‘Üstün Yetenekli Bireylerle Geleceği Şekillendirme Projesi’ başladı

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA II projesi olan ‘Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması’ hibe programı kapsamında Denizli Sanayi Odası ve Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nin ortaklaşa yürütmekte olduğu ‘Üstün Yetenekli Bireylerle Geleceği Şekillendirme’ AB Projesi’nin açılış toplantısı yapıldı.

‘Üstün Yetenekli Bireylerle Geleceği Şekillendirme Projesi’ başladı

Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan (Instrument for Pre-accession Assistance) IPA II projesinin ‘Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması’ hibe programı kapsamında Denizli Sanayi Odası (DSO) ve Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nin ortaklaşa yürütmekte olduğu ‘Designing The Future With Gifted (Üstün Yetenekli Bireylerle Geleceği Şekillendirme)’ isimli AB Projesi’nin açılış toplantısı yapıldı. DSO’da gerçekleştirilen toplantıya; Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, kentte görev yapan ortaokul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile mesleki ve teknik eğitime yönelik birçok proje gerçekleştirdik. Şu anda da birden fazla AB Projesini okullarımızla birlikte yürütüyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu projeye kadar genellikle mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yaptık. Ancak 2019 yılında ‘Özel Eğitim Hizmetlerine’ yönelik bu hibe çağrısı yayınlandığında Denizli ve Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu üstün yetenekli bireyleri göz önüne alarak bu projemizi hazırladık. Projemizin ismi ‘Designing the Future with Gifted (Üstün Yetenekli Bireylerle geleceği şekillendirmek)’. 200 bin Euro’ya yakın bütçesi olan bu projemizi Ülker Yörükoğlu BİLSEM ile birlikte yürütüyoruz” dedi.

“BİLİM MERKEZİ DE KURACAĞIZ”

Başkan Keçeci, sözlerine şöyle devam etti: “Projede, okulumuzda görev alan 20’den fazla öğretmenimize, sanal gerçeklik ortamında eğitim içeriği hazırlama konusunda eğitimler aldıracağız. BİLSEM’de bir karma gerçeklik eğitim laboratuvarı oluşturacağız. Ayrıca yine öğretmenlerimize yönelik üstün yetenekli bireylerin eğitimi konulu eğitici eğitimleri gerçekleştireceğiz. BİLSEM okulumuz içinde tüm Denizli’ye hizmet sunabilecek, bizim ‘Bilim Koridoru’ ismini verdiğimiz küçük bir bilim merkezi de kuracağız. Tüm bunları yaparken nihai amacımız, Denizli ve Türkiye sanayisinin ihtiyacı olan yazılım, donanım, robotik teknolojiler ve tasarım çözümleri geliştirebilen yetenekli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak. Bu amaca erişebilmek için elimizden geldiğince hem öğretmenlerimizin hem de okulumuzun kurumsal kapasitesini artırmak için faaliyetler yürüteceğiz” diye konuştu.

“BİLİM KORİDORU DENİZLİ'DE YAPILAN İLK ÇALIŞMA OLACAK”

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Projemizin ana amacı, genel olarak bütünleştirici eğitim için özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına yönelik teknolojik gelişmeleri takip edebilecek yöntemler ve uygulamaları sürdürülebilir şekilde geliştirmek. Bu kapsamda projenin içeriği toplam 186 bin euro olup büyük bir çoğunluğu yurtdışı eğitim öğretim, kurslar olup, yüzde 20'lik kısmı da kurumumuzda mekânsal olarak bilim koridoru şeklindeki uygulama ve teknolojik 3 boyutlu tasarım yapabilme çalışmaları için alınacak ekipmanlara harcanacak. Yapılacak bilim koridoru Denizli'de yapılan ilk çalışma olacak. Proje kapsamında 12 öğretmen, 3 idareci, Koç Üniversitesi'nin öğretim görevlilerinin rehberliğinde toplamda 96 saat artırılmış gerçeklik modelleme konusunda eğitim alacaklar. Bu eğitimlerin son haftasında İstanbul Koç Üniversitesi’nde proje Hackaton ve sergileme aşamalarına katılacaklardır” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Proje Koordinatörü DSO İş Geliştirme ve Veri Analiz Uzmanı Duygu Ayhan Ekmekçi, Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Fatih Taylan ve Proje Koordinatör Yardımcısı Bilişim Öğretmeni Alev Coşkun Kitiş, proje hakkında sunum yaparak proje detay bilgileri katılımcılarla paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER