'USTA' DENİZLİ'DE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

'USTA' DENİZLİ'DE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez'in yazıp yönettiği 2. Abdülhamid Han'ı konu alan "Usta" isimli tiyatro oyunu, Denizli'de sahnelendi. Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre ve Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluşan oyun, Denizlililer tarafından yoğun ilgi gördi.

Sultan 2. Abdülhamid Han'ın şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan oyun, Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre ve Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluştu.  Ziraat Bankası’nın destekleriyle hazırlanan ve baba-kız ilişkisi üzerinden anlatılan oyun, Denizlili tiyatroseverler tarafından yoğun ilgi gördü. Abdülhamid Han'ın vefatının 100. yılı dolayısıyla sahnelenen oyunu, Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, belediye başkanları, Ziraat Bankası yetkilileri ve vatandaşlar izledi.

YENİLMEZ: “İNANILMAZ BİR İLGİ VAR”
Oyun öncesi açıklamalarda bulunan Tiyatro Oyuncusu Ahmet Yenilmez, “2. Abdülhamid Han'ı 81 vilayet 100 noktada turneyle anıyoruz. Tabi bir tiyatro oyuncusu olarak müteşekkir olduk. 100. Ölüm yıl dönümünde 81 vilayette 100 noktada usta isimli tiyatro oyunumuzu 31’inci oyununu Denizli’de sahnelemek üzere buradayız İnanılmaz bir ilgi var” dedi.

“100 FARKLI YERDE SAHNELEYECEĞİZ”
“Bu oyun ülkemiz için de bir ilki de barındırıyor” diyen Yenilmez, “ Aynı sezon içerisinde 100 farklı yerde aynı oyunu sahneleyeceğiz. Ben böyle bir şey duymadım, okumadım. Sanırım ilk olacak. Özellikle yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların hemen hemen çoğunun 2. Abdülhamid Han’ın açmış olduğu 619 mektepte yetiştiklerini ve adeta o kadronun milli mücadeleyi veren kadronun Abdülhamit tedrisatından geçtiklerini anlayabiliyoruz. Ölümünün 100. yılında bu ülkeye modern ilk tiyatro sahnesi açmış bir kişiyi tiyatro ile anmak benim için gerçekten çok önemli.  Bu vesileyle başta genel müdürümüze, genel müdür yardımcımıza, bütün bölge başkanlarına, güvenlik elemanından, çaycısına ve Ziraat Bankası’na ülkem adına teşekkür ediyorum” dedi.

“ÜLKE OLARAK 1,7 ORTALAMAYA SAHİBİZ”
Türkiye’nin tiyatro izleme konusunda çok gerilerde olduğunun altını çizen Yenilmez, sözlerine şöyle devam etti: “ Nüfusu oranı 1,7 olan bir tiyatro seyircisine sahibiz. Buda bizi dünyada en geri ülkelerden biri haline getiriyor. Biz oynayacağımız yüz oyunla bu seviyeyi yukarı çekeceğiz. Şu anda tek üzüldüğümüz konu salonların dar gelmesi.  Gittiğimiz her yerde salonlar doldu. İnsanlarımızın bir kısmı salon dışında kalıyor. Sultan Abdülhamid Han Türkiye Cumhuriyeti devletinin özellikle yaşadığımız bugünlerin idrak edilmesi için iyi bilinmeli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

SALMAN: “AHMET YENİLMEZ’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Ziraat Bankası Denizli Bölge Yöneticisi Uğur Salman, “Ahmet Yenilmez’e çok teşekkür ediyoruz. Denizli’de 31. oyununu oynuyor. Denizli halkı için gerçekten önemli ve güncel bazı konulara da değinileceğini düşünüyorum. İnsanların hem tarihsel altyapılarını hem de kültürel alt yapılarını destekleyen tiyatro faaliyetlerine Ziraat Bankası her zaman destek verecektir” dedi. Teknik ve dekor tasarımını Uğur Gürel'in üstlendiği ve yaklaşık 2 saat süren tek perdelik oyunda Yenilmez'in yanı sıra Tilbe Germencik ve Zülfü Demirtaş rol aldı. 

CANSU KARACIK-İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER