VALİ, 'CEHENNEM KAPISI'NDA İNCELEME YAPTI

VALİ, 'CEHENNEM KAPISI'NDA İNCELEME YAPTI

Denizli Valisi Dr. AhmetAltıparmak, Pamukkale kazı alanında incelemelerde bulundu. UNESCO Dünya MirasListesi’nde yer alan İlimiz ve ülkemizin en önemli turizm merkezi olanPamukkale'nin gizemli tarihi, yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları ile günışığına çıkarılıyor.

Denizli Valisi Dr. AhmetAltıparmak, Pluotonium (Cehennem Kapısı) ve Antik Tiyatro'da incelemelerdebulunarak bilgi aldı. Vali Altıparmak, anlaşılır ve görsel özellikleri zenginyeni bir Denizli turizm haritası ve tanıtım broşürü hazırlanması konusundayetkililere talimat verdi.

Beraberinde Pamukkale'den sorumluVali Yardımcısı İsmail Soykan ile birlikte kazı çalışmalarını yerinde incelemekiçin Pamukkale'ye giden Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ilk olarak yapımında sonaşamaya gelinen Kuzey Kapı ziyaretçi kabul merkezinin son durumu hakkında bilgialdı. Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal ve İl Kültür ve Turizm Müdür VekiliGülsüm Çelebi'den gelinen son nokta hakkında bilgiler alan Vali Altıparmak,mevcut Denizli turizm tanıtım haritasının yenilenmesini istedi. Yeni haritanındaha anlaşılır ve görsel zenginliğinin fazla olması talimatını veren Vali Dr.Ahmet Altıparmak, ziyaretçi kabul merkezindeki eksikliklerin hızla tamamlanarakhizmete açılmasını söyledi.

Daha sonra Pluotonium'a (CehennemKapısı) geçen Vali Dr. Ahmet Altıparmak, buradaki kazı ve restorasyon çalışmalarıhakkında İtalyan Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. F. D'Andria'dan bilgileraldı.

Pamukkale'de 1957 yılındabaşladıkları ve halen devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren veçalışmaların hızla devam ettiğini belirten Ord. Prof. Dr. F. D'Andria, 2 binyıl önce bölgede yaşayan insanların buradaki yaşantıları hakkında da bilgilerverdi. 2011 ve 2014 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sırasında Pluotonium'anınCehennem Tanrısı Plouton ile karısı Persephone’ye adanmış Küçük Asya’nın enünlü tapınaklarından birisi olduğunun tespit edildiğini söyleyen D'Andria,Pamukkale Termal’i besleyen termal su kaynağının çıktığı ve zehirli gazın(karbondioksit) yayıldığı mağaranın önünde gerçekleştirilen törenleri tasvir ettiklerinisöyledi. Bu nedenle mağaranın Cehennem Girişi olarak kabul edildiğini anlatanProf. D'Andria, burada gaz soluyarak boğulan boğaların kurban edildiğinisöyledi. Ayrıca bu alanda Plouton’un 3,50 metre yüksekliğindeki devasa birheykeli, Cehennem Girişi’nin bekçisi üç başlı köpek olan Kerberos heykeli ileyeraltı dünyasının sembolü iki yılan heykelinin ortaya çıkartıldığını da ifadeeden D'Andria, kutsal alanın Hellenistik Dönem’den (İ.Ö. II. yy) İ.S. III.yüzyıla kadar inşa edilen çeşitli yapılardan oluştuğunu belirtti.

Son olarak Antik Tiyatrodakigelinen son durumu inceleyen Vali Altıparmak, buradaki restorasyon çalışmalarıhakkında bilgi aldı. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. F. D'Andria, 2009 yılındabaşlayan sahne restorasyon işlerinin 2013 yılında tamamlandığını, depreme karşıgüçlendirme çalışması da yaptıklarını anlattı. Sahne ayağa kaldırıldıktan sonraortadaki kapının üzerinde yer alan, İmparator Septimius Severus ve yanındakarısı Iulia Domna’nın betimlendiği frizinin olağanüstü olduğunu söyleyenD'Andria, son birkaç yıldır Antik Tiyatroda yoğun katılımlı konserorganizasyonları düzenlendiğini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER