ÜZÜM VE KEKİK ÜRETİCİSİNE DARBE ÜSTÜNE DARBE

ÜZÜM VE KEKİK ÜRETİCİSİNE DARBE ÜSTÜNE DARBE

Türkiye’de üretilen yaklaşık 14 bin ton kekik üretiminin 12bin tonunu gerçekleştiren Denizli’de kekik üreticisi ürününü satamazken, üzümüreticileri de geçmiş yıllarda yaşanan don olayından sonra bu kez de rekolte vefiyatlarda darbe yedi.

Kekik üretiminin önemli merkezlerinden olan Denizli’nin Çalilçesinde geçtiğimiz yıl kekiğin kilogramını 5 TL’den satan üreticiler, 3.5TL’ye ürünlerini satmakta zorlandıklarını, tüccarların elinde adeta oyuncakolduklarını söylerken, Çal Ziraat Odası’nın eski başkanlarından olan üzümüreticisi Ömer Ayhancı ise, “2011 ve 2015 yıllarındaki don olaylarından sonrabu yılda üzüm üreticisini kuraklık vurdu. Üretimde yüzde 50 kayıp var. Üsteliküretici ürününü satamıyor” dedi.

“BİRİLERİ BÜYÜK OYUN OYNUYOR”

Çal’ın Dağmarmara mahallesinde kekik üretimi yapan RıdvanDuysak, “Türkiye, dünyanın en önemli kekik ihracatçısı konumunda. Türkiye’deüretilen kekiğin yüzde 89’luk dilimini ise Denizli ve Çal karşılıyor. Bunarağmen fiyatlar taban yaptı. Biz bu işe şaşırıyoruz. Tüccarların elinde oyuncakolduk. Ürünümüze bakıp, dalga geçer gibi yeniden eletiyorlar, almakistemiyorlar, bin bir nazla kekiğin kilogramını 2.5 ile 3.5 TL arasındaalıyorlar. Kekiğin kilosunu son 3 yıldır 5 TL’den veriyorduk. Kekik, Türkiyeiçin stratejik bir üründür. Böylesine önemli bir ihracat kalemi olan kekiküzerinde birileri büyük oyun oynuyor. Üretici mağdur edilirken, onlara adeta‘Kimse kekik dikimi yapmasın’ mesajı veriliyor. Devletimiz konuya el atmalı veüreticinin lehine çalışma yapmalıdır” diye konuştu.

ÜZÜM ÜRETİCİSİ MAĞDUR

Çal Ziraat Odası eski başkanlarından olan üzüm üreticisiÖmer Ayhancı ise, üzümde büyük bir trajedi yaşandığını söyledi. Ayhancı, 2011ve 2015 yıllarında bağları don vurduğunu ve üreticinin büyük darbe yediğinisöyleyerek, “Don nedeniyle ertelenen zirai kredilerin ödemesi bu yıl yapılacak,ancak üretici borcunu nasıl ödeyecek kara kara düşünüyor. Çünkü, bu yılda üzümüreticisini kuraklık vurdu. Çal bölgesinde 100 bin ton civarında üzüm üretimiyapılırken, bu yıl 40-50 bin ton arasında üretim yapılacak. Üstelik, üretimdekidüşüşe rağmen fiyatlarda aşağı indi. 60-70 kuruşa üretici üzümünü satamıyor.Satan da 4-5 ay vadeli üzüm veriyor. Bu yıl kuraklık nedeniyle üzüm salkımlarıbeslenemedi ve küçük kaldı. Fiyatlarda aşağı çekilince darbe üstüne darbeyedik. Üzüm üreticileri örgütlü değil, bizlerin haktlarını savunan birörgütlenme olmadığı için de tüccarlar, alıcılar istediği gibi at koşturuyor.Onlar ne derse üretici boyun eğmek zorunda kalıyor. Üzüm de durum çok vahim” diyekonuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER