Vali Atik, şehit yakınları ve gazilerle buluştu

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü’nde şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi.

Vali Atik, şehit yakınları ve gazilerle buluştu

Denizli’de 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü, kapsamında şehit yakınları ve gaziler için Anemon Otel’de kahvaltı programı organize edildi. Programa; Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in yanı sıra; İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, MHP İl Başkanı Yusuf Garip, şehit yakınları ve gazilerin aileleri katıldı. Etkinlikte konuşan Vali Ali Fuat Atik, “Biz, büyük Türk milletiyiz. Biz, Anadolu topraklarına, bu coğrafyaya 1071 tarihinde Sultan Alparslan komutasında geldik ve bu toprakları yurt edindik. Biz bu toprakları yurt edindikten sonra, bizi bu topraklardan söküp atmak, bu toprakları bize haram kılmak için türlü türlü mücadeleler başladı. Bunlardan bir tanesi ve dönüm noktası sayabileceğimiz Çanakkale Zaferi’ydi. Derslerini aldılar. Derslerini almaları onlara yeterli gelmedi; planlarını, programlarını sürekli olarak sahneye koydular. Bu milleti, bu milletin evlatlarını savaşta yemeyeceğini anlayan, bizden bu intikamı almak isteyen bu güçler, bu sefer farklı senaryoları devreye koymaya başladılar. Bu milletin evlatlarını, bu milletin kardeşlerini birbirilerine kırdırmaya çalıştılar. 1980’lerde 1990’larda ‘Alevi-Sünni’, ‘Türk-Kürt’ diye bizi ayırdılar ama çok şükür başarılı olamadılar. Çünkü bizi savaşta yenemiyorlar, Çanakkale Savaşı bunun en önemli göstergesiydi. Plan değiştirdiler, aramıza fitne tohumları ekerek, kardeşi kardeşe kırdırarak; bu milleti, devleti, vatanı bölüp parçalamak için yeni yeni şer planlarını devreye koydular. Canımız yandı ama başarılı olmadılar, olamayacaklar. Biz, büyük Türk milletiyiz. Bizim, tarihten gelen bir genetik kodumuz var. En zor zamanımızda dirilmesini biliriz. Çok sevdiğim bir atasözü vardır: ‘Alemde şer, Oğuz’da er tükenmez.’ Bizim Mehmetlerimiz de erlerimiz de tükenmez. Vatanının, milletinin, devletinin, bağımsızlığını korumak için canından çok sevdiği evladını cepheye gönderirken, ‘Ya şehit ol ya da gazi’ diyen analarımız var. Çok şükür o analarımızla o şehit ailelerimizle bugün buradayız. Sizlerle bir arada olmaktan da gurur duyuyoruz. Biz aldığımız nefesi ve özgürlüğümüzü sizlere borçluyuz. 18 Mart Çanakkale Savaşı’nda şehit olanlar neyse, Güney Doğu’da iç güvenlik harekatında şehit olanlar da bizim nezdimizde aynı hükümdedir” dedi.

“BU COĞRAFYADA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR"

Vali Atik, şunları kaydetti: “Evlatlarımızı verdik, çünkü bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Biz, millet olarak bu bedeli ödedik, ödemeye de devam ederiz. Çünkü böyle kıymetli ailelerimiz var. Vatanını, milletini, devletini seven, bu milletin birliğini ve beraberliğini kendisine şiar edinmiş, gözyaşlarını içine döken şehit annelerimiz var. Hepimiz bu millet, vatan için şehit olmaya adayız. Bizden 1071 Malazgirt Savaşı’nın, Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyet’in intikamını almak isteyen güçler boş durmayacaklar. Biz, 15 Temmuz’da olduğu gibi yeri geldiği zaman çok şükür, küllerimizden doğmasını da biliriz. Bu millet onun için çok büyük bir millet. Ben şehit ailelerimizin hepsinin ellerinden tek tek öpüyorum. Allah evlatlarımıza rahmet eylesin. Allah evlatlarımızı Peygamber Efendimize komşu eylesin. Son şehitlerimiz olmayacak. Bundan sonra da şehitlerimiz olacaktır. Çünkü zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Ders almıyorlar, biz ders vermeye devam edeceğiz. Biz varız. Biz, kim olursa olsun vatanımızı korumak için karşısına çıkmayı şehitlerimizden öğrendik. Hayallerini bıraktılar; evlenecekler, yuva kuracaklardı ama vatan onlar için daha önemliydi. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi, bu vatan ve devletimize hizmeti geçen herkesi rahmetle yad ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER