“Uyuşturucudan yatanların sayısı, FETÖ’den yatanların sayısını ikiye katladı”

DGC Akademi tarafından yürütülen Kent Gazeteciliği Eğitimleri’ne konuşmacı olarak katılan Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz; “Türkiye’deki ceza evlerinde uyuşturucu ticaretinden yatanların sayısı, FETÖ’den yatanların sayısının iki katı. Her hafta 4-5 kişiyi uyuşturucu ticaretinden yakalayıp hapse gönderiyoruz” dedi.

DGC Akademi tarafından Enerya sponsorluğunda basın mensuplarına yönelik düzenlenen ‘Kent Gazeteciliği Eğitim Programı’ devam ediyor.

13 hafta sürecek olan ve her hafta Pazartesi günleri, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimlerin bu haftaki konuğu ise Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz oldu.

Cumhuriyet Başsavcısı Yılmaz, eğitimde basın mensuplarına Cumhuriyet Başsavcısının görevleri, Denizli’de devam eden FETÖ soruşturmaları ve uyuşturucu ticaretine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

2014 yılından sonra kendilerini en çok yoran soruşturmaların FETÖ soruşturmaları olduğunu belirten Yılmaz; “15 Temmuz’dan bu yana 9 bin 214 soruşturma dosyası üzerinden 4 bin 293 şüpheli hakkında FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği suçundan kamu davası açıldı. 3 bin 490 şüpheli hakkında FETÖ Silahlı Terör Örgütü Üyeliği iddiası kapsamında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. 2 bin 392 soruşturma dosyasına yetkisizlik kararı verildi. 854 soruşturma dosyası bağlantısı sebebiyle diğer soruşturma dosyaları ile birleştirildi. Açılan bu davalardan bin 201 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. 825 kişi hakkında ise beraat kararı verildi. Halen 540 dosya üzerinden Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yürütülüyor ve mahkemelerde açılmış kamu davalarının ise yargılamaları devam ediyor” diye konuştu.

“UYUŞTURUCUDAN YATANLAR FETÖ’DEN YATANLARIN 2 KATI”

“En büyük sorunumuz uyuşturucu” diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki ceza evlerinde uyuşturucu ticaretinden yatanların sayısı, FETÖ’den yatanların sayısının iki katı. Her hafta 4-5 kişiyi uyuşturucu ticaretinden yakalayıp hapse gönderiyoruz. Kamuoyunun dikkatini çekmemiz gereken en önemli hususta; uyuşturucu ticareti. Artık ne yazık ki ortaokul seviyelerinde. Ailelerin çok dikkatli olmaları gerekiyor.”

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz’a konuşmalarının ardından Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Osman Nuri Boyacı tarafından plaket takdim edildi.

Eğitim toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221