‘Uyum Mahalle Buluşmaları’nın 22’ncisi Denizli’de yapıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) işbirliğiyle; farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen misafirleri bir arada buluşturan ‘Uyum Mahalle Buluşmaları’nın 22’ncisi Denizli’de yapıldı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) işbirliğiyle; organize edilen ‘Uyum Mahalle Buluşmaları’nın 22’ncisi Nihat Zeybekci Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Programa; Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, İletişim Daire Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu, Denizli Vali Yardımcısı Halil Canavar, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Yılmaz, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Denizli İl Göç İdaresi Müdür Vekili Maksut Buğra Dağdez, yerli ve yabancı aileler katıldı. Program; Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

“ÜLKEMİZDE 192 FARKLI MİLLETTEN 5 MİLYONA YAKIN İNSAN BULUNMAKTA”

Dünya üzerinde yerinden edilen insan sayısının 71 milyona ulaştığını söyleyen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu; “Birbirimizi daha iyi tanımak ve desteklemek için mahalle buluşmalarını gerçekleştiriyoruz. Farklı farklı ülkelerden tüm misafir kardeşlerimizle beraber bu sofralarımızda buluşuyoruz. Mahalle bizim için Türk toplumunda çok önemli bir yere sahip. Mahallede birbirimizi daha iyi tanıyabileceğimiz, ortak sosyal yaşam alanlarına sahip oluyoruz. Dünyanın dört bir yanından olan kişilerle bir araya geldik. Bizler sizleri ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde 192 farklı milletten 5 milyona yakın insan bulunmakta. Ülkemizde bulunan misafirlerimiz, eğitim, sağlık ve çalışma imkanları ile ilgili son yıllarda yaptığımız çalışmalarla büyük yol kat ettik. Suriye’de yaşanan insanlık dışı olaylardan dolayı da 3 milyonun üzerinde Suriyeli kardeşimiz misafirimiz olarak ülkemizde bulunmakta. Bazı kanun değişiklikleri ile göçün yönetimini düzenlemiş bulunuyoruz. Beraberinde uyumu da getirmiş olduk. Batı ülkelerindeki bir tabirle asimilasyon gibi tabirler kullanılıyor. Faka biz buna uyum diyoruz” dedi.

“ANADOLU’NUN HER YERİNİ DOLAŞIYORUZ”

Batı medeniyeti gibi olaylara yaklaşmadıklarının altını çizen Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok; “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Uyum İletişim Dairesi olarak, yaklaşık bir sene önce hem Cumhurbaşkanımızın hem de bakanımızın talimatları doğrultusunda başlatmış olduğumuz; ‘Uyum Seferberliği’ programını Ege Bölgesi’nin incisi olan Denizli’de yapıyoruz. Mahalle buluşmaları olarak da 22’nci programımız. Anadolu’nun her yerini dolaşıyoruz. Denizli ili bizim için oldukça önemli. Bunun sebebi, Anadolu’nun kalbi mesafesinde yüzyıllardır göç almış, ev sahipliği yapmış hatta Anadolu Selçuklu ve Osmanlı zamanında olduğu gibi Cumhuriyet Döneminde de birçok göçmenin buraya gelip, burayı vatan edinmesini sağlayan önemli illerimizden birisidir. Yine sofralarda hep birlikteyiz. Çok farklı uyruklardan kardeşlerimizle, aynı sofranın altında gönül coğrafyamızın o eski nağmelerini, güftelerini, bestelerini aramaya çalışıyoruz. İnsan bilmediğinin düşmanıdır. Eğer arasanız bulursunuz. Biz bu sofralarda öyle güzel dostlukların temelini atıyoruz ki, bu gönül kardeşliğimiz hiç bitmesin” dedi.

“BALİLİLER YEREL DANSLARINI SERGİLEDİ

Denizli İl Göç İdaresi Müdür Vekili Maksut Burak Dağgez; “Farklı kültürlerin bir araya gelmesini sağlayacak sosyal ortamlar oluşturmak farklı toplumların benzerliklerini ortaya çıkarmak, farklılıkların kültürel zenginlik olduğunu farkına varılması açısından çok önemlidir. İşte bu sebeple mahalledeki komşularımızla bu sofrada buluştuk” dedi. Konuşmaların ardından halk oyunları ekibinin gösterisinden sonra Balili vatandaşlar yerel danslarını sergiledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER