Usta gazeteci Uğur Mumcu Denizli’de ölümünün 26’ncı yılında da unutulmadı

Uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Usta Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, 26’ncı ölüm yıldönümünde Denizli Demokrasi Platformu’nun düzenlediği törenle anıldı.

Usta gazeteci Uğur Mumcu Denizli’de ölümünün 26’ncı yılında da unutulmadı

Denizli Demokrasi Platformu, 24 Ocak 1993’te evinin önünde aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 26’ncı yılında da unutmadı. Mumcu anısına, Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene; CHP Denizli Milletvekilleri Kazım Arslan ve Teoman Sancar, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Vatan Partisi Denizli İl Başkanı İbrahim Kasapoğlu, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, CHP Merkezefendi Belediye Başkan Adayı Şeniz Süzek Doğan,  CHP Gençlik Kolları üyeleri ve partililer, Denizli Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan, Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şube Başkanı Nihat Çetin ve vatandaşlar katıldı. Yağmurun etkisini arttırmasına rağmen törene katılanlar Uğur Mumcu için törenden ayrılmadı. Ellerinde şemsiyelerle törendeki yerlerini aldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ, TÜRKİYE’NİN YILMAZ SAVUNUCULARI OLMUŞTUR”

Törende konuşan Denizli Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Av. Müjdat İlhan, 24 Ocak 1993’te öldürülen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümü tarihleri arasındaki Ocak ayının son haftasının her yıl ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ olarak kabul edildiğini belirtti. İlhan konuşmasının devamında; “Adalet ve Demokrasi Haftası’nda başta Muammer Aksoy, Uğur Mumcu olmak üzere Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okan gibi güzel ülkemizin vatansever evlatlarının; hain pusularda, terör tuzaklarında kaybettiği nice değerlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz, onları minnetle anıyoruz. Demokrasi şehitlerimiz, canları pahasına aydınlanma neferleri olarak yaşadıkları topraklara sahip çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusu için demokrasiyi savunmuş, ulusumuzun tam bağımsızlığını korumaya çalışmış, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında lâik, demokratik bir Türkiye’nin yılmaz savunucuları olmuştur. Bugün, o hain pusularda yitirdiğimiz, yüreği vatan sevgisiyle çarpan şehitlerimizin katledilmelerinin arkasında, tam aydınlatılmayan, ortaya çıkarılamayan, devletin çeşitli kademelerinde odaklanmış, tetikçileri kimi zaman bilinen, zaman zaman delilleri karartan güçler, sorumluluklar ya da sorumsuzluklar bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“SÖYLEDİKLERİ DİKKATE ALINSAYDI KÖTÜ OLAYLAR YAŞANMAZDI”

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ise; “Uğur Mumcu ve onun gibiler hunharca katledilmişlerdir. Onların söyledikleri bugün karşımıza bir şekilde çıkmıştır. Ama onların dedikleri dikkate alınsaydı bugün Türkiye’de kötü olaylar yaşanmayacaktı. Bundan sonra da katliamların yaşanmaması için dileklerde bulunuyoruz. Ülkemizin geleceği içinde mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

“SADECE BUGÜN DEĞİL, 365 GÜN AKLIMIZDA”

“Uğur Mumcu bu ülkenin en cesur, en dik, en net devrimcilerinden, demokrasi şehitlerinden biridir” diyen CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar şunları aktardı: “Özgür Türkiye için, bağımsız Türkiye için, halkımız için çok mücadele etmiştir. Onu anıyoruz, ama sadece bugün değil 365 gün aklımızda. Aslında ne mutlu ki bize onun gibi değerleri Cumhuriyet adı altında anabiliyoruz. Onun sayesinde biz demokrasiye olan inancımızı yitirmiyoruz.”

“UĞUR MUMCU ARAMIZDAN AYRILMADI”

 Uğur Mumcu’nun aramızdan ayrılmadığını söyleyen CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba; “Hala görüşleriyle irtibat kuruyor, bizimle yaşıyor. Bugün 77 yaşına bastı. Ben O’nu öyle anmak istiyorum. Bugün sadece Uğur Mumcu’nun değil birçok önemli ismin faili meçhul cinayete kurban gittiği bir anı yaşıyoruz. Ülkemiz için bir yas günü. Ama ağlamayacağız, susmayacağız ve doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz” dedi.

“AYDINLANMA EĞİTİM VE BASINLA OLUR”

CHP Merkezefendi Belediye Başkan Adayı Şeniz Süzek Doğan Uğur Mumcu’yu büyük bir özlemle andıklarını belirterek; “Maalesef basınımız özgür değil, üzerinde baskı var. Nice gazetecimiz, nice aydınımız, nice yazarımız hunharca katledildi. Aydınlanmanın eğitim ve basınla olacağını düşünen biriyim. Bir an önce basının özgürleşmesini, iktidarın tekelinden çıkarılmasını ve bu şekilde aydınlarımızı katledenlerin bulunup cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER