'ÜRETTİĞİMİZİN 2 KATINI İTHAL EDİYORUZ'

'ÜRETTİĞİMİZİN 2 KATINI İTHAL EDİYORUZ'

Business Channel Tv'de yayınlanan ''Volkan Kaplan ile Akaltın Hikayesi'' programına konuğu olan ve programda DETGİS çalışmaları ve pamuk üretimindeki son durum hakkında açıklamalarda bulunan DETGİS Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koltuksuz, “Şu anda ürettiğimiz pamuğu tükettiğimiz gibi, ithal etmek durumunda kalıyoruz. Ürettiğimizin 2 katını ithal ediyoruz” dedi.

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koltuksuz, Business Channel Tv'de yayınlanan Yrd. Doç. Dr. Volkan Kaplan tarafından hazırlanıp sunulan ''Volkan Kaplan ile Akaltın Hikayesi'' programının konuğu oldu. Başkan Koltuksuz programda DETGİS’in çalışmalarını anlattı. Pamuk üretimindeki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“TEKNİK TEKSTİL KONUSUNDA TÜRKİYE’DEKİ EN YETKİN DERNEĞİZ”
DETGİS hakkında bilgiler aktaran Başkan Koltuksuz; “Tekstilde duayen işadamlarının Denizli’de 17 yıl önce kurduğu, tekstilde ortak hareket etme ve Denizli’nin tekstilini belli bir noktaya getirme amacında olan bir derneğiz. 150 üyemiz var. Denizli’ye her sene yeni bir organizasyon katıyoruz. Tekstilcileri yurt içi ve yurt dışı fuarlarla buluşturuyoruz. Eğitimcileri tekstilcilerimizin ayağına getiriyoruz. Tekstil bölümü öğrencilerini tekstilcilerimizle buluşturup, yetenekli ve nitelikli iş gücünü sağlıyoruz. Teknik tekstil konusunda Türkiye’deki en yetkin derneğiz. Tasarımcının değerini bilen, tasarımın ve markalaşmanın önemini kavramış ve bu uğurda çalışmalar yapan bir derneğiz” dedi.

“PAMUK ÜRETİMİNDE YENİDEN ARTIŞ VAR”
“Boyanın kumaşa daha iyi nüfuz etmesi ve renklerin daha canlı çıkması için kullandığımız kimyasallar Denizli’nin suyunda doğal olarak var” diyen Başkan Koltuksuz sözlerinin devamında ise; “Sodalı su. Bunun başka bir coğrafyada bulunması mümkün değil. Hayvanlardan elde edilen yünler, bu coğrafyada olan Akaltın dediğimiz pamuğun çok değerli olması, yanlış uygulanan tarım politikalarını geride bırakarak tekrar canlanmaya başlanmış olması bizleri mutlu ediyor. Son yıllarda pamuk çok kötüye gitmişti. Fiyatlar düşmüş, üretim zorlaşmıştı. Son 4 yıla bakıldığında pamuk üretiminde yeniden bir artış olduğu gözlenebiliyor. Bu özellikle Türk sanayisi için önemli.  Şu anda ürettiğimiz pamuğu tükettiğimiz gibi, ithal etmek durumunda kalıyoruz. Ürettiğimizin 2 katını ithal ediyoruz. Sektör çok büyük ve yetmiyor. Yapılan tarım çeşitlendirmeleriyle kendi pamuğumuz bize yetecek hale geleceğiz” ifadelerine yer verdi.

PINAR ÇANKAYA

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221