“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE, MİLLİ BİR MESELEDİR”

Uyuşturucu ile etkin mücadele kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya başkanlık eden Denizli Valisi Hasan Karahan, uyuşturucu ile mücadelenin milli bir mesele olduğunun altını çizdi.

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE, MİLLİ BİR MESELEDİR”

İçişleri Bakanlığı’nın talimatları ile 81 ilde eş zamanlı olarak uyuşturucu ile etkin mücadele kapsamında yapılan toplantı, Denizli’de Vali Hasan Karahan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya; Vali Karahan’ın yanısıra Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Muhtarlar, Yeşilay İl Temsilcisi ve ilgili kurum müdürleri katıldı. Toplantıda konuşan Vali Hasan Karahan, uyuşturucu ile mücadelenin milli bir mesele olduğunu belirtti. Vali Karahan; şunları söyledi: “Uyuşturucu ile mücadele Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde 81 milyon insanımızın katkısıyla sürdürülecek bir mücadeledir. Onun için bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Sizler de katıldınız teşekkür ediyoruz. İnşallah faydalı bir program olur. Hepimiz buradan kazançlı çıkarız. Bir çocuğumuzu da kurtarsak bizim için önemlidir. Bu büyük bir mesele. Kimsenin garantisi yoktur ki ‘benim oğlum, benim kızım bu işe bulaşmaz bize ne, ben şöyleyim, ben böyleyim’ deyip de hiç kimse kendisini korunaklı hissetmesin. Çok olaylara şahitlik ediyoruz ki hiç ummadığımız kişilerin çocukları, evlatları bir şekilde bu belaya düşüyor. Onun için çok dikkatli, çok hassas bir şekilde konuyu sahiplenip elimizden geleni yapacağız. Onun için 81 ilimizdeki muhtarlarımız ile bir hafta veya on günlük zaman zarflarında bir araya gelinerek, uyuşturucunun önemini, hassasiyetini ve hepimizin bu konuda yapabileceklerini değerlendirmek üzere toplantılar düzenleniyor.”

“BÜTÜN KAMU KURULUŞLARIMIZ BU İŞİN İÇİNDE”

Denizli’nin uyuşturucu konusunda tanınan bilinen bir şehir  olmadığını dile getiren Vali Karahan; “Ama bizde de var, olmaması da mümkün değil. Bunu da azaltmak için elimizden geleni yapma gayretimiz var.  Emniyetimiz, Jandarmamız işin polisiye yönleriyle çok ayrıntılı bir şekilde gece gündüz 24 saat bu konuda özverili olarak çalışmaktadır. Uyuşturucu ile ilgili operasyonlar sıklıkla devam etmektedir. Son aylarda tutuklama da arttı bu sebeple adliyeye de teşekkür ediyoruz. Yakalananların tutuklanması da özellikle sokak satıcılarının bertaraf etme anlamında bizim için önemli.  Bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, Büyükşehir Belediyemiz, İlçe Belediyelerimiz ve diğer İl Müdürlüklerimiz bu işin içinde. Sağlık Müdürlüğümüzün zaten tedavi etme amaçlı projeleri var. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzün de bu konuda çalışmaları var. Müftülüğümüz de bu işin manevi yönünden tedavi ile ilgili takipleri var. Uzaktan yakından bütün kamu kuruluşlarımız bu işin içinde. Bundan sonra da aynı kararlılıkla bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Tabi ki muhtarlarımızın da bu konuda hassasiyet göstermeleri, birinci sorumluluk konusu olarak dikkat etmeleri ve en ufak bir şüpheleri dahi olsa bizlere iletmeleri gerekmektedir. Bu mücadelede siz muhtarlarımıza da çok önemli görevler düşüyor. Muhtarlarımızın bu konudaki hassasiyetlerinden bizim herhangi bir tereddütümüz yoktur. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu mücadelenin başarılı olması tabi ki hepimizin arzusudur. İnanıyorum ki şehrimizin uyuşturucuya bulaşma konusunda bu toplantıdan sonra daha da geri sıralara düşeceğini düşünüyorum.”

“KONTROLSÜZ BİR NESİL YETİŞTİRMEK DOĞRU DEĞİL”

Uyuşturucu ile mücadelede herkese görev düştüğünün altını çizen Karahan; “Herkesin gerek kendi evlatlarına gerekse yakınlarının ve çevresindeki çocuklarına, gençlere sahip çıkması ve ‘iyi nedir, kötü nedir?’ anlatarak bilinçlendirmesi gerekmektedir. Kontrolsüz başıboş bir nesil yetiştirmek doğru değil. Bu konuda bir şeyler yapılabilir mi? Hassasiyet gösterilebilir mi?  Ona dikkat etmek lazım. Neticede insan eğitilebilen bir varlıktır. Başıboş bırakırsanız nefsine, şeytana uyacak bir şey bulur. Yani onlara iyiyi güzeli bazen nasihatler bazen ikazlar ile anlatarak yönlendirmeliyiz”  dedi. Toplantı, katılımcı muhtarların uyuşturucu ile etkin mücadele konusunda görüş ve fikirlerinin alınması ile sona erdi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER