduğu ve tüm Türkiye'nin şok olduğu o görüntüleri izledik. İşin vahametini, ciddiyetini görmüş olduk.  O anda ilk aklıma gelen, ‘Denizlimizde birçok proje planlamıştık bazılarına başlamıştık, bunlar ne zaman yapılır’ oldu. Denizlimizin birçok güzellikten mahrum kalacağını derinden hissettim. ‘Ülkem tam kalkınma noktasına, güzelliklere doğru gidiyor ve başka bir girdaba sokma ile ilgili maalesef bir girişim var’ dedim ve yüreğimde bir ağrı hissettim. O anı anlatmak mümkün değil. O sırada ne eşimi, ne çocuklarımı, ne de kendi hayatımı düşündüm" dedi.

"TUGAY'IN ETRAFININ ARAÇLARIMIZLA SARILMASI TALİMATI VERDİM"

Televizyon ekranındaki görüntülerden sonra arkadaşlarıma “Burada durmamızın bir anlamı yok. İl Başkanlığına gidip orada koordine olalım" dedim. Partiye geldik ve orada 5-10 kişi ile birlikte Şahin Tin vekilimiz vardı. Hemen bir istişare yaptık. Televizyonlarda tank ve diğer askeri araçları görünce yolda gelirken arkadaşlarımı arayıp Büyükşehir Belediyemizin tüm araçlarının, iş makinelerinin, itfaiyenin Tugay’ın etrafını sarması ve hiçbir askeri aracın dışarı çıkarılmaması talimatını verdim. Gerçekten Ankara ve İstanbul’da izlediğimiz görüntüler, tüyler ürperticiydi. Tanklarla insanların ezildiğini izledik. Denizli’de de böyle bir şeyin yaşanmasına izin veremezdik. Talimatı vermemin ardından kısa süre sonra tüm operatör ve şoförlerimiz Tugay’ın etrafını çevirdi" diye konuştu.

TANKLARLA İŞ MAKİNELERİMİZ KARŞILAŞTI

Tugay'ın etrafında Denizli Büyükşehir Belediyesi araçlarının tanklarla karşı karşıya geldiğini belirten Başkan Zolan, Çardak Havaalanı'ndan alınacak 550 komando için de tedbirler aldıklarını vurgulayarak, "Büyükşehir Belediyesi olmanın avantajını 15 Temmuz gecesi gördük. Tüm ilçelerde bulunan araçlarımız talimatımızla gereken noktalarda askeri araçlara, tanklara siper oldu" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlara çağrısını hatırlatan Başkan Osman Zolan, "O dakikadan itibaren partiden çıkıp kol kola yürüyerek Delikliçınar Meydanı’na geldik. Biz slogan atıp ilerlerken kalabalık sürekli arttı. Gelirken Delikliçınar’da 6-7 tank olduğu söylendi. O an artık tek düşüncemiz hainlere boyun eğmemekti, yine de yola devam ettik" dedi.

"O GÜN ORADA OLMASAYDIM..."

Omzunda milletin verdiği bir görev ve emanet olduğunu anlatan Başkan Osman Zolan, "Milletin emaneti bende. Orada en önde yürümek zorundayım. Sıkıntılı günlerde kendini düşünmeyeceksin, emanete sahip çıkacaksın. Çok şükür Allah'ıma paniğe kapılmadan, korkmadan, milletimizin emanetini yere düşürmeden; bin yıl onursuz yaşamaktansa bir saat onurlu yaşayıp şehit olursun düşüncesiyle hareket ettim. O gün orada olmasaydım, milletin ihtiyacı olduğunda orada bulunmasaydım başkalarının bir şey demesine gerek yok bugün kendime hesap vermezdim, bugünün hiçbir anlamı, manevi boyutu kalmazdı. İyi ki oradaydık. Yapmamız gereken işleri yaptık. Bizim gelmemizden 15-20 dakika sonra meydanda kalabalık 30-40 binleri aştı" dedi. 

"KAÇMADAN ORADAYDIK"
Başkan Zolan, "Oraya geldiğimde vatandaşımızın daha özgüvenli olduğunu gördüm, bize güvendiğini hissettim. Tüm gücümüzle kaçmadan oradaydık. İlk hedef biz olmamıza rağmen her şeyi göze aldık ve 'Denizli'de darbe olmayacak' dedik ve her şeyi göğüsleyeceğimizi söyledik. Meydanı dolduran insanımızı koruyup kollayıp yanlışa da yönlendirmedik" diye konuştu. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda 97 yıl sonra dalgalandırdıkları Denizli Sancağı altında toplanan Denizlililerin darbeye karşı dimdik ayakta durduğunu anlatan Başkan Osman Zolan, şöyle konuştu: "Ülkemizdeki hür demokrasi düzenine, temel hak ve hürriyetlere yönelik yapılan bu karanlık girişim, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, Hükûmetimizin kararlı tutumu ve aziz milletimizin devletine sahip çıkmasıyla bertaraf edildi. Denizlililer olarak, 15 Temmuz gecesi bizler de vatan haini FETÖ’ye karşı tek ses tek yürek olup, şer odaklarına karşı dimdik durduk."

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221