Urkay, “Finansal gerçekler saklanmamalı”

Yukatel Denizlispor’da 4 Haziran'da yapılması planlanan genel kurulda başkanlık için ismi geçen Süleyman Urkay, “Eğer şartlar oluşur, kongrede finansman olarak da gerçekler açıklanırsa; ekibimle birlikte aday olmayı düşünüyorum. Bu yönde çalışmamız var, ancak kulübün finansal borcunu bilmem gerek” dedi.

Urkay, “Finansal gerçekler saklanmamalı”

Bu yıl TFF 1. Lig’e düşen Yukatel Denizlispor’da bugün kongre yapılacak. Şu ana kadar resmi olarak hiçbir kimsenin ‘başkan adayıyım’ açıklaması yapmaması, taraftarı düşündürüyor. Mevcut Başkan Ali Çetin’in ‘aday değilim’ açıklamasının ardından, kulislerde ismi geçen başkan adaylarından eski başkan Süleyman Urkay, DRT’deki 90+Özel programına konuk oldu. DRT ve Denizli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cem Kaytan’ın hazırlayıp sunduğu programda konuşan ve Yukatel Denizlispor’un küme düşmesini finansal ve kadro planlamasının yanlış yapılmasından kaynaklandığını iler süren Süleyman Urkay, “Yukatel Denizlispor’un küme düşmesinin birçok nedeni var ve bu nedenler kişiden kişiye değişebilir. Öncelikle kadro planlaması çok doğru yapılamadı. İdari anlamda kulüp kötü yönetildi, ben bunu 2012’den beri söylerim, her yerde ifade ettim. Bu konuşmalarımdan dolayı sıkıntılar da yaşadım. Fazla eleştirdiğim söylendi fakat konu Denizlispor olunca konuşmamak benim için mümkün değil. Denizlispor benim sevdam” dedi.

“Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi”

Yukatel Denizlispor’un mali yapısının sağlam olmadığını iddia eden Urkay, şunları aktardı: “Mali yapı sağlam olmazsa, sportif yapının da ne olacağı bellidir. Büyüklerimizin de dediği gibi; Yukatel Denizlispor’da, ‘Perşembenin gelişi, çarşambadan belliydi.’ Kulübün bu günleri göreceğini haftalar öncesinden söyledim. Başarısızlık bizim Mayıs 2017’de genel kurul kararı almamızdan sonra başlamıştır. Çünkü 2016 yılında kulübün 28-29 milyon TL borcu olduğu söylendi. Ancak 33 milyon borçla karşılaştık. Kısa sürede bu borcu 21 milyona düşürdük. Ama bize dendi ki ‘başka arkadaşlar gelirse sizden daha hızlı borçları temizleyip, daha çabuk başarıya ulaşacaklar.’ Biz de öyleyse önünüzü açarız, ‘tamam’ diyerek genel kurul kararı aldık. Ben bu kulübü 21 milyon TL borçla teslim ettim ve genel kurulda dedim ki ‘Kulüpler için borç kanserli bir hücre gibidir, bu konuda herkes duyarlı olsun.’ Ali Çetin’in 1 sezon sonra yaptığı açıklamada borcun 73 milyon liraya çıktığını duydum. Bizim 21 milyona kadar düşürdüğümüz borç, bir sezonda 73 milyon liraya çıkmış. Kulübün batışı budur. Mali disiplinin kaybedildiği sezon, bu sezondur. Bu sorunu çözmeden, Denizlispor’un sıkıntılarının ana nedenini bulamazsınız. Orada işleyen bir çark, yani mali disiplin bozulmuştur. Denizlispor Süper Lig’e çıkmıştır, zamanlaması doğru mudur? Bence değildir. Ama Süper Lig’e çıkmıştır. Futbolda bunlar olur. Süper Lig’e çıkıldığında da, ‘Neden çıktınız?’ sorusu sorulmaz ama bozuk mali yapıyla gidilmiştir. Şuan ki yönetim de bizden sonra gelen yönetimin yöntemlerini denemiştir. Transfere dayalı, yaşlı futbolcuların transfer edildiği, yabancı futbolcuların ciddi paralar ödenerek alındığı bir modelle yaşamını sürdürmeye çalışmıştır. Bu modelin sonu yoktur. Transfere dayalı model eninde sonunda kulüpleri mali krize sokar. Krizden çıkmanın en doğru hamlesi, finansal yapıyı doğru yönetmektir. Kulübün öz kaynaklarına eğilmektir.”

“Kongre bugün gerçekleşmeli”

“Yukatel Denizlispor için bir saniyenin bile önemi vardır” diyen Süleyman Urkay, “Şimdi kongre 4 Haziran'da çoğunluk sağlanırsa yapılacak, çoğunluk sağlanmaz ise 16 Haziran’a ertelenecek. Yukatel Denizlispor için bir saniye bile çok önemlidir. Kongre 4 Haziran'da gerçekleşmelidir. Çünkü rakipleriniz şu ana kadar transferleri neredeyse bitirdi.” Öte yandan Yukatel Denizlispor’un Olağan Seçimli Genel Kurul toplantısı, 4 Haziran'da saat 17.00’de Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Mehmet Gazi salonunda gerçekleşecek. Eğer çoğunluk sağlanmaz ise ikinci toplantı 16 Haziran 2021 Çarşamba Günü aynı adreste saat 17.00’de yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER