Unutulan gelenekler, Kumafşarı’nda yeniden yaşatıldı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Kumafşarı Mahallesi’nde Kumafşarlılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nce bu yıl birincisi düzenlenen ‘Afşarbeyleri Gönül Birliği Festivali’ kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde; unutulmaya yüz tutan gelenekler, yeniden yaşatıldı.

Unutulan gelenekler, Kumafşarı’nda yeniden yaşatıldı

Denizli’nin Acıpayam İlçesi’ne bağlı Kumafşarı Mahallesi’nde Kumafşarlılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından ‘1. Afşarbeyleri Gönül Birliği Festivali’ gerçekleştirildi. Festivale; Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer, Denizli Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, Acıpayam Dernekler Birliği başkanı Prof. Dr. Turgut tok, İlçe Emniyet Müdür Naci Avşar, İlçe Jandarma Komutanı Yasin Gökçe, Adana Dünya Afşarlılar Derneği Başkanı Şeref Kocakaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Festivalde; Çakıroğlulları Süt İşletmesi’nin sahibi Ramazan Çakır, ‘Afşar Beyi’ seçildi. Afşar Beyi Çakır’a; Kur’an-ı Kerim, Türk Bayrağı, sancak ve kılıç hediye edildi.

ESKİ GELENEKLER ÖN PLANA ÇIKARILDI

Etkinliğin birinci gününde Serinhisar Bilişim ve Gelişim Derneği Başkanı Emine Kobaş tarafından mahalledeki kadınlara yönelik, ‘Üretiyorum Kazanıyorum Gelişiyorum’ adlı seminer verildi. Etkinliğin ikinci günü; atlı birlikler, halk oyunları ekibi, mehteran takımı ve vatandaşların katılımıyla ‘Karaağaç Baba Türbesi’ne ziyaret gerçekleştirildi. Eski gelenekleri ön plana çıkarma adına yapılan festivalde; atlı birlik gösterisi, eskiden çocukların oynadıkları oyunlar ile yarışmalar, temsili sağdıç damat töreni, halk oyunları gösterisi ve tiyatro oyunu sergilendi.

YEREL SANATÇILARDAN KONSER

Etkinliğin akşamında ise; yerel sanatçılardan; Ozan Nihat, Ahmet Algül ve Muhammet Önder, söyledikleri parçalarla katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. Öte yandan etkinliklerde; yaklaşık 3 bin kişilik keşkek, tarhana çorbası, mayalı ekmek ve börek ikramı da yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER